FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

15 maj 2024

Puls rynku

2013-02-06 16:00

Kolejna obniżka RPP. Jak zareagował złoty?

Raporty codzienne

Dalsze spadki eurodolara

 

Wczorajsze dobre nastroje w Europie, który były wyrazem pozytywnych odczytów PMI, dziś znacząco się pogorszyły. Ponownie powróciliśmy do zapoczątkowanych w piątek spadków, a na chwile obecną kurs głównej pary walutowej to 1,3520. Przebicie poziomu 1,3450 może powodować dalsze spadki, nawet w okolice 1,33, zaś przebicie poziomu 1,36 mogłoby zanegować obecny trend spadkowy.

Jutro w Brukseli rozpoczyna się spotkanie przywódców UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020, fiasko tych negocjacji mogłoby spowodować pogorszenie nastrojów. Również nazajutrz odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa ECB – Mario Draghiego, który może stwierdzić, że mocne euro zagraża rozwojowi Eurolandu - nastroje mogą się  wtedy znacząco pogorszyć, co zapewne zacznie skutkować wyprzedażą wspólnej waluty i spadkiem kursu głównej pary walutowej.

 

Złoty mocniejszy po 16

 

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 25 pb. do 3,75% (stopy referencyjnej). Jest to już czwarta obniżka od listopada ubiegłego roku. Po ostatnich słabych odczytach posunięcie to było spodziewane i jak najbardziej naturalne.  Tymczasem rynek czekał na komunikat z posiedzenia Rady  do godziny 16:00. Kiedy ten nadszedł, a pierwszy wydźwięk komunikatu  dawał do zrozumienia, że kolejnej obniżki nie będzie, złoty zaczął się umacniać. Chwile później Marek Belka – prezes NBP (w odpowiedziach na pytania dziennikarzy) stwierdził, ze nastawienie Rady się nie zmieniło i marcowa obniżka nadal jest możliwa, spowodowało to ruch powrotny złotego - na wyższe poziomy. Obecnie para EUR/PLN jest obecnie wyceniana na 4,1696 PLN zaś USD/PLN na 3,0830.

 

Michał Palenciuk

FMCM

Czy Mario Draghi zmieni kierunek Eurodolara? Co z kwotowaniami złotego? -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice