FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

26 grudzień 2024

Puls rynku

2012-04-25 08:36

Decyzja FOMC kluczowym wydarzeniem

Raporty codzienne

Inwestorzy w oczekiwaniu

Wczorajsza popołudniowa próba przebicia się przez poziom oporu na 1,32 zakończyła się niepowodzeniem i kurs głównej pary walutowej przeszedł w stan konsolidacji tuz pod tą wartością. Mieszane dane z USA osłabiały amerykańskiego dolara. Niezbyt dobre wyniki mogą bowiem skłaniać część inwestorów do rozbudzania na nowo swoich oczekiwań co do QE3. Trudno jednak wyrokować w tym temacie tylko na podstawie wczorajszych odczytów.

Dlatego też niepewność związana z dzisiejszym wystąpieniem Bena Bernanke  po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku może skłaniać część uczestników rynku do większej wstrzemięźliwości. Trudno jednak będzie stronie popytowej oprzeć się pokusie podejścia pod ostatnie szczyty uplasowane na 1,3225, zwłaszcza przy sprzyjających warunkach globalnych. Wczorajsze udane aukcje na rynku długu niektórych krajów Strefy Euro jak i Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej oraz pozytywny przebieg sesji na Wall Street może obniżać dziś poziom awersji do ryzyka i pomagać mniej pewnym aktywom.

Ważne dane z polskiej gospodarki

W czasie środowego poranka kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,1970. W ciągu wczorajszej sesji para ta miała problem z utrzymaniem się poniżej bariery 4,20. Wzrosty na rynku eurodolara oraz pozytywna sesja na amerykańskiej giełdzie dopiero z opóźnieniem przełożyły się na aprecjację rodzimej waluty względem euro. W przypadku pary USD/PLN wzrosty na EUR/USD początkowo sprowadziła kurs do poziomu 3,18. Wartość ta okazał się jednak zbyt trudna do przebicia dla niedźwiedzi co zakończyło się szybkim 1 groszowym cofnięciem. Nie zniechęciło to jednak kupujących złotego, którzy do dzisiejszego poranka znów sprowadzili notowania do wczorajszych minimów. Na dzisiejsze zachowanie się par złotowych nadal w dużej mierze będzie wywierało wpływ to co się będzie działo na rynku eurodolara jak i napływające z zewnątrz dane makro, zwłaszcza te po posiedzeniu FOMC. W dniu dzisiejszym poznamy także ważne figury z rodzimego podwórka. Po słabym zeszłotygodniowym odczycie dynamiki produkcji przemysłowej dziś w centrum uwagi znajdzie się odczyt sprzedaży detalicznej. Analitycy spodziewają się spowolnienia, co wydaje się naturalne z uwagi na sytuację na świecie. Jednak nazbyt mocny spadek tego wskaźnika może stać się niepokojącym sygnałem dla Rady Polityki Pieniężnej i obniżyć prawdopodobieństwo szybkiej podwyżki stóp procentowych. Taki rozwój wypadków może mieć negatywne oddziaływanie na wycenę złotego.

Michał Mąkosa
W oczekiwaniu na FOMC -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice