FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

25 grudzień 2024

Puls rynku

2018-01-17 06:37

Złoty w okresie przejściowym

Raporty codzienne

Co nas czeka?
Jeśli chodzi o ważniejsze dziś dane makro i inne wydarzenia, przynajmniej takie, które mogą mieć wpływ na eurodolara, to np. o 15:15 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w USA za grudzień, a także poziom wykorzystania mocy produkcyjnych. Do tego o 16:00 ukaże się NAHB – indeks rynku nieruchomości.

To nie wszystko, bo o 20:00 mamy Beżową Księgę, czyli raport gospodarczy Fed, zaś o 21:00 wystąpią Ch. Evans i R. Kaplan z tegoż Fed. Dodajmy jeszcze, że dużo wcześniej, o 11:00, poznamy inflację HICP w Eurolandzie.

Na razie eurodolar utkwił między 1,22 i 1,23, akurat w połowie tej drogi. Wczoraj mieliśmy okazję usłyszeć głosy za mocniejszym euro (wypowiedź Weidmanna z Bundesbanku, nawołującego do zamknięcia operacji QE) i za słabszym euro (wypowiedź Villeroya z Banku Francji, który stwierdził, że Euroland nie osiągnął jeszcze swego celu inflacyjnego, a najnowsza aprecjacja euro generuje swego rodzaju niepewność). Negatywna była informacja o tym, że SPD nie zawarła i może nie zawrze koalicji z CDU/CSU, ale dolar też oberwał, bo np. chińska agencja ratingowa Daodong obniżyła rating długu USA, co było ewidentnym sygnałem pod adresem Trumpa.


Zatrudnienie i wynagrodzenie
O 14:00 ukażą się w Polsce dane o grudniowej dynamice zatrudnienia (+4,5 proc. r/r według prognozy) oraz wynagrodzeń (+7,15 proc., według założeń). Dane te mogą mieć pewien wpływ na sytuację, acz oczywiście czynniki globalne są dla PLN ważniejsze.

Zasadniczo jest tak, że na obu parach, na których się skupiamy, złoty znalazł pewien przejściowy obszar. Teoretycznie możliwe jest, że wsparcia pękną i ruszymy na południe, ale nie przesądzamy tego: szczególnie na EUR/PLN, bo w przypadku dolar-złotego to rzecz pewniejsza, o ile główna para wybije się ponad 1,23. Na tymże dolar-złotym graniczny rejon to ok. 3,40, na euro-złotym wypada myśleć o 4,16 – 4,18, choć formalnie w razie czego do "zrobienia" jest dołek przy 4,1425. Bardziej jednak zakładamy odwrót i korektę, rozpoczęcie stopniowego procesu osłabiania PLN.

Tomasz Witczak
Czy eurodolar na coś czeka? -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice