FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

12 styczeń 2025

Puls rynku

2015-05-28 15:10

I znów piłka po dolarowej stronie

Raporty codzienne

Grecja i amerykańskie zasiłki
Pisząc wczoraj raport popołudniowy, gdy notowania głównej pary oscylowały przy 1,0820, sugerowaliśmy, że jeśli poziom ten wytrzyma, to naturalna będzie korekta do 1,09 – 1,0935, ale ogólna tendencja pozostanie pro-dolarowa. Korekta sięgnęła nieco wyżej, do 1,0950, tym niemniej faktycznie była ona tylko delikatną poprawką, ponieważ ostatecznie znów wygrywa dolar – tak przynajmniej jest o 15:00.

2015-05-28 06:50

Grecki przeciek

Raporty codzienne

Trochę wyżej na eurodolarze
Wczorajsze minima na EUR/USD to ok. 1,0820. Poziom ten wytrzymał na razie napór sprzedających euro, a co więcej pojawił się impuls fundamentalny, który stał się dodatkowym (poza realizacją zysków) pretekstem do powrotu ponad 1,09. Oto bowiem rynki obiegła plotka o wypowiedzi bliżej nieokreślonego wysokiego urzędnika greckiego, który miał zapewnić, że depozyty Greków są bezpieczne, że władze dokonają reformy systemu emerytalnego, ale nie obniżając świadczeń, natomiast ogólnie Ateny i ich wierzyciele są blisko porozumienia.

2015-05-27 15:25

Dolar znów mocniejszy

Raporty codzienne

Nie widać końca?
Czy nie widać końca zniżek na głównej parze walutowej? Brakowało dziś jakichś szczególnych impulsów (typu dane makro, wypowiedzi bankierów centralnych etc.), a jednak eurodolar podążył jeszcze bardziej na południe niż np. wczoraj. Jest w tym po prostu spora doza spekulacji – część dużych graczy gra niewątpliwie na kontynuację tendencji rozpoczętej 15 maja, aby w którymś momencie zrealizować zyski. Co może być granicą tej wędrówki? Entuzjaści mocniejszego euro będą mieli dużo szczęścia, jeśli okaże się to poziom 1,0820, czyli mniej więcej dzisiejsze (jak dotąd minima). Być może jednak zostaną podjęte próby natarcia na okrągły poziom 1,08, a niżej mamy wsparcie na 1,0760-65.

2015-05-27 07:58

Środa nie przyniesie wielu danych

Raporty codzienne

Ubogie kalendarium
Środowe kalendarium makroekonomiczne jest w ogóle dość ubogie, a już szczególnie, jeśli brać pod uwagę odczyty istotne dla eurodolara.W każdym razie o 8:00 poznamy indeks zaufania konsumentów GfK z Niemiec za czerwiec, o 8:45 indeks zaufania gospodarstw domowych za maj z Francji. O 13:00 pojawi się odczyt tygodniowej dynamiki liczby wniosków o kredyt hipoteczny w USA. EUR/USD wrócił delikatnie powyżej 1,09, ale to przecież niewielki ruch, a nawet poziom 1,10 byłby korekcyjnym sukcesem strony grającej na rzecz mocniejszego euro. Ogólna tendencja jest jednak pro-dolarowa, a w tle tradycyjnie czają się problemy greckie. Ateny mają na 9 lat rozpisane do spłaty ok. 20 mld euro pożyczki zaciągniętej w MFW, natomiast na sam czerwiec przypada ok. 1,6 mld euro, pierwsza transza to już 5 czerwca (ponad 300 mln euro). Kolejna – to 12 czerwca, później mamy 16 czerwca i 19 czerwca.

2015-05-26 19:15

Czas wielkiego osłabienia

Raporty codzienne

Poniżej 1,09
Na EUR/USD nie wykroczyliśmy dziś po stronie północnej powyżej 1,10, a w istocie wykres nie dotarł nawet do 1,0990. Po stronie południowej notowano natomiast 1,0870, a zatem bariera 1,09 została już poważnie naruszona. Rynek gra na mocnego dolara, wierząc w sugestie Janet Yellen o tegorocznej podwyżce stóp, a przynajmniej traktując je jako dobry pretekst do spekulacji. Walucie europejskiej nie pomaga też sytuacja Grecji, wciąż oczywiście niepokojąca, a i samo przebicie kolejnych wsparć wykreowało swego rodzaju trend, za którym inwestorzy po prostu podążają.

2015-05-26 05:03

Pakiet danych zza Wielkiej Wody

Raporty codzienne

Amerykańska seria
Wczesnym rankiem, ok. godziny piątej, EUR/USD nadal rezyduje bardzo nisko, mianowicie przy 1,0950, co wskazuje na to, że strona grająca na rzecz silniejszego dolara próbuje przebijać wczorajsze minima. Być może jest to ustawianie się pod perspektywę dobrych danych z amerykańskiej gospodarki. Ale czy będą dobre? Cóż, w ostatnich miesiącach z USA przychodziły raczej słabe payrollsy i inne publikacje, niemniej Rezerwa Federalna zapewniała, że to skutek czynników przejściowych. Jak będzie dzisiaj? O 14:30 poznamy dane o dynamice zamówień, o 15:00 indeks cen domów S&P/Case-Shiller, zaś o 15:45 majowy indeks PMI dla usług (prognozuje się minimalny wzrost z 57,4 pkt do 57,5 pkt). To nie wszystko: o 16:00 pojawią się kwietniowe dane o sprzedaży nowych domów, indeks Conference Board zaufania konsumentów, a także indeks Fed z Richmond.

2015-05-25 19:18

Złoty lekko umocniony, emocje opadły

Raporty codzienne

Eurodolar nadal nisko
Na EUR/USD mamy dziś przez cały dzień wahania w zakresie mniej więcej 1,0960 – 1,10. Sytuacja nie była jeszcze tak dramatyczna, by zbijać notowania poniżej dolnej z tych granic, ale też nie było żadnych impulsów, które mogłyby stymulować popyt na euro. Z Grecji, jak wiadomo, mieliśmy niepokojącą wieść o wypowiedzi nie byle kogo, bo ministra spraw wewnętrznych (o tym, że nie dojdzie do spłaty czerwcowych transz pożyczek zaciągniętych w MFW, a w każdym razie najbliższej transzy). Kalendarium było dziś puste, w Niemczech, USA czy Wielkiej Brytanii nie było sesji.

2015-05-25 05:31

Droga na południe

Raporty codzienne

Już poniżej 1,10
W poniedziałek 25 maja eurodolar sytuuje się – po godzinie 5 rano – w okolicach poziomu 1,10, a chwilami nawet niżej, przy 1,0990. Nic dziwnego. Wygląda na to, że kierunek na najbliższe dni, a może i tygodnie – został z grubsza wyznaczony. Naturalnie korekty na rzecz euro będą się pewnie zdarzać, ale mimo wszystko silniejszą walutą jest teraz dolar. Powody? Przynajmniej kilka. Mimo dość słabych danych makro w USA oraz niemal pewności, że podwyżka stóp nie będzie w czerwcu, Janet Yellen dała do zrozumienia, że tak czy inaczej, podwyżka ta w tym roku musi nastąpić. Poza tym ostatnie odczyty makro ze Strefy Euro, w tym z Niemiec – też nie były rewelacyjne (słaby indeks ZEW, słabe PKB niemieckie, niezbyt przebojowe indeksy PMI).  W tle mamy też Grecję. Oto media donoszą, że sam grecki minister spraw wewnętrznych Nikos Wucis oficjalnie powiedział, iż jego kraj nie zapłaci MFW 1,6 mld EUR, tj. czterech czerwcowych rat spłaty kredytu, jakie przypadają na czerwiec.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice