FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

30 grudzień 2024

Puls rynku

2014-02-28 16:00

Wyraźne umocnienie złotego

Raporty miesięczne

Zobacz jak wyglądał luty na rynku walutowym

W tym miesiącu byliśmy świadkami dobrych nastrojów na rynku, przyniósł on nam wyraźny wzrost wartości wspólnej waluty względem dolara. O ile jeszcze na początku miesiąca na parze EUR/USD notowane były poziomy nawet w okolicach 1,348, to obecnie jesteśmy na poziomach z końca grudnia, ponad poziomem 1,38. 

Za poprawą nastrojów na rynkach stał przede wszystkim początek miesiąca.  Wtedy też poznaliśmy decyzje ECB w sprawię stóp procentowych. Ona sama nie była zaskoczeniem, a stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie 0,25 proc. w przypadku głównej stopy procentowej, ponadto stopę depozytową utrzymano na poziomie 0 proc..  Decyzja ta nie wywołała dużego ruchu na głównej parze walutowej. Ważniejsza była sama konferencja,  a na niej usłyszeliśmy to co Mario Draghi powtarzał niejednokrotnie, mianowicie, że polityka  Banku pozostanie akomodacyjna tak długo jak to będzie konieczne, a stopy pozostaną na poziomie obecnym lub niższym przez dłuższy czas, ponadto presja cenowa pozostaje ograniczona, a ożywienie w Strefie Euro jest wciąż kruche i niepewne. Zawiedli się wtedy wszyscy Ci, którzy oczekiwali jakiś deklaracji dotyczących rozluźniania polityki monetarnej przez bank, wtedy też kurs eurodolara zaczął mocno zwyżkować. Następny  dzień przyniósł kolejny cios dla posiadaczy dolara, pojawiły się oficjalne dane na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Te okazały się dość rozczarowujące jeśli chodzi o przyrost zatrudnienia, pozytywnie za to wypadła stopa bezrobocia, która okazała się nieco niższa. Po tej publikacji kurs głównej pary walutowej zaczął jeszcze mocniej zwyżkować, a w kolejnych dniach ustanawiał nowe szczyty.

W dalszej części miesiąca byliśmy świadkami słabych odczytów zza oceanu, które nawet jeśli tłumaczone ostrą zimą nie mogły zostać nie zauważone przez rynek i nie wpłynąć w jakiś sposób na gospodarkę. To z kolei wpływało na spekulację odnośnie tempa wygaszania programu QE w USA. W tym samym czasie (w lutym) otrzymaliśmy  paczkę dość dobrych, lecz nie świadczących jeszcze o wyraźnej poprawie sytuacji w Strefie Euro danych makroekonomicznych. Te wszystkie składowe doprowadziły do spadku awersji do ryzyka i wzrostu wartości pary EUR/USD.

 

Złoty zyskał

 

Złoty w lutym zanotował spore umocnienie. O ile na początku miesiąca dolar kosztował 3,16 PLN, teraz niespełna 3,02 PLN. Wspólna waluta potaniała z 4,26 PLN do 4,16 PLN . Naszej walucie w umocnieniu nie przeszkodziły również miejscami gorsze od prognoz odczyty makroekonomiczne. Choćby ten o dynamice PKB za IV kwartał zeszłego roku. W ujęciu rocznym wyniosła ona 2,7 proc. wobec prognozy na poziomie 2,8 proc. i wartości poprzedniej 1,9 proc. Złoty w tym miesiącu pozostawał po wpływem  optymistycznych nastrojów na rynku, których nie popsuła nawet napięta sytuacja na Ukrainie.

 

 

Michał Palenciuk

FMCM

 

Napięta sytuacja geopolityczna psuje nastroje na rynkach -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice