FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

13 styczeń 2025

Puls rynku: Raporty codzienne

2014-09-22 15:15

Stopy zostaną obniżone?

Działo się niewiele
Dzisiejsze minima (dotychczasowe) na EUR/USD to mniej więcej 1,2835, maksima przebiegały nieco powyżej 1,2865 i osiągnięto je rano. Ostatecznie więc w czasie sesji eurodolar nie uległ znaczącej korekcie w porównaniu z poziomami utrzymywanymi od końcówki ubiegłego tygodnia, tzn. nie wzrósł. Ruchy były dość ograniczone i raczej przypadkowe.

Przemowę w Parlamencie Europejskim rozpoczął o 15:00 Mario Draghi. Nie wywoła ona raczej przełomu, a zresztą ogólna polityka EBC jest raczej skierowana na rzecz słabego euro. Finał ostatniej akcji TLTRO, umiarkowanie udanej, może oznaczać, że ostatecznie Draghi sięgnie po radykalniejsze środki, a to oznaczać mogłoby dalsze obniżki na eurodolarze. Oczywiście nie jest to scenariusz na dzisiejsze popołudnie.

Jutro warto rano zwracać uwagę na odczyty PMI z Europy, w środę na indeks Ifo z Niemiec.

2014-09-22 07:40

Początek jak koniec

W tym samym obszarze
Tytuł raportu odnosi się oczywiście do faktu, że początek nowego tygodnia na trzech badanych przez nas parach walutowych różni się niewiele od końcówki tygodnia poprzedniego. Kurs EUR/USD około godziny 7:30 przebiega w pobliżu poziomu 1,2865 – 70 i lekko rośnie. W tych mniej więcej obszarach jesteśmy od wieczoru z Janet Yellen, czyli od późnych godzin środy 17 września. Od tego czasu wykres nie wychodził ponad 1,2930, teraz jednak jesteśmy wyraźnie niżej. Możliwe jednak, że EUR/USD będzie lekko rósł, raczej nie powyżej 1,29. Wsparcie to z kolei minima nieco poniżej 1,2830.

2014-09-19 07:40

Eurodolar trochę wyżej

Powyżej 1,29
To, co działo się w środę wieczorem oraz wczoraj, zachwiało trochę konsolidacją ukształtowaną dwa tygodnie temu decyzjami EBC i słowami Mario Draghiego. Zachwiało – ale nie na tyle, by drastycznie odmienić sytuację, choć generalnie dolar się wzmocnił (wszak przedwczorajsze minima to 1,2835). Dziś jednak mamy już pewną korektę, jesteśmy w okolicach 1,2915. Oznacza to, że sytuacja stabilizuje się w dotychczasowej krótkoterminowej konsolidacji i dziś raczej przełomu nie będzie.

2014-09-18 14:56

Popołudniowa sytuacja

Sytuacja ustawiona wczoraj
Dziś rano eurodolar odreagował nieco po wczorajszym zejściu do niższych poziomów. Około godziny 11:00 notowano nawet maksima bliskie poziomowi 1,29, aczkolwiek nie doszło do jego przebicia. Później kurs nieco się osunął, a ok. godziny 15:00 oscyluje przy 1,2870.

Tak naprawdę sytuację ustaliło wczorajsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku i dziś mieliśmy do czynienia jedynie z fluktuacjami korekcyjnymi i dość przypadkowymi. Drastycznej zmiany nie wywołały też dane gospodarcze z USA, być może dlatego, że ich wydźwięk się zrównoważył.

2014-09-18 06:30

Eurodolar niżej po konferencji FOMC

Na kolejnym schodku
W dużej mierze sprawdziło się to, co wczoraj sugerowaliśmy, jeśli chodzi o ruchy głównej pary walutowej. Otóż dość poważnie dopuściliśmy możliwość, że widoczne w ciągu dnia wzrosty na eurodolarze, w kierunku górnych ograniczeń kilkunastodniowej konsolidacji, to swoiste ustawianie się na okoliczność jastrzębiego komunikatu Fed. Jednocześnie założyliśmy, że przy takim scenariuszu spadek dotrze po prostu do dolnych ograniczeń tegoż obszaru, tj. do okolic 1,2860.

Faktem jest, że ruch był nieco mocniejszy, ale ostatecznie dziś rano jesteśmy już właśnie przy 1,2862 (ok. godziny 6:30) i mamy lekką korektę. Tym niemniej wstępnie można mówić o przejściu na kolejny, niższy schodek w dziejach ostatniego trendu spadkowego na EUR/USD.

2014-09-17 15:30

Górne ograniczenia na EURUSD

Co dalej?
Na głównej parze mamy obecnie 1,2960, a chwilami notowano nawet poziomy w okolicach 1,2980. Oznacza to być może, że strona popytowa próbowała przebijać konsolidację, aczkolwiek bardziej prawdopodobne jest, że mamy do czynienia z ustawianiem się pod ewentualnie negatywny komunikat Fed.

Innymi słowy, niektórzy chcą "mieć z czego schodzić", realizując zyski w obliczu – być może – jastrzębiego komunikatu. Jeśli jednak komunikat nie będzie naprawdę przełomowy, to może się okazać, że dojdziemy tylko do dolnych ograniczeń konsolidacji, tj. okolic 1,2860.

2014-09-17 08:20

Czas na FOMC

Do 20:30
Kulminacyjnym punktem dnia, a w gruncie rzeczy całego tygodnia, będzie oczywiście wieczorne posiedzenie FOMC, czyli amerykańskiego odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej. O 20:00 dowiemy się, czy gremium to zdecydowało się na zmianę stóp procentowych dla dolara. Jest to jednak skrajnie mało prawdopodobne. Równolegle przedstawione zostaną projekcje ekonomiczne FOMC, ale to, co najważniejsze, zacznie się pół godziny później.

Mamy tu na myśli przemówienie Janet Yellen w czasie konferencji prasowej. Nie jest do końca jasne, co powie szefowa Fed, albo raczej – jak będzie można to interpretować. Język szefów banków centralnych często jest zawiły. Zasadniczo Fed powoli ogranicza operację QE, a niektóre dane ekonomiczne z USA muszą go do tego motywować (dane pozytywne). Z drugiej jednak strony, ograniczanie luźnej polityki pieniężnej idzie dość powoli, a Janet Yellen co rusz zaznacza w swoich wystąpieniach, że nie ma jeszcze stuprocentowej pewności co do poprawy etc.

2014-09-16 15:15

Spokojny wtorek

Zgodnie z przewidywaniami
Na EUR/USD nie doszło jeszcze do żadnego przełomu, ale też nikt się go nie spodziewał. Owszem, niewykluczone, że w środę wieczorem będziemy mogli obserwować spore zawirowania, a ten, kto nie będzie wtedy czuwał, być może obudzi się w czwartek przy zupełnie innych poziomach głównej pary.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice