Puls rynku
2018-09-06 23:38 | Eurodolarowy wężyk |
Raporty codzienne |
Konsolidacja na głównej
Otóż faktycznie dzisiejsza sesja na eurodolarze była konsolidacyjna. Wykres ciągnął się w zakresie 1,16 - 1,1660. Teraz mamy ok. 1,1625.
Co mieliśmy w tle? Już rano pisaliśmy o obawach Bullarda z Fed co do możliwości odwrócenia się krzywej dochodowości w USA. Poza tym poznaliśmy o 14:30 raport ADP na temat zmiany zatrudnienia w sierpniu. Wynik to 163 tys. nowych miejsc, co jawi się jako rezultat słaby w kontekście prognozy opiewającej na 190 tys. Z drugiej strony, ISM dla usług przebił wyraźnie prognozę, było 58,5 pkt, czekano na 56,8 pkt. PMI dla tego sektora był jednak trochę słabszy od założeń. Dane o zamówieniach w dwóch kategoriach wypadły nieco gorzej niż zakładano, w jednej tak samo.
Ogólny obraz uprawniał zatem do konsolidowania notowań. Mogliśmy jeszcze usłyszeć p. Williamsa z Fed, którego zdaniem brak presji inflacyjnej sprawia, iż nie ma potrzeby przyspieszania ścieżki podwyżek stóp w Stanach. Dane na temat płac mówią z kolei, tak sądzi Williams, iż wciąż jeszcze jest miejsce na rozwój gospodarczy w tej fazie.
Na złotym
W ramach obrad forum w Krynicy pojawiały się głosy mówiące, iż nasza gospodarka zasadniczo ma się dobrze i kwestie takie jak PKB będą wyglądać nieźle, a recesja nam nie grozi - choć jednocześnie istnieje realne ryzyko spowolnienia. Zdaje się to być sensowny, wyważony pogląd.
Na giełdzie trwa coś, co niektórzy zwą pogromem małych spółek, szczególnie z portfela Altus TFI. Indeks mWIG40 zszedł w dół o 1,16 proc., zaś sWIG80 o 1,88 proc.
Na złotówce nie ma chyba jakiegoś mocarnego przełomu. USD/PLN klaruje się aktualnie przy 3,7180, wczoraj notowano 3,74, zaś od kilku sesji mamy korektę wzrostową pary, jakby nowy trend, który jednak wczoraj i dziś zaczął nabierać cech małej konsolidacji. EUR/PLN biegnie podobnym torem, dziś zakreślił w szczycie 4,3380, teraz jednak jest 1,5 grosza niżej. Z drugiej strony, był i przy 4,31, a potem wrócił na wyższy poziom, zatem nie jest tak, że zaczął się jawny proces umacniania PLN.