FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2015-10-13 16:02

Na EUR/PLN jednak tendencja wzrostowa?

Raporty codzienne

Chińskie cienie
Rankiem pojawiły się chińskie dane makroekonomiczne, przy czym przede wszystkim istotne były tu dwie pozycje: dynamika eksportu i dynamika importu. Eksport miał według prognoz spaść o 6,3 proc. r/r, po tym jak w sierpniu obniżył lot o 5,5 proc. Import miał się zmniejszyć o 15 proc. (w sierpniu było -13,8 proc.). Faktyczne rezultaty dla obu wielkości to odpowiednio -3,7 proc. r/r oraz -20,4 proc. r/r. W eksporcie było więc lepiej niż zakładano, ale w imporcie – dramatycznie. Widać więc, że Chiny sprowadzają mniej surowców i innych rzeczy z zagranicy, a to źle świadczy o gospodarce Państwa środka i źle będzie oddziaływać na ceny ropy czy miedzi. W sensie pro-spadkowym. Eurodolar usytuował się dziś, jeśli chodzi o dotychczasowe maksima, nieco wyżej niż wczoraj i przedwczoraj – i tym razem przekroczył już linię 1,14. Może to jednak okazać się dość mocny opór, na razie zresztą schodzimy niżej, do 1,1370-80.

W Niemczech mizernie wypadł kolejny odczyt makro – po zamówieniach w przemyśle, produkcji przemysłowej czy imporcie i eksporcie. Tym razem indeks ZEW wyniósł 1,9 pkt, choć zakładano, że spadnie – ale z 12,1 pkt do 6 pkt. Można podejrzewać, że osłabiło to euro, choć z drugiej strony atmosfera na rynkach jest taka, że nierzadko wszelkie słabe dane – skądkolwiek – służą raczej podbijaniu eurodolara w imię uciekania od wizji wyższych stóp w USA.

James Bullard z Fed powiedział dziś, że Rezerwa powinna zacząć stopniowo podnosić stopy, choć polityka dalej powinna pozostawać mocno akomodacyjna, co zabezpieczałoby gospodarkę USA przed ryzykami. Bullard będzie głosował w FOMC w roku 2016.


Na złotym
W połowie lipca, jak pamiętamy, EUR/PLN bardzo silnie skorygował swe notowania, ale dołki na 4,0960 pozwoliły – w połączeniu z minimum z 21 kwietnia – wytoczyć długą linię pro-wzrostową, czyli osłabiającą PLN. Do obrony tego poziomu doszło 21 i 22 września, gdy ceny zbliżały się już do 4,18. Trend wydawał się przegrany, ale przetrwał. Podobnie teraz: ostatnie dni sugerowały, że przychodzi czas zmian, ale strona grająca na rzecz mocniejszego euro desperacko próbuje powrócić do starej tendencji. Stąd dziś startowaliśmy ok. 4,22 i niżej, a szczyty to na razie więcej niż 4,24 – choć aktualnie mamy 4,2330.

Ów długotrwały trend jest coraz słabszy, to prawda, ale wciąż nie jest pewne, że to już jego ostatnie godziny czy nawet dni. W razie gorszych danych z Niemiec czy Chin – złoty może tracić. Chiny same w sobie nie są może tak dla nas istotne, ale pośrednio tak, z uwagi na Niemcy. Tak to opisywał ostatnio, o czym wspominaliśmy rano, wicepremier Piechociński. Z kolei szef resortu finansów Mateusz Szczurek podkreślał, że kurs PLN zależy głównie od EUR/USD – co jest prawdą, ale znowuż EUR/USD mocno reaguje na wydarzenia chińskie czy amerykańskie.

Na USD/PLN jesteśmy przy 3,72. Mimo dość wysokiego eurodolara osłabły trochę szanse na zejście poniżej 3,70, co teoretycznie mogłoby poprowadzić notowania nawet do 3,6780 czy 3,66. Można też zauważyć, że dołki z 15 maja, 24 sierpnia, 18 września i z wczoraj – są jednak coraz wyżej.

Tomasz Witczak
Zmagania dolara, euro i złotego -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice