FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

12 styczeń 2025

Puls rynku

2018-01-03 19:54

Tak jakby impas

Raporty codzienne

Graniczna sytuacja?
Na razie sprawdza się to, co sugerowaliśmy np. w ostatnich godzinach minionego roku. Innymi słowy, wykres dotarł do maksimów z września, tj. w obszary nieodległe już od 1,21 – a jednocześnie obszarów tych nie przebił. Ba, rozegrano nawet wstępną, lekką korektę, o której też pisaliśmy – i np. dziś notowano 1,20.

Mówiąc jeszcze inaczej: euro nadal jest bardzo mocne, ale jednak ustawiczny postęp jego wartości został przyhamowany. Naturalnie w dłuższym terminie, po korekcie być może znaczniejszej niż dzisiejsza, euro wciąż ma swe szanse. To prawda, że to amerykański Fed prowadzi bardziej jastrzębią politykę, ale też jest ona prowadzona już od dawna, a na przyszłość dość mocno wyceniona. Tymczasem EBC dopiero z końcem września ma zamknąć operację QE, przy czym E. Nowotny mówił ostatnio, że w tym roku rzeczywiście trzeba już pomyśleć o zacieśnieniu polityki.

2018-01-03 05:00

Początek roku zgodnie z prognozą

Raporty codzienne

Graniczna kwestia
Pod sam koniec ubiegłego już roku 2017 pisaliśmy, że eurodolar zmierza ku maksimom z września, a nawet, że już przy nich balansuje. Chodziło o rejon 1,21. Równocześnie stawialiśmy dwie (hipo)tezy. Pierwsza była taka, że w krótkim terminie powinno dojść do korekty, innymi słowy: że bariera wytrzyma. Druga: że mimo wszystko nie można wykluczać, iż długofalowo zostanie ona przebita.

O tym, co będzie w dalszej przyszłości, przekonamy się rzecz jasna, gdy ta nadejdzie. Na razie na eurodolarze rzeczywiście widać zaczątki małej korekty. Tak więc wczoraj notowano ok. 1,2080, ale potem przyszło zejście do 1,2025. Teraz mamy ok. 1,2045. Wstępnie wygląda na to, że opór (może i resztkami sił, ale jednak) broni się.

Euro ma jednak swoje szanse – co najmniej w dalszej przyszłości. Owszem, Mario Draghi nierzadko zachowywał się jakby "mógł, a nie chciał", generując "gołębie zacieśnienia", takie jak np. zmniejszenie skali operacji QE, ale i jej wydłużenie – wraz z sugestiami, że jeśli będzie to konieczne, to stymulacja będzie prowadzona i utrzymywana. Ale z drugiej strony formalnie QE ma się zakończyć wraz z finałem września, zaś E. Nowotny z EBC podkreślił w ostatniej wypowiedzi, że jeśli gospodarka (nadal) będzie się pomyślnie rozwijać, to program w tym roku powinien się już zakończyć.

2018-01-02 20:36

Po 16:00

Aktualności

 To, że USD/PLN poszedł ostro w górę, nijak nie dziwi: tak być musiało, biorąc pod uwagę sytuację na eurodolarze. Para ta jest mocno uzależniona od głównej. Mocny dolar to mocny dolar - nie ma rady. Przeszliśmy drogę z 3,7290 do 3,7875. Nie ma nawet konieczności, by doszukiwać się tu jakichś zawirowań gospodarczych z Polski, aczkolwiek na pewno krajowy odczyt PMI dla przemysłu nie ucieszył. Ba, był mizerny. Asekuracyjnie oczekiwano 49,8 pkt, czyli przewagi pesymistów - a było 47,6 pkt. Słabo, panie i panowie, słabo...

Odbiło się to też i na euro-złotym. Rankiem zakreślono tam 4,28, a teraz mamy 4,29 - zaś po drodze notowano 4,3025. Tak więc dane makro nie pomogły, a raczej zaszkodziły.

2017-12-29 21:04

Dwudziestka na głównej parze tuż przed końcem roku

Raporty miesięczne

Znamienny kurs
Sprawdziło się – wykres głównej pary ewidentnie zmierza ku maksimom z listopada, w zasadzie niewiele brakuje do przetestowania ostatecznych szczytów. O ile przyjmiemy, że u progu roku 2018 nastąpi (korekcyjny przynajmniej) odwrót, o tyle nie jest aż tak ważne, czy formalnie muśniemy rejon 1,2090 – 1,21. Zresztą, 1,20 już jest testowany.

Bazowo zakładamy, że nastąpi właśnie odwrót. Dość powiedzieć, że dolar intensywnie traci od dobrych kilkunastu dni, a pewnym sensie nawet od wczesnego listopada, gdy wykres był przy 1,1550. Ba, traci także od samego początku roku, pomijając korekty. Przy tym nie można powiedzieć, by było to do końca uzasadnione. Dane gospodarcze z USA bywają rozmaite, ale generalnie nie są złe. Podobnie można podsumować wieści ze Strefy Euro, choć tu może – dla rozłożenia akcentów – powinniśmy napisać, że "dane bywają rozmaite, ale generalnie nie są całkowicie rewelacyjne".

2017-12-29 06:44

To już prawie Nowy Rok

Raporty codzienne

Ile osiągnie euro?
To kluczowe pytanie. Obecnie mamy 1,1945 na głównej parze, tak więc balansujemy w pobliżu maksimów z listopada, poziomy te zresztą były już testowane. Oczywiście to dobry moment na grubszą korektę – do takiej doszło przed miesiącem, dzięki czemu początek grudnia był już czasem intensywnego umocnienia dolara.

Zasadniczo zakładamy taki właśnie scenariusz na początku stycznia 2018 – aczkolwiek zawsze istnieje szansa na mocny skok ku ostatecznym szczytom, tym z września, plasującym się przy 1,21. Wymagałoby to jednak zapewne jakiegoś konstruktywnego argumentu. Tymczasem dziś kalendarium nie zawiera zbyt wielu danych. Wątpimy, by w ostatnich chwilach roku (roboczego) rynkiem wstrząsnęły wiadomości takie jak podaż pieniądza M3 w Strefie Euro (o 10:00) czy nawet inflacja CPI w Niemczech (o 14:00).

2017-12-28 20:45

Charakterystyczne ruchy złotego

Raporty codzienne

Sytuacja na głównej parze
Eurodolar w zasadzie nie ustaje w parciu na północ, dziś wieczorem ociera już się o rejon 1,1960. Startował tymczasem z 1,1925. Dolar traci, euro zyskuje, a jeśli tylko obecne poziomy pękną, to z powodzeniem otworzy się droga do 1,21 – być może po pewnych lokalnych korektach.

Naturalnie jest też możliwy odwrót, podobnie jak to było w listopadzie, gdy wykres dochodził z grubsza tam, gdzie teraz. O ile taki odwrót nastąpi, to raczej już w pierwszych dniach Nowego Roku, a nie jutro. Znamienne jednak, że dolarowi nie pomógł dobry odczyt indeksu Chicago PMI, który pojawił się dziś o 15:45: 67,6 pkt, gdy oczekiwano poziomu 62,5 pkt.

2017-12-28 07:02

Moc euro rośnie

Raporty codzienne

Rynki pracują
Rynki pracują, choć można mniemać, że duża część analityków, bankowców, a nawet indywidualnych inwestorów wzięła sobie dodatkowe wolne. Ten trzydniowy, przejściowy czas – przed weekendem, po którym (pomijając pierwszy i – gdzieniegdzie – drugi dzień stycznia) wszystko wróci do normy, jest wykorzystywany do osłabiania dolara.

I tak np. widzimy dziś rano na głównej parze 1,1930. Teoretycznie więc otwarta jest droga do 1,1950-60, a gdyby i te maksima przebić, to moglibyśmy rozważać perspektywę 1,21. Byłoby to domknięcie konsolidacji, która obowiązuje już prawie pół roku (no, powiedzmy, że od przełomu lipca i sierpnia), a której dolne ograniczenie to ok. 1,16 i mniej.

EUR/GBP też jest relatywnie wysoko, w każdym razie 22 grudnia w minimach kreślono 0,8835, a teraz mamy 0,8880. Ostatecznie jednak wykres jest co prawda znacznie powyżej dołków z grudnia (gdzieś przy 0,8720), ale i dużo niżej niż w czasie listopadowych maksimów.

2017-12-27 20:06

Główna para brnie w górę

Raporty codzienne

Jaka sytuacja?
W Hiszpanii sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie solidnie, o czym dziś poinformowano. Wynik to dynamika +2 proc. r/r, gdy oczekiwano +0,6 proc. r/r. W zasadzie oczekiwania te nie są wiarygodne, patrząc z perspektywy czasu, bo kreowano je przy wyniku październikowym na poziomie -0,1 proc. r/r, który dziś poprawiono na +0,3 proc.

Ale to niuanse. Nie mają one większego wpływu na eurodolara. Oczywiście były dziś też dane z USA. Indeks podpisanych umów kupna domów zaskoczył pozytywnie (+0,2 proc. m/m, prognoza -0,5 proc.), ale indeks Conference Board zaufania konsumentów wypadł źle: 122,1 pkt, oczekiwano 128,1 pkt.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice