Puls rynku
2013-10-18 16:00 | Kompromis za oceanem ucieszył rynki |
Raporty tygodniowe |
Zobacz jak wyglądał ten tydzień na rynku walut
Mocny wzrost pary EUR/USD
Poniedziałkowa sesja (14 października) na głównej parze walutowej przebiegała w lekko wzrostowym tonie, który szczególnie dał o sobie znać w drugiej części handlu. Tego dnia wydawało się, jakby inwestorzy (pomimo ciągłych przepychanek za Oceanem i braku widocznej możliwości porozumienia w sprawie budżetu i limitu długu) mimo wszystko wierzyli w „szczęśliwe” zakończenie amerykańskiej sagi, i ich apetyt na ryzyko nie zmniejszał się.
Tego dnia poznaliśmy odczyt dotyczący produkcji przemysłowej ze Strefy Euro za sierpień, jednak pomimo lepszego wyniku, nie wpłynął on znacząco na rynek.
Dzień później sesja na głównej parze walutowej przebiegała w mocno spadkowym tonie. Pod koniec sesji znajdowaliśmy się na poziomie 1,3495. Warto dodać, że tego dnia dolar umocnił się do większości walut.
Co ciekawe przed znaczącym osłabieniem euro wobec dolara wspólnej walucie nie pomógł nawet zdecydowanie lepszy od prognoz odczyt indeksu Instytutu ZEW z Niemiec, który obrazuje nastroje wśród inwestorów i analityków w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec. Wskaźnik ten nieoczekiwanie wzrósł do poziomu 52,8 pkt., natomiast konsensus rynkowy zakładał wzrost do 49,6 pkt.
Środa (16 października) minęła nam w dość nerwowym wyczekiwaniu na rozstrzygnięcie w USA. Na rynku widoczna była spora nerwowość. Przez większość część sesji byliśmy świadkami umacniania się wspólnej waluty wobec dolara, jednak gdy tylko Amerykanie weszli do gry kurs zaczął zniżkować i około godziny 16:00 tego dnia znajdowaliśmy się na poziomie 1,3544.
Wczoraj na fali porozumienia za oceanem mocno na wartości zyskała główna para walutowa (o niemal 0,9 proc). Przypomnijmy, zakłada ono, że rząd federalny w USA finansowany będzie do 15 stycznia przyszłego roku. Dodatkowo podwyższono limit zadłużenia do 7 lutego 2014 roku.
Na gruncie analizy technicznej przełamana została dwutygodniowa linia trendu spadkowego na tej parze i nastąpiło mocne wybicie. Tego dnia poznaliśmy również dane na temat joblessów, jednak z racji ostatnich wydarzeń miały one nieco mniejsze znaczenie. Odczytana wartość wyniosła 358 tys., oznacza to spadek do okresu poprzedniego (373 tys.), ale jest to więcej niż zakładał konsensus rynkowy – 358 tys
Dziś natomiast, przy niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym mamy lekkie odreagowanie wczorajszego wzrostu kursu pary EUR/USD. Obecnie wartość eurodolara wynosi 1,3672. Warto jednak dodać, że przez chwile notowany był nawet kurs 1,3702.
Złoty zyskał
Nasza waluta w tym tygodniu zyskała na wartości, szczególnie wobec waluty amerykańskiej (1,1 proc.) wobec wspólnej waluty (0,17 proc.) Wyjątkowo mocna aprecjacja złotego (wobec dolara) nastąpiła wczoraj na wieść o porozumieniu za oceanem.
Warto dodać, że najważniejszym odczytem tego tygodnia z naszej gospodarki był odczyt na temat produkcji przemysłowej (za wrzesień). W relacji rocznej wzrosła ona o 6,2 proc wobec wartości poprzedniej (2,2 proc.), jednak rynek spodziewał się wzrostu o 7,1 proc.. W relacji miesięcznej odnotowano wzrost o 9,6 proc. Jednak z racji wczorajszych wydarzeń odczyty te zostały przez rynek nieco zignorowane.
Michał Palenciuk
FMCM