FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

11 styczeń 2025

Puls rynku

2015-09-28 05:23

Eurodolar wokół dwunastki

Raporty codzienne

Początek dnia i tygodnia
Jeśli chodzi o główną parę walutową, to dziś rano jej kurs oscyluje niemal równo przy 1,12. Naturalnie wynika to z tego, że zmienność jest jeszcze niezbyt duża. Ostatnie dni handlowe, jeśli spojrzeć na odpowiadające im świece – były dość dziwne. Z jednej strony piątek cechował się próbami schodzenia nisko, do 1,1120, ale finał nastąpił wyżej, z drugiej natomiast w dniu wcześniejszym notowano odwrotną sytuację – knot ze szczytem przy 1,13, ale finał poniżej 1,12. Rynek jest trochę skonsternowany. Niektóre doniesienia, np. dane z Chin czy niedawne zawirowania na giełdach (spółki motoryzacyjne i surowcowe) – nie zachęcają do ryzykowania. W tym wypadku oznaczałoby to odwrót od dolara (nieco paradoksalnie w porównaniu z klasyczną, dawną interpretacją, która uznawała wysoki kurs EUR/USD za objaw tzw. dobrego sentymentu).

2015-09-25 16:08

Krocząc na południe?

Raporty codzienne

Eurodolar – bardziej dolar?
Eurodolar jest, w największej ogólności, w trendzie wzrostowy – jeśli wytyczyć linię, która zaczynałaby się przy dołkach z marca, a później biegła m.in. przez minimum z 20 lipca. Naturalnie po drugiej stronie tej linii dzieją się rozmaite rzeczy, choć przy dużej dozie dobrej woli dałoby się może nawet mówić o kanale wzrostowym. Z naszej perspektywy jest jednak istotne to, że jeszcze 17 – 18 września wykres sięgał momentami poziomu 1,1460, a tymczasem minima z obecnego tygodnia to mniej niż 1,11. To prawda, że Rezerwa Federalna nie podwyższyła stóp tydzień temu,  to prawda też, że raczej nie zrobi tego w październiku, a poza tym – że w Chinach nadal są problemy gospodarcze, a do tego ogólne nastroje psuły w tym tygodniu giełdowe spadki, powiązane m.in. ze spadkiem zaufania do firm motoryzacyjnych (vide afera VW). Ale z drugiej strony, wczoraj Janet Yellen dała dość jasno do zrozumienia, w długim i szczegółowym wykładzie, że jeszcze w tym roku stopa dla dolara powinna zostać podniesiona, a następnie miałaby się zacząć ścieżka dalszych, stopniowych zwyżek. Wydaje się więc, że eurodolar ma szansę zmierzać powoli w stronę linii wspomnianego na początku trendu, co teraz oznaczałoby pewnie poziomy rzędu 1,1020-25.

2015-09-25 08:16

Rynek wysłuchał Yellen - i co dalej?

Raporty codzienne

A jednak ciaśniej?
Wygląda na to, że po wielu latach arcy-luźnej polityki monetarnej w USA – faktycznie nadchodzi czas zmian. Janet Yellen powiedziała wczoraj, podczas prelekcji na Uniwersytecie Massachusetts, że jest bardzo realne pierwsze podwyższenie stóp procentowych dla dolara już w tym roku. Jej zdaniem, inflacja powinna wrócić do 2 proc. w następnych latach, powinien też trwać silny wzrost gospodarczy i wędrówka ku pełnemu zatrudnieniu. Yellen stwierdziła też, że podobne jest zdanie większej części członków FOMC. Wstępna podwyżka w późnej części tego roku (zapewne w grudniu), następnie ścieżka stopniowego zacieśniania. I oczywiście, jak mogłoby być inaczej – "jeśli gospodarka nas zaskoczy, nasze osądy na temat polityki monetarnej ulegną zmianie". A czy zaskoczy? Dziś poznamy o 14:30 rewizję dynamiki PKB USA za II kw., o 15:45 PMI dla usług, wreszcie o 16:00 indeks Uniwersytetu Michigan. Naturalnie Yellen ma na myśli dalszą przyszłość i szerszy obraz, w tym sytuację światową (np. ewentualne zawirowania chińskie).

2015-09-24 14:48

Eurodolar w górę, EUR/PLN też

Raporty codzienne

Co widzimy?
Dzisiejszy dzień to czas silniejszego euro, oto bowiem EUR/USD dochodzi już do 1,1250, a nawet przekracza ten poziom. Nie neguje to całkowicie naszej tezy (czy też hipotezy) o tym, że wykres będzie szedł raczej na południe, w kierunku 1,10 – 1,1020, by dopiero tam przetestować, a może i potwierdzić trend wzrostowy (wedle linii biegnącej od marcowych dołków). Teza ta bowiem dotyczy dłuższej przyszłości, rzędu nawet tygodni czy miesięcy, zależnie od tego, czy rynek będzie dyskontował październikowy, czy dopiero grudniowy termin podwyżki stóp dolarowych w USA. W istocie spodziewamy się, że jeśli Fed się zdecyduje na zacieśnienie polityki, to dopiero w grudniu. Obecnie sytuacja znów jest napięta. Po pierwsze, Chiny – słaby odczyt przemysłowego PMI, a pośrednio przez to przeceny spółek wydobywczych na różnych rynkach. Po drugie, kłopoty europejskich firm motoryzacyjnych z VW na czele – które same w sobie nie byłyby może aż tak istotne dla rynku walut, ale są pośrednio, jako że obniżają indeksy giełdowe. Dziś DAX i CAC40 znów są na minusie. A to oznacza wzrost awersji do ryzyka, to zaś skutkuje zamykaniem carry-trade finansowego w euro i spadkiem zaufania do dolara. Stąd też i wzrost EUR/USD, który wcale nie oznacza – jak to bywało hen, dawno, dawno temu – "dobrych nastrojów".

2015-09-24 06:12

Czwartek - zamówienia, piątek - PKB

Raporty codzienne

Na głównej parze
EUR/USD dziś rano, około szóstej, sytuuje się przy 1,1180-90. Wczorajsza świeca dzienna, po trzech wcześniejszych czarnego koloru, była biała, tj. wzrostowa. Aktualnie nie jest jeszcze jasne, w którym kierunku rynek podąży. Teoretycznie  okolicach 1,1230-50 można się doszukiwać poziomu oporu, a z drugiej strony wczorajsze i przedwczorajsze minima mogą stanowić wsparcie. W ogólnym rozrachunku wydaje się jednak, że wykres może podążać – w horyzoncie kilku, kilkunastu dni – na południe, przynajmniej do 1,10 – 1,20, aby tam przetestować linię trendu wzrostowego. Wczoraj mieliśmy słabe dane z Chin, a korekta na światowych giełdach była jednak tylko korektą, jak to zwykle się dzieje po dużych przecenach. Dziś w programie widzimy już, że indeks PMI dla przemysłu Japonii wyniósł 50,9 pkt (prognozowano 51,3 pkt), natomiast o 10:00 poznamy niemiecki indeks Ifo. Prognoza to ruch w dół ze 108,3 pkt do 108 pkt.

2015-09-23 17:12

EUR/PLN pnie się powoli w górę

Raporty codzienne

Draghi i PMI
Indeks PMI dla przemysłu Eurolandu wpisał się w prognozę 52 pkt, w usługach było 54 pkt (przewidywano 54,2 pkt). W Niemczech uzyskane wyniki to odp. 52,5 pkt (prognoza 52,8 pkt) i 54,3 pkt (prognoza 54,6 pkt). Na giełdach mieliśmy odbicie po wczorajszym mrocznym dniu. Taka korekta nie była zresztą sama w sobie szczególnie zaskakująca. W każdym razie na plus wyszły lub wychodzą DAX, Nasdaq, S&P500 czy CAC40, a także FTSE100 czy FTSE250. Co ciekawe, nie dotyczyło to Polski, tutaj WIG i WIG20 są na minusie. PMI dla przemysłu USA wyniósł 53 pkt, wpisał się więc totalnie w prognozę i zarazem pozostał na poziomie sierpniowym. Tu zatem nie było żadnego impulsu. Mario Draghi wypowiedział się natomiast w Parlamencie Europejskim, oznajmiając, że jest za wcześnie, by decydować już o rozszerzeniu programu QE dla euro. Jego zdaniem – przynajmniej jeśli brać za dobrą monetę to, co oficjalnie wyraził - trzeba jeszcze obserwować sytuację, by ocenić, co stoi za wyhamowaniami wzrostów na rynkach wschodzących czy w surowcach, a także, czy zjawiska te są trwałe. W każdym razie na pewno nie są całkiem efemeryczne czy zupełnie chwilowe.

2015-09-23 06:41

Środek tygodnia i czas PMI

Raporty codzienne

Główna para
Główna para walutowa, czyli eurodolar, oscyluje obecnie w okolicach 1,1130-50. Dziś w programie istotne będą przede wszystkim odczyty PMI z Europy i Stanów Zjednoczonych. W Niemczech indeksy dla przemysłu i usług poznamy o 9:30, ich odpowiedniki dla całej Strefy Euro pojawią się o 10:00. O 15:45 poznamy wstępny PMI przemysłowy dla Stanów Zjednoczonych (europejskie PMI też będą miały wstępny charakter, za kilka dni wyniki zostaną zweryfikowane). Wczoraj nastroje na giełdach nie były zbyt dobre, taniały m.in. akcje niemieckich spółek wydobywczych i Volkswagena, aczkolwiek wydaje się, że eurodolar tak czy inaczej biegłby trochę na południe. Rynek mimo wszystko będzie powoli przygotowywał się do grudniowego terminu podwyżki stóp (a część graczy może liczyć przynajmniej na październik), luźna jest też i przez długi czas będzie polityka EBC.

2015-09-22 16:11

Cztery dwadzieścia, poproszę

Raporty codzienne

Jedenaście i pół
Po 16:00 na głównej parze, tj. na EUR/USD, mamy poziom 1,1150 – oczywiście w przybliżeniu, bo sytuacja zmienia się szybko. Początek dnia nastąpił wyżej, raczej przy 1,12 – stąd też można mówić o umocnieniu się dolara. Mocno w dół szły dziś liczne giełdy, w szczególności niemiecki DAX. W jego wypadku był to w dużej mierze efekt przeceny walorów Volkswagena w związku z głośną aferą, ale spadki dotyczyły też m.in. spółek wydobywczych. Nawiasem mówiąc, nie jest teraz do końca jasne, co można uznać na EUR/USD za ewentualną ucieczkę od ryzyka. Spadki eurodolara oznaczały w ostatnich miesiącach raczej grę pod podwyżkę stóp w USA, ale ta podwyżka wymaga raczej dobrych nastrojów (np. uregulowania spraw w Chinach). Wzrosty eurodolara tradycyjnie – przez lata – były sygnałem pozytywnym, przejawem wzrostu chęci do ryzyka, niemniej w ostatnich tygodniach objawiały raczej zamykanie carry-trade, czyli inwestycji w ryzykowniejsze aktywa przy pomocy tanio pożyczonego euro.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice