FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2018-06-28 23:46

Słowa amerykańskich decydentów

Raporty codzienne

Kurs głównej pary
Eurodolar zaliczył rankiem minima w pobliżu 1,1530. W pewnym sensie był to test wsparcia, bo bardziej niż o poziomie, można mówić o rejonie ograniczającym aprecjację waluty amerykańskiej. Rzeczywiście, po 9:00 notowania poszły w górę, zbliżały się wręcz do 1,16.

Można na to patrzeć dwojako. Można rzec, iż dolar pozostaje dość mocny (teraz kurs to 1,1565) pomimo głosów z FEd - albo że przestał się znacząco umacniać z powodu tych głosów. Mowa o komentarzach Bullarda i Bostica.

Bullard stwierdził, że Fed powinien na razie zostawić stopy procentowe na aktualnych poziomach, a w ogólności wypadałoby spowolnić proces podwyżek. Bostic również powiedział, że odpowiadałoby mu przejście na wolniejszą ścieżkę zwiększania kosztu pieniądza. Martwi się zresztą o możliwość nagłej i zarazem niekorzystnej zmiany kierunku, w którym idzie gospodarka. Innymi słowy, obawia się recesji lub kryzysu.

Dynamika amerykańskiego PKB rozczarowała - to też nie było korzystne dla waluty USA. PKB annualizowany za I kw. 2018 odnotował dynamikę 2 proc., a oczekiwano 2,2 proc. Annualizowana konsumpcja prywatna też była poniżej założeń natomiast deflator PKB miał się lepiej niż przewidywano.


O złotym słów parę
Wstyd powiedzieć, ale trzeba: sprawdza się nasze generalne założenie o tym, iż "głębia roku" przyniesie - z różnych powodów - osłabienie złotego. Faktycznie, EUR/PLN przebił ostatnie ograniczenia i wywindował się dziś do 4,3690. USD/PLN jest na 3,7720, a był na 3,7820. GPB/PLN kwotowany jest przy 4,93 (co prawda pod koniec maja był ponad pięć groszy wyżej, momentami, ale i tak trwamy w tendencji zwyżkowej, już kilka miesięcy, zależnie od sposobu poprowadzenia odpowiednich linii).

Tak więc złoty traci. Powody to np. luźna polityka RPP, zmiany na eurodolarze (pytanie, czy w ostatnich dniach którykolwiek ruch głównej pary pomaga nam na EUR/PLN), tło w postaci wojny handlowej (groźby Trumpa, iż nałoży zwiększone cła na samochody z UE). Wreszcie - złoty oddaje też po prostu część z tego, co zarobił uprzednio, tj. w roku 2017.

Tomasz Witczak
W górę, w dół - konsolidacja -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice