Puls rynku
2013-01-14 08:30 | Te dane ciążą złotemu. Eurodolar wciąż powyżej 1,33 |
Raporty codzienne |
Eurodolar powyżej 1,3350
W ubiegłym tygodniu podczas czwartkowej konferencji prasowej prezesa EBC doszło do silnego ruchu w górę na wykresie eurodolara. Dzień później, po kilkunastu godzinach konsolidacji w piątek doszło do ponownego wybicia. Obecnie jesteśmy na poziomie 1,3389. Wydaje się jednak, że tak wysokie poziomy tej pary mogą być dość trudne do utrzymania, tym bardziej, że po takich dynamicznych wzrostach możliwa, jest przynajmniej częściowa realizacja zysków.
Dziś w kalendarzu nie mamy wielu wydarzeń makroekonomicznych. O 11:00 poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Strefie Euro, natomiast na 22:00 zaplanowane jest wystąpienie publiczne szefa Fed. Jednak kolejne dni przyniosą wiele istotnych odczytów makroekonomicznych z kluczowych gospodarek świata oraz z Polski.
Złoty na razie traci
Złoty po utracie korelacji z główną parą walutową pod koniec poprzedniego tygodnia, kiedy to nasza waluta osłabiła się w stosunku do euro, a umocniła wobec dolara (przy mocnych wzrostach na parze EUR/USD). Dziś wszystko wydaje się wracać do normy, kurs pary EUR/USD lekko spada, a złoty traci do obu głównych walut. Za możliwym osłabieniem złotego w średnim terminie przemawia sytuacja techniczna na głównej parze walutowej, oraz wzrost rentowność polskich obligacji, która wynosi na obecną chwilę 4.022 proc.
W tej chwili euro jest wyceniane na 4,1219 PLN, zaś dolar na 3,0827.
Dodajmy też, że zdaniem p. Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i ministra gospodarki.
"Poziomy 4,3-4,38 zł za euro zagwarantują prawdziwą opłacalność polskiego eksportu i zwiększą międzynarodową siłę naszych firm. Dzisiaj to tak ważne ze względu na sytuację na rynku pracy….. Poziomy 4,08-4,10 zł za euro były niekorzystne dla polskiej gospodarki"