Puls rynku
2018-06-01 09:33 | Skorygowane wykresy |
Raporty codzienne |
Włoska kuchnia i plany Trumpa
Wydawało się, że koalicja Ruchu 5 Gwiazd i Ligii Północnej nie powstanie – bo przecież zablokował ją prezydent Mattarelli. Poszło o kontrowersyjnego kandydata na stanowisko ministra finansów, p. Savonę.
Ale rząd Giuseppe Contego jednak powstał. Do dwóch razy sztuka. Prezydent uznał, że to lepsze wyjście niż rząd techniczny, który zapewne nie uzyskałby poparcia w parlamencie, a następnie nowe wybory.
Dla tzw. rynków finansowych to źle i dobrze. Źle, bo mimo wszystko koalicja należy do obszaru, który uchodzi za "populistyczny" (czy to w formie lewicowej, czy prawicowej, cokolwiek miałyby znaczyć te pojęcia w europejskiej post-polityce). Dobrze, bo zawsze to jakieś uspokojenie. Zresztą, nowy rząd zapewne ugnie się przed mainstreamem UE – i np. nie dojdzie wcale do wyjścia Włoch z Eurolandu.
2018-05-30 09:00 | Rzeczywiście, wstępne odbicie |
Raporty codzienne |
Liczne dane
Niektóre dane makro już za nami. Na przykład sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła w Japonii o 1,6 proc. r/r, oczekiwano natomiast ruchu w górę tylko o 1 proc. Tak więc odczyt były pozytywny.
A co z Niemcami? Ceny importu wzrosły, jak podano o ósmej, nieco słabiej od oczekiwań, natomiast sprzedaż detaliczna wypadła dobrze. W kwietniu wzrosła o 2,3 proc. m/m (oczekiwano +0,6 proc.) oraz o 1,2 proc. r/r, zgodnie z prognozą. Zarazem jednak dokonano zmian w wynikach marcowych, polepszając dynamikę m/m i osłabiając roczną, w ramach rewizji.
O 8:45 poznaliśmy dynamikę PKB Francji za I kw. 2018 – trochę zawiodła, miało być +0,3 proc. k/k, było faktycznie +0,2 proc. Zawiodły też kwietniowe wydatki konsumentów.
2018-05-29 21:25 | Czy jesteśmy blisko wsparcia na eurodolarze? |
Raporty codzienne |
Due South
Podobno istnieje taka choroba, która polega na podświadomym, niedorzecznym lęku przed powodzeniem i szczęściem. Człowiek mówi sobie wówczas: "Idzie mi zbyt dobrze, coś tu nie gra, pewnie będę musiał za to jakoś zapłacić, a los spłata figla".
Wspominamy o tym z przymrużeniem oka. Oto bowiem sprawdzają się bardzo dobitnie nasze prognozy na temat eurodolara, euro-złotego czy dolar-złotego, wyrażane już u progu bieżącego roku, jeśli nie wcześniej. To znaczy, elegancko – choć po pewnych perturbacjach i niepewnościach – potwierdziła się na EUR/USD dziesięcioletnia linia spadkowa po maksimach z 2008, 2011 i 2014 roku. Co prawda pierwotnie sądziliśmy, że stanie się to już w I kw. 2018, a naprawdę trzeba było trochę jeszcze poczekać, ale udało się. Komu się udało, temu się udało, zależy to przecież od tego, jakie pozycje otwierał dany inwestor i na co liczył. Anyway, wspomniana na początku choroba powinna zacząć się u nas odzywać: w końcu prognozy realizują się aż za dobrze, zwłaszcza w kontekście głosów, a były takie w ostatnich miesiącach, według których to euro miało zyskiwać kosztem dolara.
2018-05-29 09:13 | Start makro-serii |
Raporty codzienne |
Włochy i nie tylko
Chcieliśmy zmienić niektóre reguły, a nie wychodzić ze Strefy Euro – tłumaczył Matteo Salvini, szef Ligi Północnej. Ale najprawdopodobniej już po fakcie. Jak wiadomo, z powodu kandytatury profesora Paolo Savony na stanowisko ministra finansów projekt rządu koalicyjnego upadł. Sprzeciwił mu się prezydent Mattarelli.
Powołany zostanie tzw. rząd techniczny, apolityczny – pod przywództwem Carlo Cottarellego. Liga Północna jest rozgoryczona tym faktem i podkreśla, że ten gabinet popierany jest tylko przez centrolewicę, która ostatnio przegrywa wybory. Z perspektywy wyborców Ligi i Ruchu 5 Gwiazd cała sytuacja wygląda tak: pro-unijny establishment uratował swą pozycję rękami prezydenta, a stało się to wbrew interesowi Włoch.
2018-05-28 23:27 | Eurodolar nie zaprzestał rajdu na południe |
Raporty codzienne |
Nowe minima
Eurodolar zszedł jeszcze bardziej w dół... Tak zaczyna się wiele naszych raportów. Tak lub podobnie, rzecz jasna. Cóż, i tym razem – w poniedziałek 28 maja – jest to prawda. Co prawda rankiem zanotowano podejście do 1,1730, co mogło wynikać z budzących się nadziei na to, że eurosceptyczną, niedoszłą koalicję we Włoszech zastąpi coś innego, bardziej strawnego dla rynków finansowych – ale potem górę wziął ogólny trend.
Zresztą, tak naprawdę trudno mówić, że fiasko projektu Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej to coś optymistycznego, nawet i dla politycznego mainstreamu. Ewentualny rząd techniczny będzie tylko przejściowy, potem przyjdą nowe wybory – a czy Włosi zmienią swoje zapatrywania? Problem odłożono w czasie, poza tym rosną problemy rządu Mariano Rajoya w Hiszpanii. 29 członków Partii Ludowej skazano niedawno w procesie o łapówkarstwo. W najbliższy piątek głosowane będzie wotum nieufności wobec rządu. Ostro rośnie rentowność 10-letnich obligacji hiszpańskich.
2018-05-28 03:30 | Włoskie śniadanie i dalsze dni |
Raporty codzienne |
Kwestia kalendarium i polityki
Moglibyśmy rzec, że "poniekąd" zaczynamy jutro. Rzecz w tym, że dzisiejsze kalendarium, poniedziałkowe, jest bardzo ubogie, a zarazem nie ma handlu w USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii (z trzech odrębnych przyczyn).
Czy w takim razie nic się nie będzie działo? O, przeciwnie. Poniekąd już się dzieje. Eurodolar kończył w piątek późnym wieczorem przy 1,1645-50 – a tymczasem dziś nad ranem mamy skok do 1,17 i nawet trochę wyżej. Nieco dziwny, w obliczu informacji z Włoch – ale czy na pewno? Giuseppe Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu, gdy prezyent Włoch Matarella podtrzymał swój sprzeciw wobec Paolo Savony jako kandydata na ministra finansów. Tenże Savona uważany jest za krytyka Strefy Euro. W tej sytuacji Mateo Salvini, szef Ligi Północnej, ogłosił, iż nie będzie godził się na warunki w gruncie rzeczy wynikające z nacisków Berlina.
2018-05-25 22:01 | W obliczu trendów, danych i wydarzeń |
Raporty codzienne |
Liczne tematy
Indeks Ifo w Niemczech wyniósł w maju 102,2 pkt, o czym poinformowano dziś o 10:00. Okazało się, po delikatnej i pozytywnej korekcie rezultatu z poprzedniego miesiąca, że w kwietniu był taki sam. Zatem - stagnacja, choć to i tak lepiej od prognozy, zakładającej zejście do 101,9 pkt.
O 14:30 podano kwietniowe dane o zamówieniach w USA, wstępne. Zamówienia na dobra bez środków transportu wzrosły o 0,9 proc. m/m przy prognozie +0,5 proc. m/m. Prognozę sporządzono jednak przy marcowym rezultacie +0,1 proc. m/m, który wszelako podwyższono w ramach rewizji do +0,4 proc. Można zatem rzec, iż prognoza została przebita faktycznym rezultatem, ale z drugiej strony jej miarodajność można kwestionować. W kategorii dóbr trwałych oczekiwano spadku o 1,4 proc. m/m, odnotowano zejście w dół aż o 1,7 proc.
2018-05-25 09:25 | Siedemnaście na głównej |
Raporty codzienne |
Co z eurodolarem?
Główna para walutowa pozycjonuje się dziś rano przy 1,17. Dolar jest zatem dość mocny. Pomimo zerwania przez Trumpa planów spotkania z Kim Jong Unem – czy właśnie dlatego? Oczywiście można rzec, iż rynek poszedł w dolara po prostu na zasadzie bezpiecznego aktywa w czasie niepewności. Równocześnie jednak da się też postawić tezę, w myśl której dolar jest premiowany, bo Trump pokazał swoją siłę. A przynajmniej zależy mu na tym, by pełnić rolę tego, który łaskawie zaprasza młodego przywódce Korei.
O 10:00 poznamy indeks instytutu Ifo, ważny miernik kondycji gospodarki niemieckiej. Ważny także w kontekście wielu słabych odczytów z Niemiec, jakie ostatnio mogliśmy obserwować.