Puls rynku: Raporty codzienne
2012-06-28 08:51 | Pierwszy dzień szczytu |
Eurodolara nie opuszcza poziomu 1,25
Podczas wczorajszej sesji amerykańskiej kurs eurodolara zachowywał się stabilnie. Spadki z końcówki sesji europejskiej wyhamowały i notowania poruszały się nieco ponad dziennym minimum. Większy ruch na północ można było zaobserwować dopiero w czasie handlu azjatyckiego. Byki skorzystały z niemocy strony podażowej i wyciągnęły kurs ponad poziom 1,25 ustanawiając przy tym intra-sesyjne maksimum na poziomie 1,2525. Na większe wzrosty bykom zabrakło dodatkowych impulsów.
2012-06-27 16:02 | Handel bez wyrazu |
Problemy z nakreśleniem kierunku
Od początku dzisiejszej sesji europejskiej główna para walutowa nie wykazywała się większą aktywnością. Kurs z niewielkimi odchyleniami poruszał się wokół poziomu 1,25. Puste do południa kalendarium makroekonomiczne w połączeniu z wyczekiwaniem na rozpoczynający się w dniu jutrzejszym szczyt przywódców Unii Europejskiej sprawiły, że dynamika handlu spadła niemal do zera. Wpływu na kształt dzisiejszych notowań nie miały informacje o tym, że premier Hiszpanii zamierza na spotkaniu przywódców poprosić o pomoc w celu obniżenia rentowności obligacji jego kraju.
2012-06-27 08:54 | W oczekiwaniu na szczyt |
Na eurodolarze bez zmian
Wczorajsza sesja amerykańska przyniosła próbę powrotu notowań eurodolara ponad poziom 1,25. Sprzyjający optymizm inwestorów zza oceanu pomógł wspólnej walucie, choć niewielka jego ilość nie starczyła na tyle by skutecznie przebić się na wyższe poziomy. We wzrostach przeszkodziła także informacja, że agencja Egan-Jones obniżyła rating Niemiec do A+ z AA-. Nie spodobało się to inwestorom, lecz mimo to w końcówce sesji azjatyckiej podjęli oni ponownie próbę przejścia wyżej.
2012-06-26 16:42 | Bez większych zmian |
Eurodolara oscyluje wokół poziomu 1,25
Początek dzisiejszej sesji na rynku eurodolara przebiegał spokojnie. Notowania utrzymywały się powyżej poziomu 1,25, jednak stronie popytowej nie udawało się rozbudować większego ruchu na północ. Przeszkadzała w tym niepewność jaka towarzyszyła uczestnikom rynku w związku ze zbliżającym się szczytem przywódców Unii Europejskiej. Inwestorzy obawiają się bowiem, że politycy po raz kolejny nie zdołają wypracować konkretnych rozwiązań.
2012-06-26 09:01 | Nie najlepsza perspektywa |
Grecja bez przedstawicieli na szczycie
Po poniedziałkowych spadkach na rynku eurodolara wtorek otwiera się dość stabilnie. Już wczorajsza amerykańska sesja skłoniła obóz byków do podjęcia próby powrotu powyżej poziomu 1,25, co udało się dopiero w końcówce handlu za oceanem. To stało się szansą na rozbudowę ruchu na południe, z której strona popytowa jednak nie skorzystała. Nie przeszkodziła im w tym informacja o obniżeniu przez agencję Moody’s ratingu 28 hiszpańskich banków.
2012-06-25 16:20 | Dwa oblicza sesji |
To pierwsze - dosyć burzliwe oraz drugie, o wiele bardziej spokojne i niestety mniej ciekawe. Początek handlu w Stanach Zjednoczonych tylko nieznacznie poprawił sytuację.
Początek notowań dość szybko skłonił niedźwiedzie na początku nowego tygodnia do próby zejścia w okolice najbliższego wsparcia na poziomie 1,25. Minima z piątku zostały pokonane i wykres EUR/USD dość szybko znalazł się w okolicach wspomnianego poziomu. Pomagały głównie tracące rynki akcji i rosnące rentowności hiszpańskich obligacji.
W efekcie już około godziny 10:00 wykres głównej pary walutowej znalazł się poniżej wsparcia i testował 1,2480. Na rynku pojawiły się plotki, iż dziś wieczorem może dojść do obniżki ratingów hiszpańskich banków przez agencję Moody's (komunikat w tej sprawie dopiero późnym wieczorem). Niedawno jednak obniżką ratingu dotknięta została sama Hiszpania, więc informacja nie zaskakuje, a dolar tylko nieznacznie się umocnił.
2012-06-25 09:02 | Szczyt UE bez premiera Grecji |
W piątek sytuacja na światowych rynkach finansowych wyglądała już nieco spokojniej niż dzień wcześniej. Znów traciły rentowności obligacji Włoch i Hiszpanii, ale nie pomagały rynki akcji.
Już na samym początku handlu indeksy w Europie rozpoczęły od spadków, co pociągnęło w dół eurodolara. Była to oczywiście reakcja na czwartkową przecenę w Stanach Zjednoczonych. W piątek kalendarium makroekonomiczne było wyjątkowo małe, zakładało bowiem jedynie publikację indeksu Ifo z Niemiec, która zresztą wypadła nieco gorzej do prognoz, był to dodatkowo najsłabszy odczyt od marca 2010 roku. Mimo to reakcja na odczyt była wyjątkowo niewielka.
2012-06-22 09:00 | Moody’s tnie ratingi, w USA korekta |