Puls rynku
2012-11-27 16:00 | Spadek wartości eurodolara |
Raporty codzienne |
Niemal od początku dzisiejszej sesji jesteśmy świadkami osłabiania się eurodolara. Rynek nie zareagował szczególnie mocno na decyzję w sprawię przyznania Grecji pomocy finansowej i nie zaobserwowaliśmy zmniejszonej awersji do ryzyka, dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w USA też były w granicach prognoz i wtopiły się w rynek. Dzisiejszy spadek wartości pary EUR/USD w głównej mierze podyktowany jest realizacją zysków po ostatniej dość mocnej zwyżce kursu wspólnej waluty. Obecnie znajdujemy się na poziomie 1,2939 USD, a kurs nadal zmierza na południe i zbliża się do wsparcia w okolicach 1,2930 USD.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przedstawiła dziś raport według, którego 2013 rok będzie najcięższym rokiem kryzysu dla Hiszpanii. Według OECD bezrobocie wzrośnie do 26,9 procent, a recesja będzie na poziomie 1,5 procent PKB. Wpływ na to będzie miało podniesienie podatków, polityka oszczędnościowa rządu oraz kryzys w eurolandzie. Kłóci się to z opinią premiera Mariano Rajoya, który twierdził niespełna tydzień temu, że stan gospodarki jego kraju zacznie się poprawiać już w przyszłym roku, a recesja spadnie z 1,5 proc. do 0,5 proc. PKB.
Ta sama organizacja oceniła, że wydostanie się z kryzysu światowej gospodarki jest zagrożone, zmniejszając przy okazji prognozę globalnego wzrostu w 2013 roku z 2,2 proc do 1,4 proc. Sekretarz Generalny Jose Angel Gurria powiedział, że światowa gospodarka jest jeszcze daleka od wyjścia na prostą. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wpływ na to będzie miało duże zadłużenie Europy oraz możliwość wystąpienia klifu fiskalnego za oceanem. Dodatkowo w strefie euro, w kolejnym roku gospodarka skurczy się o 0,1% wobec wcześniejszej prognozy mówiącej o niemal 1 % wzroście.
Dane z Węgier nie zaszkodziły
Polski złoty wyceniany jest dziś następująco: kurs pary USD/PLN wynosi 3,1655, zaś kurs EUR/PLN 4,0980. Dzisiejsze lekkie osłabienie złotego spowodowane jest być może realizacją zysków po ostatnich dość dynamicznych umocnieniach. Wbrew niektórym oczekiwaniom dużego spadku wartości złotego nie wywołały dziś Węgry, choć tamtejszy bank centralny obniżył zgodnie stopy procentowe o 25 pb. – i obecnie znajdują się one na poziomie 6%. W najbliższych dniach na kurs złotego może mieć wpływ spodziewana obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, której posiedzenie zaplanowane jest na 5 grudnia oraz piątkowa publikacja PKB za III kwartał. Według większości głosów dobiegających z RPP spodziewana jest obniżka o 25 pb., jednak niewykluczona jest obniżka i o 50 pb.