FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

19 kwiecień 2024

Puls rynku: Raporty tygodniowe

2019-12-13 21:47

Dolar zyskał po wstępnym porozumieniu chińskim

Siła dolara - a jednak
Otóż dolar zyskał w finale tygodnia na wartości. Co prawda wygenerowanie kursów rzędu 1,1110-20 to nie aż tak wiele, biorąc pod uwagę, że w grudniu (a nie mamy nawet połowy tego miesiąca) rozegrano już dołki na 1,1040 i nawet ten tydzień zaczął się bliżej tamtych okolic - ale ruch dzisiejszy był znaczny w kontekście wczorajszego. Wczorajszy wzrost wartości euro został zniwelowany. Z 1,12 niemal do 1,11 w jeden dzień. Nie jest to sytuacja super-wyjątkowa, ale też nie sprawa banalna.

Chodzi chyba głównie o wstępne porozumienie Chin i USA w kwestii handlowej. Natychmiast mają się zacząć rozmowy o drugim etapie tegoż porozumienia. Wiadomo, że na razie Waszyngton zawiesi wprowadzenie taryf na chiński eksport. A miały one zacząć działać w niedzielę. Chiny mają z kolei zwiększyć import z USA - np. import zboża i leków.

Larry Kudlow, doradca Trumpa, wyraził dość kwaśno nadzieję, że Chińczycy dotrzymają słowa. Pan Clarida, wiceprezes Fed, był nawet bardziej optymistyczny: jego zdaniem negocjacje idą w dobrym kierunku. Drugi wiceprezes, Williams, mówił z kolei o inflacji: że jest niska, ale zbliża się do celu.

2019-10-19 20:22

Kwestia Brexitu i kwestia odsetek w USA

W paszczy szaleństwa
Zabawny to zbieg okoliczności: gdy stary horror, po który sięgnęło się dość bezwiednie wieczorem nieoczekiwanie kojarzy się albo i splata z tym, co czytamy na portalach newsowych. Przynajmniej jeśli chodzi o Brexit.

Owszem, zawarto porozumienie - ale nie z brytyjskim parlamentem... Izba Gmin przegłosowała decyzję, w myśl której Brexit ma być przeprowadzony 31 stycznia (najwcześniej). Boris Johnson, premier, ogłosił, że on nie będzie już dłużej negocjował z UE - i że Wielka Brytania opuści Unię 31 października. Tymczasem na ulice wyszli przeciwnicy Brexitu, którzy liczą na drugie referendum w tej sprawie.

Mamy sobotę, forex nie pracuje, ale notowania GBP/EUR zatrzymały się na 1,1625. Minima z wczoraj, z 18 października, to 1,1545. Wykres jest wysoko, jak na ostatnich pięć miesięcy - czyli funt jest w gruncie rzeczy mocny... Szczyty z początku maja to 1,1770, dołki z sierpnia to 1,0720.

2019-10-04 20:50

Tydzień payrollsów, TSUE i RPP

Kończący się tydzień
W tym tygodniu mieliśmy przynajmniej kilka istotnych odczytów makroekonomicznych poza Polską. Były to na przykład indeksy PMI dla przemysłu Niemiec i Eurolandu: niskie, w pewnym sensie bardzo niskie (w Niemczech raptem 41,7 pkt), ale minimalnie lepsze od prognoz.

W USA PMI przemysłowy był wyraźnie lepszy niż w wymienionych krajach, a do tego powyżej 50 pkt, ale już np. ISM dla tego samego sektora - zawiódł. Uzyskano tylko 47,8 pkt, czekano na 50,1 pkt.

Indeks PMI dla usług w Niemczech zawiódł: 51,4 pkt, przewidywano 52,5 pkt. W USA 50,9 pkt, zgodnie z oczekiwaniami. Zbliżone do przewidywań były amerykańskie dane o zamówieniach, w przemyśle nawet nieco lepsze.

Dziś mogliśmy się przekonać, że bezrobocie w USA zeszło z 3,7 proc. do 3,5 proc. (a oczekiwano stagnacji). Payrollsy, dane o zmianie zatrudnienia, były gorsze od oczekiwań, ale za to w ramach rewizji solidnie podwyższono informacje sierpniowe. Zawiodła dynamika płacy godzinowej: +2,9 proc. r/r (prognozowano +3,2 proc.) i 0,0 proc. m/m (liczono na 0,3 proc.).

2019-09-14 19:36

Trzyletnia retrospektywa

Między euro a dolarem
Przypomnijmy: u progu roku 2017 eurodolar był w pobliżu 1,04 (czasami nawet niżej). Cały rok 2017 upłynął w rytmie trendu wzrostowego, aż na początku 2018 testowano 1,2550 jako opór.

U progu 2017 stopa procentowa w USA opiewała na 0,50 - 0,75 proc., co było efektem dwóch wcześniejszych podwyżek po niemal dekadzie w zakresie 0,00 - 0,25 proc. Ostatecznie w grudniu 2018 osiągnięto 2,25 - 2,50 proc., ale rok 2019 przyniósł obniżkę do zakresu 2,00 - 2,25 proc. Na przyszły tydzień prognozuje się zejście do 1,75 - 2,00 proc.

W każdym razie jeszcze w pierwszej połowie 2018 eurodolar dość klarownie opadł, a potem sformował łagodny, lecz konsekwentny trend spadkowy, w wyniku czego niedawno mieliśmy nawet ok. 1,0930. Tak więc dolara się umacnia. Dzieje się tak pomimo tego, że Fed - pod wpływem m.in. nacisków Trumpa i niepokojów gospodarczych - wszedł znów w luźną politykę. Ale w luźną politykę wszedł też Europejski Bank Centralny, który właśnie uruchomił, być może na długo, skup aktywów na 20 mld EUR miesięcznie. Do tego EBC obniżył stopę depozytową z i tak ujemnego poziomu -0,40 proc. do -0,50 proc.

2019-06-08 22:10

Euro ma mocny głos

Ogólny obraz
Otóż ogólny obraz jest taki: na początku roku 2018 eurodolar krążył z grubsza w zakresie 1,22 - 1,2260. Potem osunął się na południe i wyraźnie zaczęła zarabiać waluta amerykańska, co wiązało się m.in. z faktem, że Rezerwa Federalna dość klarownie posuwała się naprzód w swej polityce podwyższania stóp procentowych.

Ale ta polityka przyhamowała. Okazało się, że Fed nie garnie się do kolejnych ruchów zacieśniających w roku 2019, a w dodatku niektórzy luminarze tej instytucji myślą nawet o redukcji  oprocentowania. Wiadomo też, że prezydent Trump życzyłby sobie niskich stóp i zresztą dość klarownie o tym mówił. Po silnym spadku pary (jeszcze w pierwszej połowie 2018) powstało coś na kształt konsolidacji, w której dało się jednak wyróżnić trend spadkowy. Efektem było to, że w kwietniu i maju 2019 notowano poziomy rzędu 1,1120 w minimach.

Ostatnio jednak euro trochę zyskało. Niekoniecznie zaburza to cały obraz, ale... Cóż, sytuacja znów jest taka jak parę lat temu: EBC i Fed licytują się na luźną politykę i opowieści o przeważających czynnikach ryzyka. Wiadomo: w tle mamy np. wojnę handlową, niejasna jest też kwestia krzywej dochodowości obligacji w USA, część danych makro z Europy (np. dane przemysłowe z Niemiec) wygląda słabo. EBC potwierdził, że stopy procentowe zostaną bez zmian przynajmniej do pierwszego półrocza 2020 roku. Będą reinwestowane (w całości) spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych skupowanych w ramach TLTRO. Reinwestowanie to będzie trwać nawet i po ewentualnych podwyżkach stóp, przynajmniej przez jakiś czas. Z drugiej strony, w USA mieliśmy wiele gołębich wypowiedzi wprost z ust przedstawicieli Fed.

2019-03-16 09:09

Szczególny tydzień

Sprawy brexitowe i eurodolarowe
Co się tyczy eurodolara, to przez krótki czas był on poniżej konsolidacji trwającej od kilku miesięcy, a rozpoczętej jeszcze jesienią. Innymi słowy, osunął się ponad tydzień temu do 1,1180. Powodem było przede wszystkim to, że Europejski Bank Centralny ogłosił kolejną rundę operacji TLTRO, czyli ultra-tanich pożyczek dla banków komercyjnych.

Później jednak rynek ochłonął, sytuacja się wyklarowała na nieco wyższych poziomach - także i dlatego, że wyjątkowo słabo wypadły payrollsy z USA, czyli dane rządowe na temat zmiany zatrudnienia. Co prawda te o bezrobociu i płacy godzinowej były niezłe, ale te o wzroście liczby miejsc pracy trzeba uznać za mizerne. W efekcie dolar stracił. W tym tygodniu wróciliśmy do konsolidacji i np. środa, czwartek oraz piątek upłynęły w zakresie 1,1280 - 1,1345. Można powiedzieć, że dotarliśmy do lokalnego rejonu oporu.

Na koniec tygodnia rozczarował amerykański wskaźnik NY Empire State, który spadł z 8,8 pkt do 3,7 pkt, gdy oczekiwano 10 pkt. Wskaźnik Uniwersytetu Michigan wszelako wzrósł z 93,8 pkt nie do 95,3 pkt (jak zakładano), ale wyżej, do 97,8 pkt. Dynamika produkcji przemysłowej była natomiast mizerna: za luty to +0,1 proc. m/m, czekano na +0,4 proc.

2019-03-09 20:35

Czas dość ważnej zmiany

Zmiany na eurodolarze
Zakończony wczoraj tydzień roboczy przyniósł pierwszą od kilku miesięcy istotną zmianę na wykresie eurodolara. Nie znaczy to, że była ona bardzo duża, ważne jest wszelako to, że przebito konsolidacyjne wsparcie, kierując notowania w nowe rejony.

Przypomnijmy: w zasadzie od drugiej połowy października wykres wędrował w zakresie ok. 1,1225 - 1,1515, choć w styczniu notowano mniej więcej 1,1570 w roli maksimum. Obraz był konsolidacyjny i każde kilku-, kilkunastodniowe wzmocnienie dolara było w tych granicach kontrowane późniejszym wzmocnieniem euro. W tym tygodniu EBC ogłosił jednak wprowadzenie operacji TLTRO, aby "wygładzić proces transmisji monetarnej". Chodzi o super-tanie kredyty dla banków komercyjnych, a mówiąc krótko i nieco brutalnie: o dosypanie pewnej puli pieniędzy do gospodarki, a przynajmniej na giełdy.

Krok ten miał charakter gołębi z punktu widzenia zmagań na eurodolarze. W dodatku okazało się, że EBC prawdopodobnie utrzyma obecne oprocentowanie przez cały rok 2019, albo i dłużej. Wykres głównej pary przesunął się do 1,1180, tzn. tak było w czwartek po południu i wieczorem. Później, w piątek, przyszła korekta. Dawne wsparcie konsolidacyjne przybrało jednak postać oporu i nie wybiliśmy się szczególnie wysoko - może do 1,1245. Oczywiście mówiąc o wsparciu mamy na myśli raczej rejon niźli wąską linię. Obecnie notowany jest z grubsza zakres 1,1225-30. Co prawda zamówienia w niemieckim przemyśle rozczarowały, co nie mogło pomóc euro - ale jeszcze bardziej rozczarowujące były amerykańskie dane z rynku pracy za luty. Przybyło tylko, uwaga, 25 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, a prognozowano 170 tys. To, że trochę podwyższono w ramach rewizji wynik styczniowy - to drobiazg.

2019-02-16 21:22

Południowe granice

Główna para walutowa
Eurodolar zamknął ten tydzień (roboczy) na poziomie 1,1290. Wysoko to czy nisko? Otóż jeśli brać pod uwagę fakt, że wykres od jesieni, od drugiej połowy października, wędruje w trendzie bocznym, to obecnie mamy testowanie dolnych granic tegoż trendu.

Oczywiście w listopadzie rozegrano jeszcze niższe minima, mianowicie w pobliżu 1,1220-25, ale było to jednorazowe (no, dwurazowe, bo mowa o dwóch sesjach pod rząd) zejście, które można potraktować jako wyjątek. Zasadniczo konsolidacja była z dołu hamowana przez ok. 1,1270-75. Tymczasem w piątek 15 lutego mieliśmy przez moment nawet 1,1235.

Tak więc dolar jest wzmocniony, euro co do zasady osłabione. Stało się tak pomimo tego, że dane o sprzedaży detalicznej w USA za grudzień okazały się zadziwiająco mizerne: -1,2 proc. m/m przy prognozie +0,2 proc. Z drugiej strony, indeks NY Empire State przebił założenia rynkowe, podobnie jak indeks Uniwersytetu Michigan. Obie te publikacje zaprezentowano w piątek.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice