FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku

2012-12-13 08:45

Po decyzji FED – rewolucji nie było

Raporty codzienne

Szczyt w Brukseli w cieniu decyzji FOMC

 

Wczoraj wieczorem  FOMC  zatwierdził  dodatkowy skup obligacji skarbowych wartych 45 mld USD miesięcznie, jest to rekompensata za wygasający w tym miesiącu „operation twist”  Zostały również ustawione warunki, których spełnienie oznaczałoby zacieśnienie polityki monetarnej w USA. Nie było również niespodzianki jeśli chodzi o stopy procentowe. Komitet pozostawił je nadal na bardzo niskich poziomach i pozostaną one w takim stanie tak długo, jak bezrobocie będzie powyżej 6,5 proc., a inflacja pozostawać będzie poniżej 2,5 proc. Decyzje te są zgodne z oczekiwaniami rynku. Warto dodać, że wczoraj została obniżona prognoza wzrostu gospodarczego dla USA. Nowa prognoza PKB na przyszły rok to wzrost 2,3 do 3 proc wobec wcześniejszych założeń o wzroście PKB na poziomie 2,5-3 proc. Natomiast w  2014 roku wzrost wyniesie w ocenie Fedu 3-3,5 proc. wobec wcześniejszych doniesień o wzroście na poziomie 3-3,8 proc. Prawdopodobnie zmniejszy się też bezrobocie i będzie wynosiło średnio  w IV kwartale przyszłego roku od 7,4 do 7,7 proc. wcześniej Fed zakładał 7,6-7,9 proc. 

W cieniu wczorajszego wydarzenia dziś szczyt przywódców UE w Brukseli, zapewne nie usłyszymy tam przełomowych decyzji, lecz jak zwykle będą się toczyć ważne dyskusje m.in. o  reformach strefy euro i jej większej integracji. Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem, nad którym będzie toczyła się dyskusja,  wydaje się być utworzenie osobnego budżetu dla eurolandu, co byłoby  w pewien sposób potwierdzeniem podziału Europy.

 

Eurodolar przez niemal cały wczorajszy dzień umacniał się, docierając do poziomu niemal 1,3100, obecnie dolar lekko odrabia straty, a kurs tej pary wynosi 1,3085

 

Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych w styczniu- Jerzy Hausner

 

Wczoraj minister finansów - Jacek Rostowski ocenił, że wzrost PKB w IV kwartale tego roku będzie podobny do wyniku osiągniętego w III kwartale i nie powinien być niższy (przypomnijmy, że PKB wzrósł w III kwartale wzrósł  o 1,4 proc wobec 2,3 % proc (r/r)).

Wczoraj sejm uchwalił budżet na 2013 rok.

"To jest budżet, który zapewni Polsce i finansom publicznym bezpieczeństwo w 2013 roku i pozwoli dzięki temu zapewnić rozwój w 2014 i 2015 roku. " - powiedział w środę w Sejmie Rostowski.

 

Zdaniem Jerzego Hausnera nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, słowa te potwierdzają opinie innych członków RPP.

"Wysłaliśmy jasny sygnał, że grudniowa obniżka nie była ostatnia i opierając się na dyskusji na spotkaniu, nie można wykluczyć następnego cięcia stóp procentowych w styczniu. Jeśli mielibyśmy zrobić przerwę w cyklu, zasygnalizowalibyśmy to" - powiedział Hausner w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

 

Hausner oceniał, że kluczowe wpływ na dalsze ewentualne obniżki będzie miała marcowa projekcja inflacji NBP, która zdaniem przedstawiciela  RPP pokaże wpływ obecnej polityki pieniężnej na wzrost cen w najbliższych dwóch latach. ( przypomnijmy, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb.)

 

Jeśli chodzi o złotego poprawa nastrojów na rynkach widoczna jest nadal, ale musimy poczekać czy nie dojdzie do "sprzedaży faktów" po wcześniejszym kupowaniu plotek co mogłoby osłabić naszą walutę. Jednak mocnej wartości złotego sprzyja koniec roku i rząd, który obecnie (jeszcze; gdyż trwa proces legislacyjny nad nową ustawą w tej sprawie) przelicza dług publiczny w obcej walucie po kursie NBP z ostatniego roboczego dnia roku. Dodatkowo rozpoczął się rajd Świętego Mikołaja, który sprzyja apetytowi na ryzyko.

W tej chwili para EUR/PLN wyceniana jest na 4,0916 a para USD/PLN na 3,1264.

Michał Palenciuk
Szczyt w Brukseli w cieniu decyzji FOMC -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice