FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

17 styczeń 2025

Puls rynku

2013-01-15 08:30

Dziś wiele ważnych odczytów. Jak zareaguje złoty?

Raporty codzienne

Obama chce podniesienia limitu zadłużenia

Ostatnie kilka godzin na wykresie to lekki spadek kursu pary EUR/USD. Obecnie jest ona wyceniana na 1,3342. Powoli zaczyna wracać temat kilku fiskalnego w Stanach Zjednoczonych,  ale  tym razem związanego z limitem wydatków federalnych. Jak pisaliśmy niejednokrotnie tę część problemu politycy amerykańcy muszą rozwiązać do końca lutego. Barack Obama – prezydent USA ostrzegł wczoraj przed groźbą wystąpienia kryzysu gospodarczego i finansowego, jeśli Republikanie w Kongresie nie zgodzą się na podniesienie limitu zadłużenia. Niepodniesienie tego pułapu byłoby "nieodpowiedzialne i absurdalne" – dodał. Informacja ta nie miała wielkiego znaczenia dla rynku, ale im bliżej końca lutego tym temat będzie częściej powracał i kształtował nastroje rynku. 

Złoty czeka na dane

W poniedziałek złoty osłabił wobec euro i dolara, wczoraj około godziny 16.00 kurs pary EUR/PLN wynosił około 4,12 PLN natomiast USD/PLN w przybliżeniu 3,09 PLN. Dziś w kalendarzu mamy kilka istotnych wydarzeń makroekonomicznych. O 9:00 poznamy szacunki rocznej dynamiki PKB (r/r) dla Niemiec oraz wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC dla Polski. Dwie godziny później o 11:00 poznamy raport dotyczący handlu zagranicznego w Strefie Euro. O 14:30 poznamy natomiast wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (r/r) dla Polski czyli popularną inflacje konsumencką; wyniki sprzedaży detalicznej, indeks NY Empire State oraz inflację producencką (wszystkie te dane będą dotyczyć USA). Z danych ważnych dla rynku złotego będzie przede wszystkim inflacja w Polsce, bowiem to na nią spoglądała, będzie także Rada Polityki Pieniężnej. Prognozy mówią,  o odczycie w ujęciu miesięcznym wynoszącym 0,1%, a rocznym 2,5%, czyli na poziomie celu inflacyjnego RPP. Gdyby zatem zdarzyło się tak, że inflacja wypadłaby poniżej oczekiwań, ponownie zwiększyłyby się szanse na obniżkę stóp procentowych już na lutowym posiedzeniu.

Na obecną chwilę euro jest wyceniane na 4,1171 PLN, zaś dolar na 3,0859 PLN.

Jako ciekawostkę można dodać, że dziś dowiemy się w jaki sposób Narodowy Bank Polski zamierza wycofać z obiegu drobne monety. NBP przedstawi nowelizację ustawy, która pozwoli na zaokrąglanie płatności do 5 groszy.

Profesor Marek Belka zwrócił uwagę, że „Na podobne rozwiązania zdecydowało się już wiele państw. Narodowy Bank Polski rozpoczął starania o wycofanie z obiegu monet o najniższym nominale, bo ich bicie jest za drogie.

Michał Palenciuk
Obama chce podniesienia limitu zadłużenia -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice