Puls rynku
2015-06-25 06:53 | Grecka karuzela nadal się obraca |
Raporty codzienne |
Stabilnie przy 1,12
Eurodolar oscyluje w okolicach poziomu 1,12, chwilami nieco wyżej. Cóż, to i tak dobry wynik, biorąc pod uwagę, że wczorajsze spotkanie Eurogrupy nie wniosło nic nowego. Zachód odrzucił propozycje Grecji, Grecja natomiast nie przyjęła kontrpropozycji wierzycieli. Rozmowy będą dziś w dalszym ciągu prowadzone – spotkanie ministrów finansów Strefy Euro zacznie się o 13:00. Jeroen Dijsselbloem, unijny urzędnik kierujący Eurogrupą, twierdzi, że istnieje spora determinacja w kierunku osiągnięcia kompromisu. Oczywiście trudno oczekiwać, by mówił co innego. W każdym razie rozbieżności obu stron sporu dotyczą m.in. takich kwestii jak wysokość podatków. Wierzyciele chcieliby, aby Ateny nie wyłączały niektórych obszarów, np. gastronomii, z zakresu normalnej stawki VAT. Jednocześnie jednak proponują mniejsze niż Ateny podwyżki podatku CIT i nie chcą, by wprowadzono nadzwyczajny, jednorazowy podatek od zysków firm przekraczających kwotę pół miliona euro.
2015-06-24 17:56 | Dane z Niemiec i Stanów |
Raporty codzienne |
Na głównej parze
Zacznijmy od podsumowania kalendarium makro. Indeks Instytutu Ifo z Niemiec, czerwcowy, opublikowany o 10:00, wypadł wyraźnie słabiej od prognozy, zakładającej zniżkę ze 108,5 pkt do 108,1 pkt. Faktyczny ruch sięgnął aż 107,4 pkt. Był to czynnik potencjalnie osłabiający euro. Z drugiej strony, publikacja z USA, mianowicie dynamika PKB za I kw. 2015, była neutralna i wpisała się w założenia ukształtowane na bazie danych wstępnych. Annualizowany wynik to -0,2 proc. Zakładaliśmy rano możliwość lekkich wzrostów w kierunku oporu lokalnego w zakresie 1,1220-30, tak mniej więcej było, po czym inwestorzy zaczęli obniżać wartość pary. W istocie przed 18:00 jesteśmy w okolicach 1,1180. Negatywną wiadomością dnia była ta o odrzuceniu greckich propozycji przez wierzycieli (co miał potwierdzić premier Cipras). Tymczasem, jak donoszą media, wierzyciele wysuwają nowe żądania.
2015-06-24 12:05 | Przegląd rynkowy |
Aktualności |
Eurodolar schodzi znów w dół, w stronę 1,12. Mieliśmy relatywnie słaby odczyt Ifo z Niemiec (107,4 pkt wobec prognozy 108,1 pkt), ale wydaje się, że rynek reaguje na pogłoski o tym, że propozycje reform prezentowane przez Grecję zostały odrzucone przez wierzycieli zachodnich. Kilka godzin wcześniej minister gospodarki Grecji - Stathakis - mówił, że w rozmowach pozostały jeszcze tylko 2 lub 3 punkty do uzgodnienia. Media przekazują w ostatnich minutach, że brak akceptacji reform greckich został potwierdzony przez premiera Tsiprasa. W istocie jednak sytuacja jest jeszcze dość niejasna.
Na EUR/USD mamy 1,12, na USD/PLN 3,72, na EUR/PLN 4,1670. Sytuacja zdaje się być napięta, szczególnie że nawet jeśli porozumienie zostałoby zawarte, to musiałyby je zatwierdzić jeszcze parlamenty krajów Strefy Euro, a w szczególności parlament grecki.
Rentowność polskich obligacji 10-letnich jest na poziomie 3,216 proc. (+1,13 proc.). Za to w Niemczech na analogicznych papierach mamy 0,825 proc. (-5,39 proc.).
2015-06-24 08:20 | Europejska niepewność |
Raporty codzienne |
Co dalej?
Po wczorajszych solidnych spadkach eurodolar wraca na wyższe poziomy, ale to jednak nie to samo, co wcześniej. Wykres dopiero ociera się o 1,12, być może lokalnym oporem okażą się już te poziomy, albo okolice 1,1230-35. Owszem, grecki rząd zdaje się na ostatnią chwilę przyjmować bardziej ugodową politykę wobec Zachodu – a Zachód bardziej ugodową wobec Grecji, ale widzimy, że w Atenach wykorzystuje to opozycja czy też ogólnie siły radykalne, z lewą stroną Syrizy włącznie. Odbyła się ogromna demonstracja, przede wszystkim emerytów i członków związków zawodowych. Pojawiają się oskarżenia – w stosunku do Ciprasa – o zdradę obietnic wyborczych. Ulica grecka nie chce już dalszych wyrzeczeń i cięć, nie dostrzegając zresztą szczególnej poprawy gospodarczej, a może i żadnej poprawy. Ostatecznie przecież nawet otrzymywane przez rząd środki w głównej mierze idą na spłatę długów, do których społeczeństwo się nie poczuwa.
2015-06-23 18:43 | Eurodolar zaskoczył |
Raporty codzienne |
Mocno w dół
Trzeba przyznać, że wydarzenia na eurodolarze nie były do końca zgodne z narzucającą się intuicją. Fakt, że prawdopodobnie zbliża się porozumienie Grecji z wierzycielami powinien pomóc utrzymać wysokie poziomy głównej pary (były one przecież wysokie nawet wtedy, kiedy sytuacja była dużo bardziej dramatyczna i niepewna) – albo też ograniczyć spadki do niewielkiej korekty. Tymczasem notowania osunęły się bardziej na południe. Z technicznego punktu widzenia istotne jest to, że przy 1,1280-85 (mniej więcej) nastąpiło przebicie linii trendu, którą można było poprowadzić od dołków z 27 maja (można było też poprowadzić ją nieco wyżej i w takim ujęciu wstępny sygnałem było już zbicie cen poniżej 1,1335).
2015-06-23 06:46 | Grecja - czas optymizmu? |
Raporty codzienne |
Mimo że porozumienia brak...
...to jednak rynek już w dużej mierze wycenia pozytywny finał rozmów pomiędzy Grecją a Zachodem. Wczoraj obradowała Eurogrupa, były też i inne rozmowy – i wszystko to na razie nie przyniosło podpisania jakichkolwiek precyzyjnych dokumentów, tym niemniej nastroje zmieniły się na lepsze, jeśli rozumieć przez to wzrost szansy na zatrzymanie Grecji w Strefie Euro. Pozytywnie o propozycjach reform przedstawionych przez Ateny wypowiedzieli się m.in. Donald Tusk (przewodniczący Rady Europejskiej) oraz Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej. Najwidoczniej Grecy powoli ustępują, godząc się na pewne ustępstwa: np. podwyższenie stawki VAT do 23 proc. na wiele usług i produktów. Mają być wprowadzone też inne podatki i oszczędności. Inna rzecz, że nie wiemy jeszcze dokładnie, jak na to wszystko zareaguje grecka ulica, bo przecież – choć Syriza uchodziła za siłę radykalną – to jednak depczą jej po piętach i komuniści, i Złoty Świt. Co więcej, z poborem podatków w Grecji tradycyjnie były i są spore problemy, a na papierze zapisać można wszystko.
2015-06-22 15:57 | Czy będzie to dzień przełomu? |
Raporty codzienne |
Pierwsze wrażenia
Sprawy nie są jeszcze do końca jasne. Dość prawdopodobne są dwie rzeczy: że uda się osiągnąć porozumienie na linii Grecja – zachodni wierzyciele; - i że nie nastąpi to dziś, ale dopiero za kilka dni. Na razie zakończyło się spotkanie Eurogrupy, tj. sesja ministrów finansów krajów Strefy Euro. Opinie uczestników są raczej stonowane. Wolfgang Schaeuble, minister niemiecki, miał powiedzieć, że od czwartku negocjacje nie posunęły się naprzód. Minister Schelling z Austrii przekazał, że jego zdaniem dziś porozumienia nie będzie, może natomiast dojść do następnego szczytu grupy. Było też kilka innych tego rodzaju wypowiedzi. O 19:00 spotkają się natomiast liderzy państw UE.
2015-06-22 06:24 | Nowy, grecki tydzień |
Raporty codzienne |
Serial trwa
Dziś w Brukseli odbędzie się specjalny, nadzwyczajny szczyt Eurogrupy, tj. zebranie ministrów finansów krajów Strefy Euro. Tematem będzie rzecz jasna Grecja. Media podają, iż premier Cipras przedstawił wierzycielom nowe propozycje rozwiązania kryzysu. Poznali je Jean-Claude Juncker, Francois Hollande i Angela Merkel. Stało się tak mimo wcześniejszych zapewnień Greków, że już nic nie zmienią w tym, co oferują – i że piłka jest po stronie Zachodu, a szczególnie Niemiec.