FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2013-03-08 16:00

Tydzień banków centralnych. Zobacz jak zmienił się rynek walut?

Raporty tygodniowe

Mijający tydzień stał zdecydowanie pod znakiem banków centralnych. W tym tygodniu swoje posiedzenia miał zarówno EBC jak i BOJ, RBA, BOC  oraz obradowała nasza RPP.  Dodatkowo dziś poznaliśmy istotne dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

Eurodolar poniżej 1,31

 

W poniedziałek (4 marca) sesja przebiegała dość sennie, bez większej zmienności kursu,  nie przyniosła również  przełomu, jeśli chodzi o kierunek podążania wykresu na głównej parze walutowej. Kilkukrotnie przebijany był od góry istotny poziom 1,30,  jednak bykom zawsze udawało się wyprowadzić kurs powyżej tej linii.

Pod koniec sesji kurs tej pary wynosił 1,3012. Inwestorom nie pomogły również odczyty makro (których praktycznie nie było). Jedynym wartym odnotowania indeksem był wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro za marzec 2013 r., który spadł do minus -10,6 pkt. z -3,9 pkt. miesiąc wcześniej. Podczas tamtej sesji poznaliśmy również dane dotyczące inflacji producenckiej z eurolandu, lecz odczyty niemal wpisały się w prognozy.

 

Podczas kolejnej sesji, pomimo optymizmu na giełdach, gdzie niemal większość indeksów zwyżkowała,  główna para walutowa pozostawała w miarę stabilna, choć widoczna była lekka przewaga byków. Pod koniec sesji główna para walutowa była wyceniana na 1,3046.

 

We wtorek poznaliśmy również  indeksy PMI dla usług, zarówno dla poszczególnych krajów europejskich jak i Strefy Euro jako całości, które w większości okazały się  lepsze od prognoz (gorszy odczyt zanotowano tylko w Hiszpanii). Nie najgorzej wypadły też dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Eurolandzie - w ujęciu miesięcznym odczytana wartość wyniosła 1,2% wobec prognozy 0,2%, natomiast w ujęciu rocznym -1,3% wobec prognozy -2,9%. 

 

W środę (6 marca)  sesja na głównej parze walutowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, której presja z każdą godziną stawała się coraz mocniejsza. Przyczyną takiego zjawiska był pogarszający się sentyment na rynkach giełdowych  (gdzie indeksy od rana traciły na dynamice wzrostu) taki stan rzeczy doprowadził do spadku pary EUR/USD. Pod koniec sesji nastąpiło przebicie poziomu 1,30.

 

Dzień później, w czwartek,rynek wyczekiwał do godziny 13:45, kiedy to mieliśmy poznać decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z prognozami rynkowymi, stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, tj. 0,75 proc. Jednak ważniejsza od samej decyzji miała być konferencja prasowa po posiedzeniu ECB i tak rzeczywiście się stało. Po słowach Mario Draghiego kurs głównej pary wystrzelił do góry  docierając do poziomu 1,3103.  Co do samej konferencji, to Mario Draghi mówił m.in. o tym, że rozważana była możliwość obniżenia stóp procentowych przez EBC, prócz tego przedstawił standardowe przewidywania na temat sytuacji gospodarczej. Powtórzył mianowicie teorię o ciężkim pierwszym kwartale, względnie półroczu, po którym ma przyjść okres ożywienia.

 

Dziś natomiast (8 marca) po bardzo dobrych odczytach z amerykańskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia spadła w lutym do 7,7 proc wobec wartości poprzedniej 7,9 proc, a zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (za luty) wyniosła 236 tys. wobec prognozy 160 tys.. Obecnie wartość głównej pary walutowej wynosi 1,2980.

 RPP tnie stopy o 50 punktów

 

Podczas poniedziałkowej sesji nie mieliśmy żadnych odczytów z polskiej gospodarki, jedynym wartym odnotowania wydarzeniem z naszego rynku była aukcja polskiego długu, która  zakończyła się pozytywnie. 

Główne pary złotowe, podobnie jak eurodolar zachowywały się względnie stabilnie.  Pod koniec sesji  dolar był wyceniany na 3,1835 PLN, zaś euro na 4,1406 PLN.  W kontekście wartości złotego kluczowym wydarzeniem miała być środowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. My natomiast raport o inflacji mieliśmy poznać po posiedzeniu RPP.

 

We wtorek główne pary złotowe podobnie jak w poniedziałek zachowywały względnie stabilnie, choć widoczne było lekkie umocnienie naszej waluty na parze EUR/PLN, która wyceniana była na 4,1306 PLN, natomiast para USD/PLN na 3,1711 PLN. Również tego dnia rozpoczął się  pierwszy dzień posiedzenia RPP.

 

Podczas środowej sesji Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp o 50 pb. Był to dość zaskakujący scenariusz, ponieważ większość uczestników rynku spodziewała się wstrzymania z obniżką na marcowym posiedzeniu lub obniżkę o 25 pb. Rozstrzygnięcie to oczywiście wpłynęło na wartość złotego, który po decyzji zaczął gwałtowanie tracić na wartości. O godzinie 16:00 poznaliśmy komunikat po posiedzeniu RPP, którego wydźwięk pozostawał jasny; koniec cyklu obniżek stóp procentowych. Podsumowując, od listopada byliśmy świadkami pięciu obniżek, łącznie o 150 pb. Od czwartku referencyjna stopa procentowa miała wynosić 3,25 proc. i jest to najniższy wynik w historii.

 

Pod koniec sesji para EUR/PLN była wyceniana na 4,1440 PLN, zaś USD/PLN na 3,1884 PLN.

 

Kolejnego dnia z racji, że podczas tej sesji nie mieliśmy odczytów z rodzimego rynku złoty był uzależniony od nastrojów globalnych oraz kwotowania głównej pary walutowej.  W ślad za kwotowaniami głównej pary walutowej, która po słowach prezesa ECB zaczęła się kierować na północ, złoty zaczął mocno zyskiwać na wartości, szczególnie w przypadku pary USD/PLN. Około godziny 16:00 dolar był wyceniany na 3,1630 PLN a euro na 4,1461 PLN.

 

Dziś rano główne pary zlotowe po wczorajszej podwyższonej zmienności zachowywały się względnie stabilnie. Dolar był wyceniany na 3,1702 PLN, zaś euro na 4,1489 PLN. Jednak około 14:00 kiedy główna para walutowa zaczęła tracić na wartości, nastąpił wzrost skorelowanej z nią pary USD/PLN, której kurs wynosi obecnie 3,1851 PLN, zaś EUR/PLN na 4,1359 PLN.

 

Palenciuk Michał

FMCM

 

 

Fitch Ratings obniża rating Włoch. Co z kwotowaniami złotego? -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice