FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

21 grudzień 2024

Puls rynku

2014-04-01 12:00

Kolejny miesiąc mocnego euro

Raporty miesięczne

Marzec był kolejnym miesiącem umocnienia euro wobec dolara, jednak tym razem tylko niewielkiego. W połowie tego okresu zanotowano również wzrost nawet w okolice 1,40

ECB pomimo wysokiego kursu  na razie nie zamierza interweniować, aby nieco rozluźnić politykę monetarną, z kolei FED (pomimo ostrej zimy i spowolnienia wzrostu gospodarczego) nadal redukuje program skupu aktywów QE3. W marcu miesięczną wartość programu zmniejszono z 65 do 55 mld USD. Władze monetarne porzuciły również  próg stopy bezrobocia (6,5 proc.) jako wyznacznik momentu, w którym gospodarka będzie gotowa na podwyżki stóp proc.. W marcu Wydaje się również, ze gospodarka USA powraca na ścieżkę wzrostu, co w kolejnych miesiącach może przełożyć się na wzrost wartości dolara.

Warto dodać, że szef Fed -  Janet Yellen zakomunikowała, że możliwym terminem zakończenia programu wygaszania skupu aktywów jest jesień tego roku, co oznacza cięcia o 10 mld USD na każdym kolejnym posiedzeniu. Ponadto zasugerowała, że pierwsza podwyżka stóp procentowych może już nastąpić pół roku po zakończeniu programu QE3.

Jeżeli chodzi o gospodarkę Strefy Euro, nadal jesteśmy świadkami kruchego ożywienia, co może w konsekwencji skłonić ECB do złagodzenia polityki monetarnej. Można też dodać, że władze Banku są również zaniepokojone zbyt wysokim kursem wspólnej waluty, co dodatkowo może budzić presje na rozluźnienie polityki.

Marzec przyniósł również nieznaczne umocnienie naszej waluty na głównych parach złotowych. Dane GUS wskazywały na poprawę na rynku pracy. Dobre dane fundamentalne z pewnością pomogą w utrzymaniu silnego złotego.

Przegląd rynkowy -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice