FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku

2012-12-31 08:30

Ostatnia sesja w 2012 roku. Co zmieni na rynku złotego?

Raporty codzienne

W USA porozumienia wciąż brak

Dziś w kalendarzu nie mamy istotnych publikacji makroekonomicznych. W wielu krajach jest dzień wolny, lub sesja jest skrócona. W Polsce pracujemy, ale nasza giełda jest nieczynna.

Za oceanem politycy nadal nie doszli do porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć klifu fiskalnego, a wobec coraz mniejszej ilości czasu nie ma pewności, że znajdą rozwiązanie. Efektem tzw. „fiscal cliff”, czyli zniesienia ulg podatkowych przy równoczesnym znacznym ograniczeniu wydatków federalnych na sumę ok. 600 mld dolarów, mogłaby być silna recesja w gospodarce USA, a skutki tego odczułoby wiele milionów Amerykanów.

Kurs pary EUR/USD przez ostatnie godziny osłabił się i spadł z poziomu 1,3233 do 1,3189 obecnie.

Podwyższona zmienność kursu złotego

Tak jak wspomniałem powyżej, w wielu państwach mamy dziś wole, lub sesje są skrócone. Z tego też względu mamy dziś mniej kapitału na rynku niż zwykle. Każdy większy jego napływ powoduje dość silną zmianę kursu, co widać na ostatnich godzinowych świecach (szczególnie na parze EUR/PLN). Wygląda to też trochę tak jakby ktoś czuwał nad kursem złotego i po jego nagłym wzroście następuje spadek (umocnienie złotego).

Na chwilę obecną para EUR/PLN jest wyceniana na 4,0759, natomiast USD/PLN 3,0904

Dziś dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak powiedział, że „Bez względu na kurs złotego relacja długu do PKB na koniec 2012 r. będzie wyższa niż 50 proc., ale niższa niż 55 proc.”

Warto też przytoczyć przyszłoroczne prognozy pana premiera Donalda Tuska.

W 2013 r. polskie obligacje będą biły kolejne rekordy, a w drugiej połowie roku nastąpi spadek bezrobocia Polska uniknie w przyszłym roku recesji.

"2013 będzie dla Polski lepszy niż sądzą pesymiści. Unikniemy recesji, będą nowe pozytywne rekordy na obligacjach, spadek bezrobocia w 2 poł. " "To są moje prognozy, a nie życzenia noworoczne"

Michał Palenciuk
W USA porozumienia wciąż brak -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice