Puls rynku
2013-10-22 16:00 | Gorsze dane z USA osłabiają dolara |
Raporty codzienne |
Roczne maksima przebite
Informacją dzisiejszego dnia były słabsze odczyty z USA dotyczące sytuacji na tamtejszym rynku pracy (dane za wrzesień). Okazały się one gorsze od prognoz co spowodowało spadek awersji do ryzyka gdyż utwierdzają rynek w przekonaniu, że ograniczenie QE3 nastąpi już za kadencji nowego prezesa FED – Janet Yellen. W ślad za odczytami para EUR/USD przełamała roczne maksima na poziomie 1,3709 docierając niemal do poziomu 1,3750 przy którym znajdujemy się obecnie.
Co do samych odczytów, o ile stopa bezrobocia okazała się nieco niższa od prognoz (7,3 proc.) i wyniosła 7,2 proc., to bardzo rozczarowały dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym; wzrosło ono o 148 tys., wobec prognozy wzrostu o 180 tys. W sektorze prywatnym wzrosło ono o 126 tys. jednak tu również rynek oczekiwał wzrostu o 180 tys.
Nasuwa się teraz pytanie czy bykom uda się utrzymać tę falę popytową i przebić poziom 1,40? Naszym zdaniem do tego potrzebne byłby kolejne impulsy ze strony figur makroekonomicznych. Szczególnie ciekawie zapowiada się tu czwartek, poznamy wtedy odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług ze Strefy Euro, które w przypadku lepszych wskazań mogą jeszcze bardziej umocnić wspólną walutę.
Dolar na rocznych minimach
Z naszego rynku poznaliśmy dziś odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, stopy bezrobocia oraz koniunktury gospodarczej. Lekko rozczarowała sprzedaż, co nieco osłabiło naszą walutę. Kupujący złotego czekali jednak do 14:30, kiedy to miały pojawić się dane z USA.
Po ich publikacji wzrosty na głównej parze walutowej pociągnęły za sobą umocnienie złotego. Euro obecnie kosztuje 4,1640 PLN, zaś dolar 3,0271 PLN, który jest najtańszy od października 2011 roku.
Michał Palenciuk
FMCM