Puls rynku
2012-02-09 16:40 | Korekta na złotym |
Raporty codzienne |
Byki nie rezygnują, choć łatwo nie jest
Początek dzisiejszej sesji na eurodolarze przebiegał dość sennie. Po nocnym podejściu kurs skonsolidował się pod poziomem 1,33 i tam pozostawał przez większość poranka. Jednak bark impulsów mogących ułatwić bykom przełamanie tego poziomu spowodował, że w miarę upływu czasu notowania zaczęły się osuwać w stronę wsparcia na 1,3225. Czynnikiem, który sprzyjał podażowej części rynku były obawy związane z wynikiem negocjacji Greków, którzy prowadzili dziś rozmowy na dwóch frontach.
Z jednej strony z Unią Europejską i MFW, z drugiej zaś z prywatnymi wierzycielami. W tym pierwszym przypadku rozmowy komplikowała kwestia szukania zastępstwa dla obniżenia emerytur. To w połączeniu z oczekiwaniami na popołudniową decyzję EBC oraz konferencję Mario Draghiego sprawiło, że na rynku przeważały negatywne nastroje. Przebudzenie byków nastąpiło dopiero po południu wraz z doniesieniami o uzyskaniu przez Greków porozumienia z Unią i MFW. Chwilowy optymizm wyniósł notowania eurodolara na wyższe poziomy, których niestety nie udało się zbyt długo utrzymać. Inwestorzy bowiem, z większymi reakcjami woleli zaczekać na wystąpienie szefa EBC. Pominęli oni zatem zgodną z oczekiwaniami decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie i dobre dane z USA. Wstrzymywanie się do czasu konferencji zaowocowało sporymi wahaniami notowań podczas jej trwania. Z ust Mario Draghiego popłynęło kilka surowych uwag, zwłaszcza odnośnie sytuacji gospodarczej w Strefie Euro. Pojawiły się jednak także stwierdzenia poprawiające nastroje. Postanowiono złagodzić wymogi dotyczące zabezpieczeń operacji refinansujących i kontynuować wsparcie dla sektora finansowego, wykorzystują niestandardowe środki. W ocenie banku miały one bowiem pozytywny wpływ na rynki. Zwłaszcza operacje LTRO, które według prezesa uratowały Eurostrefę przed krachem. To wszystko pozwoliło bykom pod koniec sesji europejskiej jeszcze raz spróbować przejść przez poziom 1,33, jednak bez wsparcia kupujących euro zza oceanu może się to okazać zbyt trudne.
Złoty traci na wartości
Pierwsza część dzisiejszych notowań na krajowym rynku walutowym przebiegała pod znakiem dynamicznego osłabienia złotego. Na fali utrzymujących się obaw o Grecję oraz w wyniku zniżkowania notowań głównej pary rodzima waluta była dziś chętniej sprzedawana niż kupowana. Czynnikiem, który również sprzyjał deprecjacji był fakt, że ostanie mocne spadki par złotawych odbywały się bez większej korekty. Utrzymywanie się tego stanu z każdym dniem podnosiło nie tylko ryzyko, ale również skalę realizacji wypracowanych zysków. Z tego też wynikał dzisiejszy poranny dynamizm w deprecjacji złotego. Na szczęście wzrosty zostały wyhamowane przez poziomy oporu 3,1750 na USD/PLN i 4,2075 na EUR/PLN. To w połączeniu z powrotem umocnienia euro względem dolara i dobrych wieści z Brukseli sprawiło, że polski pieniądz zredukował nieco wielkość osłabienia. Nie trwało to jednak długo i pod koniec sesji londyńskiej notowania par złotowych znów szły do góry.