FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

27 kwiecień 2024

Puls rynku

2012-12-03 08:00

W Europie kolejne spotkanie ministrów finansów, a za oceanem kompromisu nadal brak

Raporty codzienne

Kolejne spotkanie eurogrupy


Podczas nocnego i porannego handlu na parze EUR/USD, eurlodolar nieco się umocnił, obecnie znajduję się nieco powyżej poziomu 1,3000, a jego wartość oscyluje w okolicach 1,3030.

Wczoraj za oceanem doszło do spotkania sekretarza Skarbu USA Timothy Geithnera ze spikerem Izby Reprezentanów Johnem Boehnerem, jego tematem jak można było się domyślać była próba rozwiązania możliwości wystąpienia klifu fiskalnego. Niestety rozmowy nie wniosły nic nowego do sprawy. A  po spotkaniu politycy  obwiniali się nawzajem za brak porozumienia. Geithner w  rozmowie z CNN obarczył Republikanów potencjalną winą za podwyżki podatków dla wszystkich Amerykanów, jeżeli Ci nie zgodzą się na porozumienie proponowane przez Biały Dom, czyli podwyżki dla 2% najbogatszych. Boehner natomiast obwinił administrację Obamy,  że ta  trwoniła czas. Ostrzegł też, że może nie udać się wypracować kompromisu na czas. 

Dziś  w Brukseli odbędzie się kolejne spotkanie eurogrupy. Tym razem rozmowy nie będą dotyczyły tylko Grecji. Ministrowie finansów będą również dyskutowali o pogrążonym w recesji Cyprze, którego rząd prosi o pomoc w wysokości 17 miliardów Euro .W zamian będzie musiał jednak wprowadzić program oszczędnościowy. Kolejnym tematem będą bankrutujące hiszpańskie banki, które po zeszłotygodniowej zgodzie Komisji Europejskiej. Mają otrzymać 37 miliardów euro, na programy naprawcze.

 

Złoty czeka na sygnały


Piątkowe osłabianie złotego wyhamowało, a nasza waluta zdołała odrobić część strat. Obecnie inwestorzy czekają na sygnały z rynku. Kurs pary EUR/PLN wynosi obecnie 4,1008 natomiast USD/PLN 3,1486.

Po piątkowych słabych odczytach dotyczących  PKB w Polsce za III kwartał, przypomnijmy 1,4% wobec prognozy 1,8%.  Wydaje się, że to nie koniec słabych odczytów  tego indeksu. Janusz Witkowski – prezes GUS, stwierdził że pierwsze półrocze 2013, będzie najprawdopodobniej bardzo trudne dla Polskiej gospodarki i nie można w tym okresie wykluczyć nawet ujemnych odczytów Produktu Krajowego Brutto w ujęciu kdk. Zdaniem prezesa GUS stopa bezrobocia nie powinna przekroczyć 13,0 proc na koniec 2012 roku

"Także w drugim kwartale przyszłego roku sytuacja gospodarki może być trudna. Dziś widzimy, że sytuacja w Europie nadal jest niejasna, kolejne kraje pokazują ujemne wyniki wzrostu PKB za III kwartał. To, patrząc na uwarunkowania i powiązania gospodarcze, musi odbić się także na Polsce. Biorąc pod uwagę przeszłe tendencje w polskiej gospodarce można spodziewać się także osłabienia czynników wewnętrznych. Ujemnie na gospodarkę oddziaływać będzie spożycie publiczne, które wobec obaw o deficyt budżetowy jest ograniczane. Maleje także eksport oraz import, co jest pokłosiem trudnej sytuacji w gospodarkach europejskich. Czynnikiem hamującym naszą gospodarkę może okazać się także brak inwestycji" – Powiedział

Jeśli te słowa okażą się prawdą nie wróży to dobrze wartości złotego w odniesieniu do głównych walut w najbliższej przyszłości.

 

 

 

 

Michał Palenciuk
Indeks PMI dla przemysłu -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice