FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

28 marzec 2024

Puls rynku

2019-09-23 20:01

Słabo w Niemczech, słabo w Polsce

Raporty codzienne

Dane i nie tylko
PMI dla przemysłu i usług we Francji wypadły poniżej prognoz. Podobnie w Niemczech, gdzie wyjątkowo mizerny był odczyt przemysłowy: raptem 41,4 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 44 pkt. W całej Strefie Euro uzyskano 45,6 pkt, prognozowano tymczasem 47,3 pkt.

Nie wyglądało to dobrze. Tymczasem w USA przemysłowy PMI przebił prognozę: było 51 pkt, oczekiwano 50,3 pkt. W usługach odnotowano rozczarowanie, ale lekkie.

Mario Draghi wystąpił w Parlamencie Europejskim. Odchodzący szef EBC chwalił sam siebie, a przynajmniej swoją instytucję, podkreślając, że EBC zwalczył kryzys i osiągnął obniżkę bezrobocia w Europie. Mówił też o spowolnieniu ekonomicznym, przypisując je głównie zawirowaniom w handlu międzynarodowym.

Eurodolar tymczasem ostro obniżył lot dziś rano - zapewne na fali danych z Niemiec i Eurolandu. Wykres spadł w ciągu ok. godziny z rejonu 1,1020-25 do 1,0965-70. Później, po 12:00, poszedł nieco w górę, ale i tak teraz to tylko 1,0990. Nic dziwnego: dolar był dobrą przystanią w obliczu mizernych danych unijnych.


Nasze problemy
Ano, są to pewne problemy. Przestrzegaliśmy przed dzisiejszym odczytem o produkcji budowlano-montażowej, mając w pamięci odczyt o przemyśle z minionego tygodnia. Istotnie, oczekiwano na sierpień dynamiki +3,2 proc. r/r, było +2,7 proc. To zapewne wpływ ogólnego spowolnienia i np. przełożenie sytuacji niemieckiej na naszą.

Złoty przed publikacją stracił - rozgrywano scenariusz pesymistyczny. USD/PLN poszedł do 4 zł. Zresztą, był to też (głównie?) skutek zawirowań eurodolarowych. Zaraz potem przyszła korekta, niemniej teraz i tak mamy 3,9960.

Na EUR/PLN było w szczycie 4,3970, teraz jest 4,3910. W tych rejonach wykres nie był od blisko miesiąca. 

Tomasz Witczak
Po południu mamy dane z USA -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice