FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

27 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2017-09-29 08:19

Obfite kalendarium

Co nas czeka?
W rzeczy samej, kalendarium jest dziś szczelnie wypełnione, ale oczywiście nie wszystko będzie dla nas istotne. Na przykład nie muszą nas zajmować dane z Chile o bezrobociu i produkcji przemysłowej, które pojawią się o 14:00. Rynkiem eurodolara i innych głównych par nie wstrząsną też wiadomości o inflacji na Węgrzech, ani nawet analogiczne doniesienia z Francji czy Włoch.

Co jest ważne lub co takie było? W nocy poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Japonii za sierpień. Produkcja wzrosła o 2,1 proc. m/m, a oczekiwano 1,9 proc. Sprzedaż jednak zawiodła, zakładano 2,9 proc. r/r, było 1,7 proc. r/r. 22 października w Japonii mają się odbyć przedterminowe wybory w Kraju Kwitnącej Wiśni, obserwatorzy tamtejszej sytuacji politycznej upatrują w tym próby zwiększenia władzy przez Partię Liberalno-Demokratyczną premiera Abe. Musi się ona spieszyć, bo po piętach depcze jej nowa partia Nadzieja (Kibo). Oficjalnym pretekstem jest zwiększenie konsolidacji społeczeństwa i mandatu dla władzy w obliczu kryzysu politycznego związanego z KRLD.

2017-09-28 21:49

Euro-złoty? To tylko korekta

Głosy stąd i zowąd
Pan Villeroy de Galhau z rady gubernatorów EBC stwierdził dziś, że co prawda program skupu aktywów (czyli QE) powinien być stopniowo ograniczany, ale zarazem polityka monetarna w Eurolandzie winna generalnie pozostać luźna. Czyli: on the one hand i on the another.

Rynek chyba więcej myśli teraz o Fed oraz o Trumpie, wierząc w powodzenie jego planu podatkowego. Ten plan był w ostatnich dniach jednym z czynników napędzających wartość dolara, jakkolwiek same słowa Janet Yellen i niektórych innych przedstawicieli Fed też były istotne. Trump zapowiada "największą w historii redukcję podatków", a przez to powrót utraconych przez USA miejsc pracy. Najwyższa stawka PIT ma zostać zmniejszona z 39,6 proc. do 35 proc., ulga podatkowa ma zostać z kolei zwiększona dwukrotnie. Mowa jest też o radykalnej obniżce CIT – z 35 proc. do 20 proc., a także o zmniejszeniu liczby progów podatkowych PIT z 7 do 3. Naturalnie nie ma pewności co do tego, czy w tym roku uda się przegłosować te wszystkie zmiany, niemniej są na to pewne szanse, acz prawdopodobnie należałoby w tym celu, zwłaszcza w Senacie, przekonać część Demokratów. Szef Departamentu Skarbu, Mnuchin, zapewnia, że plan Trumpa sam się zwróci finansowo dzięki wzrostowi gospodarczemu, który wygeneruje. Mówi nawet o możliwości osiągniecia 6-procentowej dynamiki PKB dzięki tym zmianom.

2017-09-28 09:15

Rewizja PKB USA i wypowiedzi monetarnych decydentów

Euro do dolara
Wykres głównej pary walutowej zakreślał ostatnio minima w okolicach 1,1720. W zasadzie to już rejon wsparcia, przynajmniej w szerokim uogólnieniu. To znaczy: możliwe jest jeszcze, w obecnej fazie i bez głębszej korekty, zaatakowanie okolic 1,1670.

To będzie zależeć od paru rzeczy, np. od danych, jakie dziś napłyną. Można tu zwrócić uwagę na niemiecką inflację CPI o 14:00 oraz na dynamikę PKB USA o 14:30. W tym drugim wypadku będzie to rewizja danych wstępnych za II kw. 2017.

2017-09-27 20:20

Ważne przebicie na EUR/PLN

Główna para
Eurodolar przebył dziś drogę z okolic 1,18 do 1,1715, acz później trochę wrócił na północ, obecnie notuje 1,1765. Pewne znaczenie miała wypowiedź Janet Yellen z wczoraj. Szefowa Fed stwierdziła, że Fed źle rozpoznał przyczyny niskiej inflacji, a do tego być może nie uda się w najbliższej (czy nawet dalszej) przyszłości osiągnąć poziomu 2 proc., który jest formalnym celem.

Ale mimo tego Yellen obstaje przy tym, by prowadzić dalej dość jastrzębią politykę. Ba, mówiła nawet, że zbyt stopniowa, zbyt ostrożna polityka też może być zagrożeniem – tak jak polityka przesadnie łagodna.

W ten klimat wpisał się dziś James Bullard, który przyznał, że nawet dalsza obniżka bezrobocia w USA niekoniecznie musi pobudzić inflację. Tak więc – w domyśle – politykę zaostrzania należy prowadzić tak czy inaczej.

2017-09-27 08:21

Czechy i Nowa Zelandia określą oprocentowanie

Co w kalendarium?
Nie twierdzimy bynajmniej, że akurat Czechy i Nowa Zelandia wstrząsną dziś rynkiem – zapewne nie udałoby się im to nawet, gdyby mocno chciały. Ale formalnie rzecz biorąc, czeski bank centralny określi stopę procentową o 13:00, zaś nowozelandzki o 22:00. W obu przypadkach nie oczekuje się zmian: powinno pozostać odpowiednio 0,25 proc. i 1,75 proc.

Z drugiej strony, nichts wird uns aufhalten, alles ist möglich, jak to powiedział Bill Clinton w Berlinie w roku 1994. Na przykład całkiem niedawno Bank Kanady zaskoczył rynki dwiema podwyżkami kosztu pieniądza. Dziś zresztą o 18:00 wypowie się Stephen Poloz z tegoż właśnie banku. W ogóle zresztą decydenci monetarni idą powoli w stronę zacieśniania: tak robi Fed, tak będzie musiał czynić także i EBC.

2017-09-26 20:41

USD/PLN już dość wysoko

Co na rynku?
Janet Yellen wygłosiła dziś przemówienie, którego wymowa była raczej jastrzębia, w każdym razie rynek uznał, że jest to kontynuacja podejścia zaprezentowanego w czasie konferencji FOMC. Co prawda powiedziała, że ścieżka podwyżek stóp powinna być stopniowa i wspomniała o ryzyku zbyt szybkiej normalizacji – ale zdiagnozowała też ryzyko polityki zbyt stopniowej.

Yellen zwróciła m.in. uwagę na to, że bez odpowiednich, ale umiarkowanych podwyżek, może dojść do sytuacji, w której rynek pracy się przegrzeje i zwiększy się problem inflacyjny.

Dość jastrzębio wypadł też p. Bostic z Fed w Atlancie, a było to jego pierwsze wystąpienie. Mówił o różnych rzeczach związanych z technologią i rynkiem pracy, ale dla nas jest istotne to, że opowiedział się za grudniową podwyżką stóp. Stwierdził, że w zasadzie mu odpowiada ('is pretty comfortable with...').

2017-09-26 09:53

Polski orzeł trochę traci

Co w świecie?
Emmanuel Macron, prezydent Francji, ma dziś zaprezentować swoją wizję przyszłości UE – w której prawdopodobnie zawiera się koncepcja ściślejszej integracji Strefy Euro. Pomysły mają być jutro i pojutrze omawiane w Tallinie, gdzie prócz tego rozmawiać będzie się o Brexicie. To znaczy: rozmawiać będą przywódcy unijni.

Eurodolar jest tymczasem przy 1,1835. A zatem mamy dolne obszary miesięcznego (już prawie) zakresu wahań. Górna granica to jak dotąd ok. 1,2070-90. Sytuacja jest pro-dolarowa pomimo utrzymującego się napięcia na linii USA – KRLD. Mówi się nawet, że KRLD rozmieszcza już wojsko w strategicznych miejscach, jakby ewidentnie szykując się do obrony lub ataku. Ale rynek wlicza to zapewne w koszta. Zresztą, mieliśmy wczoraj dość jastrzębią wypowiedź Dudleya z Fed, podczas gdy Draghi w Europie mówił mało ciekawie i do tego podkreślił konieczność utrzymywania jeszcze stymulacji monetarnej.

2017-09-25 20:55

Koreańskie strachy nadal w tle

Mocne słowa z obu stron
Szef resortu spraw zagranicznych KRL-D, Ri Jong Ho, ogłosił, iż USA w zasadzie wypowiedziały wojnę jego państwu. Odnosi się to do kolejnych zapowiedzi Donalda Trumpa, w których mówił on, iż kontynuacja programu nuklearnego przez Koreę to "samobójcza misja". W ogóle zresztą obie strony przerzucają się mocnymi deklaracjami już od dawna. Do tego doszedł prowokacyjny przelot amerykańskich samolotów wojskowych na wodach międzynarodowych niedaleko Korei.

I co z tego wynika? W gruncie rzeczy niewiele. Jeśli kręgi rządzące KRL-D są rozsądne, to nie zaatakują pierwsze, bo – niezależnie od strat, jakie zadałyby amerykańskim wojskom na Pacyfiku tudzież obiektom w kontynentalnych Stanach – prawdopodobnie oznaczałoby to przyszły koniec reżimu. Ale oczywiście nigdy nic nie wiadomo: czy się zacznie, kto zacznie, kiedy i pod jakim pretekstem. Tak czy inaczej gracze forexowi nie mają na to wszystko większego wpływu, choć oczywiście próbują reagować. Ale np. dziś to dolar zyskuje, przechodząc z 1,1935 do 1,1840 (mowa odpowiednio o kursach porannych i aktualnych). Tak więc rynek nie przejmuje się aż tak bardzo sytuacją, skoro inwestuje w dolara. Swoją drogą, Biały Dom próbuje trochę rozładować napięcie, bo media obiega wiadomość, iż tenże Biały Dom zaznaczył, iż nikomu wojny nie wypowiedział.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice