Puls rynku: Raporty codzienne
2013-09-18 16:00 | Blisko godziny zero. Złoty traci |
Eurodolar lekko w dół
Dzisiejsza sesja na parze EUR/USD przebiegała przez niemal całą ostatnią dobę przy niskiej zmienności kursu i płaskim handlu. Powyższy stan rzeczy spowodowany jest wyczekiwaniem na decyzję Rezerwy Federalnej ws. wygaszania programu luzowania ilościowego w USA. Rynek spodziewa się cięcia skupów aktywów w wysokości 10 mld USD, a każde większe cięcie lub nieco bardziej jastrzębia retoryka ze strony FOMC (rynek spodziewa się raczej łagodnego wygaszania programu QE3) spowoduje wzrosty awersji do ryzyka i wzrost wartości dolara. Spodziewamy się więc podwyższonej zmienności od godziny 20:00 naszego czasu. Warto dodać, że poza powyższą decyzją poznamy również najnowsze projekcje makroekonomiczne FOMC oraz decyzje ws. stóp procentowych.
2013-09-18 09:00 | Dziś dane z Polski, jednak to USA będą grały pierwsze skrzypce |
Płaski handel na EUR/USD
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od stabilizacji notowań pary EUR/USD w okolicach poziomu 1,3360. Od kilkunastu godzin jesteśmy świadkami bardzo małej zmienności na tym rynku, a zmiany nie przekraczają kilkunastu pipsów. Powyższa sytuacja spowodowana jest niepewnością co do dzisiejszej decyzji FOMC w sprawie ograniczania programu QE3 w USA. Rynek spodziewa się cięcia w skupie aktywów w wysokości 10 mld USD miesięcznie do 75 mld USD, każde większe cięcie spowoduje wzrost awersji do ryzyka i umocnienie dolara. Poza tym poznamy dziś decyzje FOMC w sprawie stóp procentowych oraz projekcje makroekonomiczne. Wydarzenia te będą miały miejsce po godzinie 20:00 naszego czasu.
2013-09-17 16:00 | Zwyżki na eurodolarze już nie sprzyjają złotemu |
EUR/USD wciąż „wysoko”
Dzisiejsza sesja na głównej parze walutowej przebiegała w niewielkim zwyżkowym tonie. Za powyższy stan rzeczy odpowiadał przede wszystkim lepszy od prognoz odczyt indeksu instytutu ZEW z Niemiec, który wzrósł we wrześniu do poziomu 49,6 pkt. z 42 pkt. miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał wzrost do poziomu 46 pkt.
2013-09-17 09:00 | Dziś rozpoczęcie obrad FOMC. Złoty wyhamował |
EUR/USD pozostaje ponad 1,33
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od lekkich wzrostów pary EUR/USD, obecnie wyceniana jest ona na 1,3350. Warto jednak dodać, że sytuacja ta ma miejsce po wcześniejszych spadkach kursu.
2013-09-16 16:00 | Gorsze dane z USA. Nadchodzą kluczowe dni dla dolara |
Jutro rozpoczęcie spotkania FOMC
Dzisiejsza sesja na parze EUR/USD przebiegała w lekko zwyżkowym tonie. Za powyższy stan rzeczy odpowiada zaskakujący (gorszy od prognoz) odczyt indeksu NY Empire State, który spadł we wrześniu z poziomu 8,24 pkt. do 6,29 pkt., przy czym konsensus rynkowy wynosił 9,2 pkt.. Podczas dzisiejszego dnia poznaliśmy również odczyt o inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro oraz dane z USA nt. produkcji przemysłowej oraz wykorzystania mocy produkcyjnej, jednak dane te wypadły zgodnie z prognozami i nie wpłynęły znacząco na rynek.
2013-09-16 09:00 | Summers rezygnuje, dolar znów traci. Co ze złotym? |
Eurodolar powyżej 1,33
Informacją dzisiejszego poranka jest doniesienie z USA mówiące o rezygnacji byłego sekretarza skarbu w administracji Billa Clintona oraz byłego doradcy ekonomicznego prezydenta Baracka Obamy - Lawrence’a Summersa najpoważniejszego kandydata na szefa FED po Benie Bernanke. Rynki zareagowały na tę informację wzrostami (zarówno na azjatyckich giełdach jak i na głównej parze walutowej). Obecnie wartość eurodolara wynosi 1,3370. Warto dodać, że poglądy Summersa uważano za mniej gołębie niż obecnej głównej kandydatki - Janet Yellen.
2013-09-13 10:00 | Złoty będzie słabszy. Dziś kolejne dane makro |
Eurodolar poniżej 1,33
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od lekkich wzrostów głównej pary walutowej. Obecnie wyceniana jest ona na 1,3284. Warto jednak dodać, że ma to miejsce po nocnym umocnieniu dolara.
2013-09-12 16:00 | Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Co ze złotym? |
Spadek produkcji przemysłowej w Strefie Euro
Dzisiejsza sesja przebiegała w korekcyjnym, spadkowym tonie. Jest to uzasadniona sytuacja gdyż, po tak dynamicznych wzrostach, na korektę wskazywała analiza techniczna. Ponadto dziś poznaliśmy gorszy od prognoz odczyt dotyczący produkcji przemysłowej za lipiec w Strefie Euro. W ujęciu miesięcznym wyniósł on -1,5 proc. wobec prognozy 0,1proc. i wartości poprzedniej 0,6 proc.