FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2014-05-05 15:30

Spokojny poniedziałek

Raporty codzienne

1,39 jeszcze nie testowano
Zgodnie z przewidywaniami poniedziałek na trzech omawianych przez nas parach walutowych upłynął nader spokojnie. Po 15:30 na eurodolarze notujemy kurs w okolicach 1,3880, a to oznacza, że tak naprawdę nie ma jeszcze podejścia pod 1,39, ani tym bardziej pod wyższe maksima na 1,3930 – 40.

Rynek wydaje się umiarkowanie poruszony informacjami z Ukrainy, które – jakkolwiek brutalnie by to nie brzmiało – na razie chyba trochę okrzepły. Kalendarium makroekonomiczne też nie było wstrząsające: podano jedynie indeks Sentix dla Strefy Euro (który i tak zwykle nie wpływa znacząco na EUR/USD) oraz inflację PPI z tejże Strefy. Sentix miał wzrosnąć z 14,1 pkt do 14,2 pkt, ale spadł do 12,8 pkt, zaś inflacja niemalże wpisała się w prognozy.

Teoretycznie przed 16:00 sytuację mogą poruszyć dane z USA (raport PMI dla usług), ale nie sądzimy, by zdarzyło się tu cokolwiek dramatycznego. Prognoza zakłada w każdym razie spadek z 55,3 pkt do 54,2 pkt. Tak czy inaczej, każdy wynik ponad 50 pkt to objaw optymizmu graczy.


Bez większych zmian
USD/PLN wciąż oscyluje w okolicy 3,03, zaś na EUR/PLN mamy 4,2075. Minimalnie wyżej można postrzegać pierwszy, zupełnie lokalny opór na wykresie godzinowym. Naprawdę mocnym ruchem byłoby jednak dopiero wyjście ponad 4,2124, ale na to się dziś nie zanosi. Wypada jednak mieć na uwadze, że choć na USD/PLN mamy konsolidację na poziomach dobrych dla osób chcących tanio nabyć dolary, o tyle na EUR/PLN dominuje już trend osłabiających polską walutę, a więc wzrostowy.

Jutrzejszy dzień rozpocznie seria odczytów PMI dla usług za kwiecień, a o 11:00 pojawią się marcowe dane o sprzedaży detalicznej w Strefie Euro. Odczyty te mogą mieć pośredni wpływ na krajową walutę – jako przełożenie z eurodolara. Interpretacja jest raczej tradycyjna: dane lepsze od prognoz mogą podziałać na rzecz umocnienia złotego. Na USD/PLN powinna jednak utrzymać się jeszcze wspomniana konsolidacja (3,02 – 3,04), z dokładnością, rzecz jasna, do ew. innych, nieprzewidywalnych czynników.

Tomasz Witczak
PMI i ISM w Stanach -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice