Puls rynku
2012-12-11 16:00 | Wzrost optymizmu w Niemczech. Rynek czeka na decyzje FOMC |
Raporty codzienne |
Mocny odczyt z Niemiec
Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara przebiegała w głównej mierze pod dyktando byków. Kurs pary EUR/USD wzrósł do poziomu z 6 grudnia. Tendencja aprecjacji euro w stosunku do dolara została szczególnie wzmocniona po bardzo optymistycznym odczycie indeksu instytutu ZEW, który pomimo, że nie należy do najważniejszych w razie dużych odchyleń jest w stanie wpłynąć na rynek (przypomnijmy, że odczytana wartość wyniosła 6,9 pkt wobec prognozy -12 pkt). Publikacja tej wartości dała bykom mocny argument do wzrostów, pokazujący, że najsilniejsza z gospodarek Strefy Euro wydaje się być mocniejsza niż uważał dotąd rynek. W tej chwili wzrost wyhamował i konsoliduje się w okolicach 1,2990.
Dziś w USA rozpoczęło się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku czyli odpowiednika naszej RPP. Jutro w godzinach wieczornych poznamy efekty tego zebrania, kiedy to przedstawione zostaną decyzje FOMC w sprawie stóp procentowych, projekcje makroekonomiczne oraz odbędzie się konferencja prasowa po posiedzeniu Komitetu, gdzie przemawiać będzie szef FED Ben Bernanke.
Mocny wzrost wartości złotego
W ślad za kwotowaniami eurodolara podczas dzisiejszej sesji umocnił się i Polski złoty. Warto dodać, że wzrosła też nieco rentowność polskiego długu i wynosi ona obecnie 3,880 %. Para EUR/PLN od początku dzisiejszej sesji osunęła się z poziomu 4,11 PLN do miejscami 4,0828 PLN, obecnie jej kurs to 4,0909 PLN. Dolar potaniał o około 3 grosze i wyceniany jest w tej chwili na 3,1463 PLN.
Dziś Sejmowa komisja finansów publicznych odrzuciła we wtorek dwie poprawki opozycji do projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która ma znacznie ograniczyć wpływ wahań i spekulacji wahań kursów. Przypomnijmy, że w myśl obecnych przepisów dług publiczny w walutach obcych przeliczany jest na złote według średniego kursu tych walut, ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego roku. Projekt noweli przewiduje, że państwowy dług publiczny będzie przeliczany na naszą walutę nie tylko według kursu z ostatniego dnia danego roku, ale również z użyciem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dni roboczych z roku budżetowego, za który ogłaszana jest relacja.