Puls rynku
2014-05-09 07:40 | Już nowy krajobraz? |
Raporty codzienne |
Po przemówieniach
Jesteśmy już zarówno po przemówieniu Mario Draghiego - szefa Europejskiego Banku Centralnego (wczoraj o 14:30), jak i tym bardziej po środowym wystąpieniu Janet Yellen, dowodzącej Rezerwą Federalną.
Yellen, jak wiadomo, postanowiła na razie zasadniczo nie zmieniać polityki monetarnej, podkreśliła – w zgodzie z teorią, która stoi za operacją QE – że wciąż należy uważnie obserwować dane o bezrobociu czy ogólnie z rynku pracy (zwłaszcza, jeśli ostatnie dobre odczyty miałyby być jedynie chwilowym zjawiskiem). Z drugiej strony, Draghi dał do zrozumienia, że euro jest zbyt mocne, nieproporcjonalnie do siły gospodarczej regionu – i że może dojść do "niekonwencjonalnych działań". Chyba osiągnął swój cel, bo na razie EUR/USD jest w pobliżu 1,3840 – a nie np. 1,3950, jak to się zdarzało wczoraj i przedwczoraj (po prawdzie, notowano jeszcze wyższe kursy, gdyby brać pod uwagę ostateczne maksima).
2014-05-08 15:25 | Zgodnie z przewidywaniami |
Raporty codzienne |
Jednak niżej
O 14:30 przemówił dziś Mario Draghi, wcześniej zaś szefostwo EBC ustaliło, że stopy procentowe dla euro pozostaną jeszcze na dotychczasowych poziomach (0,5 proc. dla refinansowej, 0,0 proc. dla depozytowej)
Draghi, w zgodzie ze standardowymi koncepcjami ekonomicznymi, jest zdania, że niska inflacja to zła rzecz, gdy utrzymuje się zbyt długo – i stwierdził, że EBC gotów jest użyć "niekonwencjonalnych narzędzi", aby ten stan rzeczy ukrócić. Na razie jednak Bank chce poczekać na kolejne prognozy inflacji – i być może przy następnej okazji, którą można chyba odczytywać jako czerwiec, dojdzie do jakichś działań.
2014-05-08 08:20 | Czekając na słowa szefa |
Raporty codzienne |
Draghi o 14:30
Rynkami wczoraj po południu dość nieoczekiwanie wstrząsnął sam Władimir Putin, ogłaszając, że Rosja wycofa swe wojska z pogranicza ukraińskiego i apelując do separatystów z tzw. Noworosji, by poczekali z referendum niepodległościowym.
Z kolei Janet Yellen w Kongresie potwierdziła, że na razie polityka dolarowa będzie z grubsza taka, jaka była: QE będzie redukowane w dotychczasowym tempie (a więc nie w szybszym). Podkreśliła, że nie ma żadnego konkretnego harmonogramu ew. podwyżek stóp procentowych (a więc mogą pozostawać niskie nawet i przez długi czas), zaś dane z rynku pracy nie są złe, ale ogólne wrażenie i tak nie jest do końca satysfakcjonujące.
2014-05-07 16:15 | Co się zmieniło? |
Raporty codzienne |
Słowa Yellen, słowa Putina
Władimir Putin, prezydent Rosji, zaapelował do separatystów działających na wschodzie Ukrainy, by przełożyli termin referendum w sprawie niepodległości ich regionu (planowane jest ono na dzień 11 maja). Taki przynajmniej news obiegł krótko przed 16:00 światowe rynki. Szybko po tym zaczęła rosnąć giełda w Moskwie i umocnił się rubel, poprawiły się też notowania EUR/PLN i USD/PLN (z perspektywy osób liczących na niskie kursy).
Równocześnie w USA zaczęło się przemówienie Janet Yellen, szefowej Rezerwy Federalnej (wystąpiła w tamtejszym Kongresie). Stwierdziła ona m.in., że uzasadniona jest w dalszym ciągu akomodacyjna polityka monetarna, a perspektywy na przyszłość – na rok bieżący – są niezłe, lepsze od tych z roku 2013. Ma m.in. spadać w USA bezrobocie. Z drugiej strony poprawa na rynku pracy wciąż nie jest taka, jaka powinna być – można zatem mniemać, że ograniczanie QE nie będzie przyspieszać, a USA dalej w zasadzie chce słabego dolara.
2014-05-07 08:40 | Na EUR/USD lekkie wyhamowanie |
Raporty codzienne |
Po danych z Niemiec
O 8:00 pojawiły się odczyty z Niemiec na temat dynamiki zamówień w przemyśle. Otóż w marcu dynamika ta była ujemna w skali miesięcznej (spadek o 2,8 proc.), zaś w skali rocznej co prawda dodatnia (1,5 proc.), ale dużo niższa od przewidywanej, liczono bowiem na 4,3 proc. (oraz na 0,3 proc. m/m).
Taki odczyt raczej nie wsparł dalszej aprecjacji na eurodolarze, a wręcz przeciwnie. Wczoraj kurs dochodził do 1,3950, teraz jest nieco niżej – w okolicy 1,3920. Przez całą sesję nie będzie raczej odczytów makro, przynajmniej takich, które mogłyby znacząco wpłynąć na EUR/USD – ale ważna będzie godzina 16:00. Wtedy bowiem Janet Yellen wystąpi w Kongresie USA, co przynajmniej dziś po południu przyciągnie uwagę inwestorów. Rynek tradycyjnie będzie starał się zinterpretować w jakiś sposób jej słowa. Tradycyjnie też gra będzie szła o to, czy można te słowa odebrać jako ew. przyspieszenie procesu redukcji operacji QE. Na razie jednak Yellen kontynuuje w zasadzie politykę Bena Bernanke.
2014-05-06 15:27 | Dolary za złotówki - tanio |
Raporty codzienne |
A jednak atak
Strona popytowa na EUR/USD przypuściła jednak atak na linię 1,39. Mało tego, przebity został poziom 1,3930, gdzie można było lokować opór. W czasie sesji obserwowano nawet podchodzenie pod 1,3950. Wydaje się jednak, że na razie to przedwczesna próba – po godzinie 15:00 notowania cofnęły się nieznacznie niżej, do 1,3940.
Tak czy inaczej, jesteśmy już wyjątkowo blisko najwyższych kursów z marca. Są to też najwyższe poziomy od około trzech lat. Z tego powodu dość ryzykowne jest przewidywanie tego, co będzie dalej. W długim terminie wzrost na eurodolarze mamy już od wakacji roku 2012, dodatkowo można wyróżnić też trend od kolejnych wakacji, tych z roku 2013. Obecnie jesteśmy bardzo wysoko i największe psychologiczne znaczenie ma oczywiście linia 1,40.
2014-05-06 10:00 | Już po PMI dla usług |
Aktualności |
Francuski PMI dla usług spadł w kwietniu z 51,5 pkt do 50,4 pkt, minimalnie mniej niż to sugerowała prognoza (50,3 pkt). W Niemczech doszło do wzrostu z 53 pkt do 54,7 pkt (spodziewano się aż 55 pkt), w Strefie Euro PMI skoczył z 52,2 pkt do 53,1 pkt, zgodnie z przewidywaniami.
2014-05-06 07:10 | Na Zachodzie rankiem bez zmian |
Raporty codzienne |
Poranny spokój
Jeśli rozwinięte kraje Zachodu utożsamić z jednej strony ze "starą Unią", a z drugiej z USA, to rzeczywiście możemy rzec, iż dziś rano na parze EUR/USD nie ma większych zmian w porównaniu z dniem wczorajszym. Kurs wynosi ok. 1,3880, a to oznacza, że ociera się o pierwszy, zupełnie lokalny opór. Wyżej mamy 1,39, następnie zaś okolice linii 1,3930 i wreszcie maksima bliskie 1,3960, notowane w połowie marca. Wsparcia rozpoznać można, jeśli brać pod uwagę wykres o interwale godzinowym, w pobliżu 1,3850 i 1810. Wykres o interwale dziennym sugerowałby też skupienie uwagi przy 1,3780, gdyby jednak wykres miał podążyć na południe.