FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

25 grudzień 2024

Puls rynku

2012-06-14 08:56

Rating Hiszpanii w dół

Raporty codzienne

Euro nie odpuszcza

Wczorajsze starania europejskich byków o wyjście ponad poziom 1,2560 zostały wsparte przez inwestorów zza oceanu i tuż po godzinie 16:00 cena wspólnej waluty dynamiczniej ruszyła w kierunku północnym. Impuls dla amerykańskich uczestników rynku popłynął ze strony danych makroekonomicznych, które przez handlujących ze Starego Kontynentu potraktowane zostały dość neutralnie. Najmocniej na zachowania podziałał rewizja dynamiki sprzedaży z kwietnia, która ostatecznie  zanotowała spadek w wysokości 0,2% m/m. To pierwszy od dwóch lat przypadek spadku tego wskaźnika w ciągu kolejnych dwóch miesięcy.

Fakt ten wysoce zaniepokoił obserwatorów i przełożył się na podniesienie oczekiwań ws. działań monetarnych ze strony Rezerwy Federalnej. W efekcie dolar stracił na sile i para EUR/USD bez większych problemów mogła podejść aż do poziomu 1,26. Strona popytowa pokusiła się także o test wartości 1,2620. Poziom ten okazał się za silny, co jednak nie przeszkodziło bykom utrzymać się tuż poniżej. Większe ruchy na południe nastąpiły dopiero po doniesieniach o obniżce ratingu Hiszpanii. Zdecydowały się na to dwie agencje: Fitch, który obniżył ocenę do poziomu Baa3 oraz Egan-Jones, który nadał rating śmieciowy. Osunięcie notowań zatrzymało się w okolicy wartości 1,2560 i tam też notowania utrzymują się na początku czwartkowej sesji. W przypadku kontynuacji ruchu na południe, po otwarciu rynków europejskich spadki mogą nabrać na sile, bowiem coraz mocniej na rynek będzie wpływać bliskość greckich wyborów. Również wciąż wysokie rentowności papierów dłużnych m.in. Włoch mogą się stać przyczyną osłabienia euro, zwłaszcza jak dzisiejsza aukcja obligacji tego kraju wypadnie słabo. Warto jednak pamiętać, że w dzisiejszym jak i jutrzejszym kalendarium także jestsporo danych z amerykańskiej gospodarki, które będą uważnie śledzone zwłaszcza, że do posiedzenia FOMC pozostało już niewiele czasu.

Zbliżenie do poziomów wsparcia

Rozbudzenie oczekiwań na kolejny program wspomagania gospodarki, który miałby zostać zainicjowany na najbliższym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przysłużyło się złotemu. Po godzinie 16:00, kiedy handle za oceanem nabrał tempa kursy par złotowych dynamiczniej ruszyły w kierunku południowym. Bez większych problemów przebiły się przez wcześniejsze sesyjne minima i dotarły do okolic istotnych poziomów wsparcia. W przypadku pary EUR/PLN był to poziom 4,30 funkcjonujący jako dolne ograniczenie szerokiego kanału konsolidacyjnego. Natomiast kurs pary USD/PLN przybliżył się do wartości 3,40. Na dalsze osuwanie się notowań nie pozwoliła obniżka ratingu Hiszpanii oraz związane z tym cofnięcie się na rynku eurodolara. Poprzez to ceny zagranicznych walut znów powróciły na wyższe poziomy i w czwartek o godzinie 8:50 za euro trzeba było zapłacić 4,3130 zł, zaś za dolara 3,43 zł.

Michał Mąkosa
Hiszpańskie banki uzależnione od EBC -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice