FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

21 sierpień 2019

Puls rynku

2019-02-06 08:59

Słabe euro, słabe dane z Niemiec

Raporty codzienne

Silny dolar
Dolar jest w miarę silny, tzn. główna para walutowa pozycjonuje się poniżej 1,14 - na poziomie 1,1385. Wczoraj tak nisko nie była, notowania startowały z okolic 1,1440 i przesunęły się co najwyżej (albo raczej - co najniżej...) do 1,14. Dziś proces aprecjacji waluty USA jest kontynuowany.

Co ciekawe, nie oznacza to wcale, by pojawiły się jakieś jastrzębie komunikaty np. z kręgów Fed. Ba, w mediach wystąpił np. znany analityk, p. El-Arian, który wyraził opinię, iż Fed raczej utrzyma w całym bieżącym roku stopy na osiągniętych już poziomach, a w razie ew. zmian bardziej prawdopodobne jest nawet cięcie niż kolejna podwyżka.

Tymczasem prezydent Trump wygłosił w Kongresie orędzie o stanie państwa ("state of the union address"). Przypomniał wkład USA w II wojnę światową, podkreślił, że migranci, jeśli mają przybywać do Stanów, to legalnie - i że konieczne jest postawienie muru na granicy z Meksykiem. Potwierdził, że planuje spotkać się pod koniec lutego w Wietnamie z Kim Dzong Unem, przywódcą Korei Północnej. Potwierdził też uznanie Juana Guaido za nowego prezydenta Wenezueli.

Za nami już niemieckie dane o zamówieniach w przemyśle: i być może to ów słaby odczyt (-10,8 proc. r/r, -1,6 proc. m/m, znacznie poniżej rynkowych prognoz) wpłynął na osłabienie euro. O 14:30 poznamy bilans handlu zagranicznego USA i finalne dane o amerykańskich zamówieniach za grudzień. O 16:00 kalendarium przewiduje indeks Ivey PMI.


W Polsce RPP
Około południa RPP prawdopodobnie potwierdzi obecne stopy procentowe, utrzymując główną na poziomie 1,50 proc. O 16:00 dostaniemy komunikat po obradach, który może być istotny. To znaczy: zapewne zostanie w nim po raz kolejny napisane, iż przyszłe trymestry przyniosą stabilizację stóp, ale ważne będzie to, jak intensywne są nastroje na rzecz zmiany tego stanu rzeczy w jedną lub drugą stronę.

EUR/PLN lokuje się na poziomie 4,2890, na USD/PLN widzimy 3,7660. USD/PLN od paru dni idzie w górę, na parze związanej z euro wahania są nader wąskie.

Tomasz Witczak
Czas stabilizacji -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice