FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

24 grudzień 2024

Puls rynku

2018-02-23 20:11

Eurodolar w trendzie bocznym

Raporty tygodniowe

W rzeczy samej
Od drugiej połowy stycznia bądź też od jego końcówki, w każdym razie od około miesiąca, można mówić o trendzie bocznym (konsolidacji) na wykresie eurodolara. Dolne ograniczenie to ok. 1,2210, choć nie przy każdej fazie spadkowej notowania docierały tak nisko. Ograniczenie górne to 1,2555 – ale i ten poziom nie zawsze był chwytany.

Gdy piszemy te słowa, wykres oscyluje przy 1,23 – tak więc piłka jest trochę bardziej po stronie dolara. Cóż, w tym tygodniu opublikowano zapiski z posiedzenia FOMC, które na rynku zasadniczo uznano za dość jastrzębie i otwierające drogę do podwyżek stóp procentowych, a zarazem zaprezentowano protokół z posiedzenia EBC. Otóż ten ostatni został potraktowany jako gołębi – i chyba faktycznie taki był. Z dyskusji wynika, iż zdaniem gubernatorów EBC nie należy obecnie zmieniać języka komunikacji Banku z rynkiem, można się spodziewać jeszcze długiego czasu niskich stóp procentowych, a operacja QE w razie czego zostanie przedłużona. Inny scenariusz wymagałby bardzo jasnego i wyraźnego zbliżenia się do celu inflacyjnego.

2018-02-23 09:27

Niemieckie PKB bez zaskoczeń

Raporty codzienne

Piątek przed nami
O godzinie ósmej zaprezentowano odczyt dotyczący niemieckiej dynamiki PKB w IV kw. 2017. Był to odczyt rewizyjny i okazał się zgodny z prognozami, opiewającymi na +0,6 proc. k/k oraz +2,3 proc. r/r. Nie ma więc żadnego zaskoczenia.

Eurodolar lokuje się na poziomie 1,23. W tym tygodniu opublikowano, jak wiemy, zapiski z obrad Fed i analogiczne materiały z ostatnich obrad EBC. Protokół FOMC w pierwszej chwili nie zadziałał jednoznacznie, ale potem rynek umocnił dolara, traktując dyskusję na posiedzeniu jako jastrzębią. Z kolei w EBC nastroje są mimo wszystko gołębie. Owszem, między posiedzeniami słyszymy czasami głosy (np. Weidmanna) o tym, iż nie należy przedłużać QE ponad miarę i że trzeba normalizować politykę – ale formalna dyskusja była zaopatrzona w liczne ograniczenia. To znaczy: polityka powinna na razie pozostać ostrożna, wszystko zależy od danych makro, jest problem z inflacją itd. Program QE może potrwa do września, a może dłużej, a stopy i tak pozostaną potem niskie przez długi czas. Uznano też, że nie ma obecnie potrzeby wyraźnego zmieniania języka komunikacji z rynkiem.

2018-02-22 20:38

Czego chce EBC i co się działo na wykresach?

Raporty codzienne

Dobrze, ale...
Opublikowano dziś zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, tj. z obrad gubernatorów tej instytucji. Jakie można wyciągnąć wnioski?

Dwuręczne czy też dwurękie wnioski, jak zwykle. A więc: on the one hand, EBC docenia postęp gospodarczy widoczny w ostatnim czasie, a czynniki ryzyka uważa za zbalansowane. Ale z drugiej strony, nadal nie jest pewna kwestia inflacji, tzn. inflacja plasuje się zbyt nisko. Za wcześniej, zdaniem dyskutantów, na dokonywanie zmiany języka, jakim EBC komunikuje się z rynkiem. Warunkiem terminowego zakończenia QE (bez przedłużania czy powiększania tej operacji) musi być potwierdzenie danych mówiących o rozwoju gospodarczym w Eurolandzie oraz wygenerowanie wyższej inflacji.

2018-02-22 07:40

Dolarowa trzy czterdziestka

Raporty codzienne

Reakcja na Fed
Z początku rynek na zapiski Fed zareagował trochę niepewnie i dziwnie, podnosząc notowania głównej pary. Później jednak przyszła chwila refleksji i prawdopodobnie zwyciężyło przekonanie, że z protokołu wynika, iż podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne w świetle relatywnie dobrych danych makro.

Najwidoczniej zapomniano o słabych odczytach o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA – i tym sposobem eurodolar rezyduje dziś rano nawet przy 1,2275. To oznacza, że może się – po korektach i wahaniach – przesunąć w ciągu paru sesji nawet i do 1,22, co byłoby potwierdzeniem szerokiej konsolidacji wszczętej około miesiąc temu.

Z ważniejszych tematów związanych z euro i dolarem mamy dziś: indeks Ifo z Niemiec (o 10:00), protokół z obrad EBC (o 13:30), tygodniową liczbę wniosków o zasiłek w Stanach (o 14:30), wyprzedzający Conference Board (o 16:00) i indeks Kansas City Fed w wersji dla przemysłu (o 17:00). Publicznie wystąpią gubernatorzy Fed: Dudley (o 16:00) i Bostic (o 18:10).

2018-02-21 20:32

Dzień z danymi, wieczór z FOMC

Raporty codzienne

PMI i nie tylko
Zaprezentowano dziś odczyty PMI dla Europy, wstępne za luty. We Francji wynik dla przemysłu to 56,1 pkt przy prognozie 58 pkt, poprzednio notowano 58,4 pkt. Rezultat dla usług to zejście z 59,2 pkt do 57,9 pkt - oczekiwano 59 pkt.

W Niemczech przemysłowy PMI miał według prognoz spaść z 61,1 pkt do 60,8 pkt, zszedł aż do 60,3 pkt. Usługowy obniżył lot z 57,3 pkt nie do 57 pkt, na co liczono, ale do 55,3 pkt.

W Strefie Euro jako całości przemysłowy PMI za luty to 58,5 pkt (prognoza 59,3 pkt, poprzednio wypracowano 59,6 pkt), usługowy obniżył się z 58 pkt do 56,7 pkt. Oczekiwano 57,6 pkt.

2018-02-21 07:12

Cykl przewiduje na dziś PMI

Raporty codzienne

Jakie odczyty?
W rytmicznym cyklu rynku forex i otaczającego go świata odczytów makro przyszedł czas na wstępne PMI za luty. O 9:00 poznamy odczyty dla przemysłu i usług Francji, o 9:30 przyjdzie czas na Niemcy, o 10:00 – na Strefę Euro.

To nie wszystko w tym temacie, bo o 15:45 harmonogram przewiduje jeszcze analogiczne publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Do tego mamy parę innych rzeczy w programie, np. o 10:30 pojawią się istotne dane z Wielkiej Brytanii. Mowa o wnioskach o zasiłek, stopie bezrobocia i dynamice wynagrodzeń. Z kolei o 20:00 FOMC opublikuje protokół ze swych ostatnich obrad. O 15:00 publicznie się wypowie Patrick Harker z Fed w Filadelfii, zaś o 15:15 swój czas będzie mieć Mark Carney, szef Banku Anglii, prezentujący kwartalny raport inflacyjny. W Stanach o 16:00 mamy jeszcze odczyt o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

2018-02-20 22:28

Rozpędzona gospodarka

Raporty codzienne

Na rynku światowym
Eurodolar startował dziś nieco powyżej 1,24, ale tak naprawdę po ósmej rano błądził już w rejonie wsparcia lokalnego, testując obszary rzędu 1,2320 – 1,2360. W zasadzie można nawet powiedzieć, że to wsparcie przebił, stąd pojawiła się pewna szansa na parcie bardziej na południe. W istocie sytuację od drugiej połowy stycznia można postrzegać jako szeroką konsolidację – na południu mamy 1,22 – 1,2215 jako granicę, na północy to rewir 1,2520-55.

Indeks ZEW w Niemczech obniżył lot z 20,4 pkt do 17,8 pkt, aczkolwiek oczekiwano 16 pkt, tak więc odczyt był w sumie pozytywny. Wskaźnik zamówień wg CBI, liczony w Wielkiej Brytanii, wypadł na poziomie 10 pkt, jak się spodziewano.

2018-02-20 08:30

Dolar walczy mimo wszystko

Raporty codzienne

W dół, w dół
W dół – ale nie bardzo. Mamy na eurodolarze 1,2375. Wczoraj wieczorem, gdy pisaliśmy raport końcowy z dnia, notowano ok. 1,24 i więcej. Dolar zyskuje, ale tak naprawdę to wciąż walka o rejon wsparcia.

Oczywiście jeśli wsparcie to wyraźnie pęknie, to teoretycznie możliwe jest nawet poprowadzenie – nie dziś, ale w dłuższym, kilkudniowym terminie – wykresu do 1,22, by zaliczyć w ten sposób dolne ograniczenia obszaru, który może uchodzić za konsolidacyjny i utrzymujący się od drugiej połowy stycznia. Nie jest to bynajmniej przesądzone, ale scenariusz ma pewien sens. A w tle oczywiście ważne pytanie: czy w tym kwartale potwierdzi się 10-letni trend spadkowy (lub wzrostowy na USD/EUR)?

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice