FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

25 grudzień 2024

Puls rynku

2014-08-28 15:25

Pękają kolejne opory na USD/PLN?

Raporty codzienne

PKB lepiej od prognoz
Dynamika amerykańskiego PKB za II kwartał wyniosła w ujęciu zannualizowanym 4,2 proc., a nie 3,9 proc., jak zakładały uśrednione prognozy analityków.

Już rano zapowiadaliśmy, że ten odczyt może być istotny, co w praktyce oznaczałoby (w przypadku dobrego wyniku) ruch w dół na eurodolarze. W rzeczy samej, tak właśnie się stało. O ile około godziny ósmej EUR/USD wykraczał nawet powyżej 1,3210, o tyle teraz znajduje się na 1,3175. Potwierdza to ogólną tendencję spadkową na tej parze, a zatem wzrost wartości waluty amerykańskiej.

Dodajmy jeszcze, że korzystnie dla dolara wypadł także odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, uważany za dobry miernik sytuacji na rynku pracy. W ubiegłym tygodniu było ich 298 tys., choć spodziewano się 300 tys. Im mniej wniosków, tym – rzecz jasna – lepiej, a to w teorii powinno skłaniać Fed do bardziej jastrzębiej polityki (a poniekąd też i zwiększać zaufanie do dolara).


Bardzo wysoko na USD/PLN
Na parze dolarowo-złotowej pękają kolejne poziomy oporu. Kurs przekracza już 3,20, chwilami nawet 3,2015. O ile eurodolar nie zszedł poniżej wczorajszych minimów, o tyle sam fakt dużego ruchu (startowano bowiem powyżej 1,32) wystarczył, by pociągnąć USD/PLN (czyli w gruncie rzeczy – złotego w dół). Analogicznie na EUR/PLN mamy już 4,2175, zakończyły się więc dni relatywnie niezłych kursów na kupno euro (oczywiście możliwe, że para pójdzie jeszcze bardziej na północ, tym niemniej obecnie mamy raczej górkę, która do jutra powinna zostać nieco skorygowana).

W dłuższym terminie nadzieję złotemu odbiera Marek Belka, szef NBP, który powiedział dziś, iż większym powodem do niepokojów, jeśli chodzi o kurs złotego, byłoby zbytnie umocnienie naszej waluty, niż jej osłabienie. Co więcej, niska inflacja może skłonić NBP (Belka to właśnie przyznał) do rewizji projekcji inflacyjnej (a w ślad za niewielką inflacją może przecież pójść ewentualna dalsza obniżka stopy procentowej, w przekonaniu, że można jeszcze sobie na to z powodzeniem pozwolić).

Tomasz Witczak
Wielka przecena złotego -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice