FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

25 kwiecień 2024

Puls rynku

2019-03-14 22:48

I stanie się koniec... ale trochę później

Raporty codzienne

Na rynku eurodolara
Jak to już wiemy, brytyjski parlament najpierw odrzucił projekt porozumienia brexitowego, zaprezentowany przez panią May, potem odrzucił koncept twardego Brexitu, a w końcu ustalił, że chce przesunięcia w czasie terminu Brexitu. 412 posłów było za taką decyzją, 202 było przeciwko.

Na razie wygląda to tak: jeśli jakaś forma umowy brexitowej zostanie zawarta do 20 marca, to rząd brytyjski złoży wniosek do UE o przesunięcie daty wyjścia do 30 czerwca. Jeżeli jednak po raz trzeci Izba Gmin odrzuci umowę, to pani premier May będzie próbować odłożenia Brexitu w czasie jeszcze bardziej. Naturalnie po drugiej stronie jest jeszcze Unia: ona też będzie mieć wpływ na wydarzenia. Zgodzi się - zapewne. Lub nie (mniej prawdopodobne, ale jednak...).

Sytuacja na GBP/EUR jest specyficzna: wykres dzienny obrazuje nam wędrówkę konsolidacyjną w zakresie 1,1695 - 1,1765. Z kolei na eurodolarze widzimy 1,13. Rankiem notowania podchodziły pod 1,1335, po czym opadły na południe i skonsolidowały się przy symbolicznej "trzynastce". Tymczasem w tle mamy nowy spór polityczno-gospodarczy, tym razem z USA: prezydent Trump zagroził Unii poważnymi konsekwencjami, jeśli nie wypracuje ona nowego porozumienia handlowego ze Stanami. Korzystniejszego dla Stanów, rzecz jasna, przynajmniej w relacji do obecnych warunków prawnych.

Jutro w programie mamy m.in. indeks NY Empire State i dane o produkcji przemysłowej w USA, a także o wykorzystaniu mocy produkcyjnych, a do tego wskaźnik Uniwersytetu Michigan.


Na złotym
W Polsce minister finansów, p. Teresa Czerwińska, powiedziała, że dynamika PKB w tym roku spowolni w okolice 4 proc., ale będzie to łagodna redukcja. Z kolei p. Adam Glapiński, szef RPP i NBP, potwierdził, że stopy procentowe być może pozostaną bez zmian aż do końca roku 2022. Co do walut, to USD/PLN jest na 3,8050, zaś EUR/PLN klaruje się trochę powyżej 4,30.

Indeksy giełdowe WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 wygenerowały dziś dodatnie wyniki, tzn. wzrosły w relacji dziennej.

Tomasz Witczak
Po południu nowości na temat przemysłu USA -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice