FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku

2012-11-29 16:00

Polski dług najtańszy w historii, jutro znaczące dane PKB

Raporty codzienne

Próba przebicia 1,3000

Od początku europejskiej sesji kurs pary EUR/USD wznosił się na północ aż do poziomu 1,3000, lecz poziom ten nie został trwale przebity. Obecnie kurs eurodolara wynosi 1,2993.

O 14:30 poznaliśmy dane z USA dotyczące PKB i liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.. Produkt krajowy brutto za III kwartał wyniosł 2,7 % wobec prognozy 2,8 %. Natomiast liczba wniosków dla bezrobotnych 393 tys. wobec prognozy 390 tys. Wyniki nieznacznie gorsze od prognoz tylko wtopiły się w rynek nie wywołując większego zamieszania. Po chwilowym uspokojeniu sytuacji w Grecji, na pierwszy plan w oczach szerokiego rynku wysunął się temat klifu fiskalnego w USA. Niemal codziennie słyszymy wypowiedzi  amerykańskich polityków, o możliwym szybszym lub wolniejszym uzyskaniu kompromisu w sprawie fiscal cliff. Te wszystkie informacje w znaczący sposób przekładają się na nastroje na rynkach.


Umocnienie złotego

Pary złotowe korzystając z dobrych nastrojów rynkowych oraz historycznie drogich   polskich 10- latek gdzie ich rentowność wynosi już tylko 4.066 %, umacniały się  w stosunku do głównych walut. Obecnie kurs dolara wynosi 3,1519, a kurs pary EUR/PLN 4,0935. Patrząc teraz na sytuacje na wykresach na obu parach znajdujemy się przy dolnych ramionach trendu wzrostowego, który w przypadku dolara trwa już niespełna trzy miesiąca, a w przypadku euro niecałe cztery. Bazując tylko na analizie technicznej można teraz wysunąć wniosek, że logicznym ruchem byłoby odbicie i osłabienie polskiej waluty, lecz niemal z całą pewnością na przyszły kurs złotego będą też miały wpływ wydarzenia fundamentalne.

Poza danymi z szerokiego rynku inwestorzy oczekują na jutrzejszy raport GUS na temat PKB za III kwartał. Według prognoz wartość produkt krajowy brutto powinien wynieść 1,8 % w stosunku do 2,3 % w poprzednim kwartale, co świadczyłoby o zakładanym spowolnieniu gospodarczym w naszym kraju i potrzebie cięć stóp procentowych, które zapewne staną się faktem 5 grudnia, kiedy to odbędzie się posiedzenie RPP.

Elżbieta Chojna-Duch, przedstawicielka Rady Polityki Pieniężnej w wywiadzie dla telewizji TVN CNBC powiedziała, że PKB za III kwartał może wynieść 1,5-2,0%, natomiast w następnym kwartale 1,2%. Te wypowiedzi komponują się z innymi danymi oraz wypowiedziami mówiącymi o spowolnieniu gospodarczym w naszym kraju. Reprezentantka RPP stwierdziła też, że w przyszłym roku PKB może wynieść tylko 1,5%.

Michał Palenciuk
Dziś ważne dane o wzroście gospodarczym. Jak wpłyną na złotego? -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice