FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

21 grudzień 2024

Puls rynku

2014-03-28 16:00

Tydzień pod znakiem mocnego złotego

Raporty tygodniowe

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walut

Poniedziałkowa europejska sesja (24.03) to lekkie umocnienie dolara. Za pogorszeniem klimatu na rynkach tego dnia stały nie najlepsze odczyty PMI dla usług i przemysłu z najważniejszych gospodarek. Warto dodać, że w nocy z niedzieli na poniedziałek rozczarowały również dane z chińskiego przemysłu; tamtejszy indeks PMI spadł do najniższego poziomu od 8 miesięcy.

Wspólnej walucie nie pomogły również zaskakująco dobre odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z Francji, które wypadły zdecydowanie powyżej prognoz, ponadto oba znalazły się powyżej bariery 50 pkt. oddzielającej rozwój od recesji. W dalszej części tamtej sesji pojawiły się analogiczne odczyty z Niemiec i Strefy Euro, które nieznacznie rozczarowały.  Z kolei odczyt z amerykańskiego przemysłu, pomimo, że nieco gorszy od prognoz nadal znajdował się zdecydowanie powyżej granicy 50 pkt (55,5 pkt) oddzielającej rozwój od recesji i został zignorowany przez inwestorów.

Końcówka dnia należała jednak do euro, którego wartość mocno wzrosła w amerykańskich godzinach handlu.

Dzień później sesja przebiegała w podobny sposób jak w poniedziałek. Pierwsza jej część należała do dolara, jednak po wejściu na rynek Amerykanów zaczęło zyskiwać euro. Jeżeli chodzi o figury makroekonomiczne. Tego dnia pojawił się m.in. indeks Ifo z Niemiec - obrazujący nastroje przedsiębiorców. Spadł on w marcu do 110,7 pkt. z 111,3 pkt. miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał spadek do 111 pkt. Z kolei w dalszej części tego dnia pojawiły się dość optymistyczne figury z USA. Szczególnie miło zaskoczył indeks zaufania konsumentów – Conference Board (marzec), który wzrósł do 82,3 pkt. wobec prognozy na poziomie 78,6 pkt. i wartości poprzedniej 78,3 pkt.

Środa to lekkie spadki wartości pary EUR/USD. Podczas tamtej sesji wyczekiwaliśmy głównie na dane z USA, a te mówiąc najprościej wypadły neutralnie. 

Co prawda bardzo pozytywnie zaskoczył indeks PMI dla usług (marzec), który wzrósł z 53,3 pkt. do 55,5 pkt. przy prognozie na poziomie 54,2 pkt., jednak nieco zawiodły odczyty dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku bez środków transportu (luty), które wypadły nieco poniżej prognoz. Na plus wypadły za to dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku (luty). Pozytywny wydźwięk tych danych psuło za to zrewidowanie w dół danych ze stycznia.

Wczorajsza sesja to spadek wartości pary EUR/USD. W czwartek rynek wyczekiwał głównie na dane z USA. Mianowicie na dynamikę amerykańskiego PKB za IV kw. oraz liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Dane okazały się dość mieszane. Na plus zaskoczyła liczba wniosków, która wyniosła 311 tys. wobec prognozy na poziomie 325 tys. i wartości poprzedniej 321 tys. Z kolei lekko rozczarował odczyt o PKB. W ujęciu zannualizowanym dynamika wyniosła 2,6 proc. Rynek spodziewał się odczytu na poziomie 2,7 proc. W III kwartale 2013 roku odczyt ten przyjął wartość 4,1 proc. Dane te nie wywołały jednak dużego zamieszania na rynku.

 

Z kolei dzisiejsza sesja to lekkie odreagowanie i wzrost wartości pary EUR/USD. Obecnie wyceniana jest ona na 1,3759. W przyszłym tygodniu czeka nas wiele istotnych odczytów i wydarzeń, z posiedzeniem ECB na czele. Naszym zdaniem w tej chwili  sytuacja techniczna i fundamentalna nadal będzie faworyzowała dalsze umocnienie się dolara względem euro.

 

Złoty nadal mocny

Pomimo spadku kursu pary EUR/USD w tym tygodniu nasza waluta zanotowała lekkie umocnienie do głównych walut. Od deprecjacji naszą walutę uchroniły przede wszystkim czynniki fundamentalne z naszego kraju.

W tym tygodniu poznaliśmy dwa ważne odczyty z naszej gospodarki. Lepiej od prognoz wypadła zarówno sprzedaż detaliczna (luty), która w ujęciu rocznym wzrosła o 7 proc. wobec prognozy wzrostu na poziomie 5,9 proc. Na plus trzeba zaznaczyć również stopę bezrobocia. Prognozowano jej wzrost do 14,1 proc. tymczasem odnotowano spadek do 13,9 proc.

Dolar na chwilę obecną jest wyceniany na 3,0322 PLN, zaś euro na 4,1717 PLN.

 

Michał Palenciuk

FMCM

Posiedzenie ECB wydarzeniem nadchodzącego tygodnia -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice