FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2017-01-25 04:39

O poranku w środku tygodnia

Raporty codzienne

Zaczynamy
Jesteśmy w środku tygodnia, w każdym razie jeśli patrzeć na to z perspektywy dni roboczych. Za nami dwa, przed nami też dwa, jeśli pominąć środę. Jak na razie z ważniejszych wydarzeń można wspomnieć wczorajszą decyzję brytyjskiego Sądu Najwyższego na temat Brexitu. Tak, parlament będzie musiał wyrazić zgodę. I pewnie wyrazi, ale być może z jakimiś obostrzeniami, które opóźnią procedurę.

Druga rzeczy to działania Donalda Trumpa, który przystępuje do realizacji programu, w każdym razie w jakiejś formie. Na przykład w takiej, że zaczyna renegocjację umów handlowych łączących Stany z innymi państwami. Mowa o NAFTA i TTP. Tu warto dodać, że Trump jawił się jako 'pro-dolarowy' głównie w kontekście swoich haseł 'wolnorynkowych' (obniżka podatków, zmniejszenie regulacji), natomiast aspekt protekcjonistyczny niekoniecznie musi tak działać, a może wręcz działać przeciwnie.

Ostatecznie obraz sytuacji jest taki, że eurodolar od 3 stycznia znajduje się w trendzie wzrostowym,  ale ostatnia doba to jakby wyhamowanie w jego obrębie. Na razie nie uderzamy w 1,08, jesteśmy przy 1,0730. Tymczasem o 10:00 poznamy ważny wskaźnik niemiecki (a zatem i ważny dla całej Europy), mianowicie indeks instytutu Ifo za styczeń. O 14:15 wypowie się Jens Weidmann, szef Bundesbanku, zaś o 15:00 mamy indeks cen nieruchomości FHFA dla USA. Po drodze (o 12:00) poznamy też wskaźnik zamówień Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu. O 17:30 wypowie się Mark Carney z Bank of England.


Kwestia PLN
Na euro-złotym widzimy poziom 4,37. Tu nie dzieje się właściwie nic ciekawego, wszystko utknęło w smutnej konsolidacji. Smutnej, bo każda jest smutna i dla tych, którzy chcieliby zarobić na spadku, i dla tych, którym wygodniejszy byłby wzrost. Można powiedzieć, że granice to obecnie 4,35 i 4,39 (mniej więcej), ale to i tak mocno na wyrost, bo od paru dni pas zmian jest daleko węższy.

Z kolei USD/PLN teoretycznie rzecz biorąc idzie na południe, ale są z tym pewne problemy, ów marsz jest delikatnie opóźniany. Mamy 4,0730 – a wczoraj nad ranem chwilami mieliśmy mniej niż 4,06.

Jak wspominaliśmy wczoraj, analityk agencji Fitch zapowiedział, że jeśli w Polsce nie dojdzie w tym roku do zacieśnienia fiskalnego, to będzie to niekorzystne dla naszego ratingu. Na razie, jak wiemy, nie został on obniżony.

Na funcie przebijamy 5,10. Jest oczywiście szansa, że ten opór wytrzyma, ale jeśli pęknie, to efektem może być szybki ruch przynajmniej do 5,1380.

Tomasz Witczak
Orzeł power, zwłaszcza do dolara -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice