FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

15 styczeń 2025

Puls rynku

2014-09-01 15:10

Poniedziałkowy spokój

Raporty codzienne

Marazm na niskich poziomach
Wczesnym rankiem zakładaliśmy, że nawet jeśli można mówić dziś o lekkiej korekcie wzrostowej na EUR/USD, to raczej nie wyjdzie ona ponad 1,3155 – 60. W istocie nie dotarła nawet tam, za maksima wypada – jak na razie – uznać poziomy rzędu 1,3145.

Odczyt nt. PKB z Niemiec wpisał się w prognozę (-0,2 proc. k/k, 0,8 proc. r/r), odczyty PMI dla przemysłu Polski, Niemiec i Strefy Euro wypadły słabiej niż w lipcu (a nawet w dwóch ostatnich przypadkach nieco poniżej mediany prognoz), trudno więc było oczekiwać, że poderwie to eurodolara do góry.

2014-09-01 08:00

Dane o PKB Niemiec zgodnie z prognozą

Aktualności

Dane o PKB Niemiec za II kw. wpisały się w prognozy. Nastąpił spadek w relacji kwartalnej o 0,2 proc. i wzrost w rocznej o 0,8 proc. Poprzednio notowano zwyżkę o 0,7 proc. k/k i o 2,5 proc. r/r.

2014-09-01 07:40

W kierunku ważnego poziomu

Raporty codzienne

Kiedy przyjdzie czas na 1,31?
Zapewne już niedługo, skoro dzisiejsze poranne minima wypadają poniżej 1,3120 (mowa, rzecz jasna, o EUR/USD). Około 7:30 mamy kurs na poziomie 1,3130.

Nic dziwnego. Ogólny trend został wytyczony dość dawno, o czynnikach go potęgujących (polityka EBC i Fed, sytuacja na linii Ukraina-Rosja i Rosja-Zachód, wyniki ekonomiczne z USA i Europy) już kilka razy pisaliśmy. Okazuje się zresztą, że Unia Europejska ma zamiar zaserwować Rosji kolejną porcję sankcji, co ma być karą za zaangażowanie regularnej armii rosyjskiej w Donbasie (Rosja zaprzecza, by coś takiego miało miejsce, zaś wypowiedzi separatystów są w tej kwestii dość niejasne).

2014-08-29 15:20

Pięć dni osłabionego orła

Raporty tygodniowe

Wykres na minimach
W gruncie rzeczy w kończącym się tygodniu eurodolar nie tracił już zbytnio na wartości. Cóż jednak z tego, skoro po wydarzeniach ostatniego piątku (seminarium w Jacksone Hole i przemówienie wygłoszone tam przez Mario Draghiego, sugerujące przyszłą luźną politykę EBC) i tak znajdował się już nader nisko.

W ciągu pięciu dni wahania obejmowały obszar od 1,3153 do 1,3220. Ten ostatni osiągnięto wczoraj, ale nie stało się to bynajmniej zaczątkiem jakiejkolwiek większej korekty. Czynniki, które przemawiają za silnym dolarem i słabym euro, to: - wspomniana wyżej polityka EBC (a ściślej: wizja, w której Bank zaczyna procedurę luzowania ilościowego, czyli generowania euro w taki sposób, w jaki robi to Fed w USA w ramach QE); - dość dobre dane makroekonomiczne z USA (z rynku pracy, z nieruchomości, a także dotyczące dynamiki PKB), które zwiększają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych i ograniczania QE; - niezbyt budujące dane ze Strefy Euro i Niemiec (w Niemczech np. bardzo słabo wypadła lipcowa sprzedaż detaliczna, o czym pisaliśmy rano); - ogólna sytuacja związana z Ukrainą i Rosją, a więc m.in. rezultaty sankcji gospodarczych dla ekonomii Europy.


2014-08-29 08:30

Wielka przecena złotego

Raporty codzienne

Eurodolar w dołku
1,3166 – w takich okolicach oscyluje dziś rano kurs pary EUR/USD. Tym samym potwierdziło się to, co już sugerowaliśmy – że wczorajsza poranna korekta powyżej 1,32 okazała się zupełnie efemeryczna (zresztą było to widać już w finale sesji).

Ogół wydarzeń nie służy mocnemu euro – mamy tu na myśli zarówno politykę EBC (a zwłaszcza to, co można traktować jako przyszłą politykę, czyli potencjalne luzowanie ilościowe), sytuację na Ukrainie czy słabe dane z Niemiec. Na przykład okazuje się, że sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła o 1,4 proc. w lipcu w relacji miesięcznej, choć zakładano minimalny wzrost o 0,1 proc.

2014-08-28 15:25

Pękają kolejne opory na USD/PLN?

Raporty codzienne

PKB lepiej od prognoz
Dynamika amerykańskiego PKB za II kwartał wyniosła w ujęciu zannualizowanym 4,2 proc., a nie 3,9 proc., jak zakładały uśrednione prognozy analityków.

Już rano zapowiadaliśmy, że ten odczyt może być istotny, co w praktyce oznaczałoby (w przypadku dobrego wyniku) ruch w dół na eurodolarze. W rzeczy samej, tak właśnie się stało. O ile około godziny ósmej EUR/USD wykraczał nawet powyżej 1,3210, o tyle teraz znajduje się na 1,3175. Potwierdza to ogólną tendencję spadkową na tej parze, a zatem wzrost wartości waluty amerykańskiej.

2014-08-28 07:50

PKB dla USA

Raporty codzienne

O 14:30 ważny odczyt
O 14:30 istotny dla kursu eurodolara może być amerykański odczyt na temat PKB (zrewidowany). Prognoza, co do annualizowanej dynamiki za II kw., wynosi 3,9 proc. (wobec -2,1 proc. w I kw.), jest więc nader optymistyczna.

Tymczasem na razie na EUR/USD mamy korektę wzrostową – i to stosunkowo solidną, jak na ostatnie dni, ponieważ kurs dochodzi chwilami nawet powyżej 1,3215. Przypomnijmy w tym kontekście, że wczorajsze minima to niewiele ponad 1,3150. Rodząca się korekta może jednak okazać się efemeryczna, zwłaszcza w dłuższym – np. kilku, kilkunastodniowym – terminie. Zauważmy np., że druga połowa czerwca też była czasem wzrostu euro (i to wzrostu dużo wyraźniejszego niż dzisiejsza lekka poprawa) – a jednak finalnie i tak wygrał trend spadkowy. Wciąż przemawia za nim ogólny kształt polityki EBC, a także dane z USA i napięcie na wschodzie. Należy więc wciąż liczyć się ze scenariuszem 1,31 na EUR/USD, choć wątpliwe, by doszło do tego dziś czy nawet jutro.

2014-08-27 15:14

EUR/PLN także do góry

Raporty codzienne

Lekka korekta
Na EUR/USD po godzinie 15:00 kurs oscyluje w pobliżu 1,3180. Doszło do tego, że takie poziomy wypada uznać za lekką korektę wzrostową, biorąc pod uwagę, że przekraczają one kurs odniesienia , jak również ceny poranne, chwilami schodzące nawet poniżej 1,3160.

Widać zatem, że eurodolar wciąż jest pod wpływem graczy stawiający na silną walutę amerykańską, a słabą – europejską. Jutro pewne znaczenie, jak już pisaliśmy, mogą mieć odczyty makroekonomiczne, szczególnie PKB za II kw. dla USA (zrewidowany), który poznamy o 14:30. Wcześniej, tuż przed 10:00, okaże się, czy stopa bezrobocia w Niemczech dalej utrzymuje się na poziomie 6,7 proc.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice