FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

11 styczeń 2025

Puls rynku

2015-10-20 05:10

Kwestia wartości euro i dolara

Raporty codzienne

Nowotny i Williams
Eurodolar jest na razie – ok. piątej rano – przy 1,1325 – 1,1340. Teoretycznie wygląda to więc tak, jakby para broniła się przed dalszymi spadkami (wczoraj notowania chwilami przebiegały już w pobliżu 1,13). Rynek jest być może trochę zdezorientowany. Dlaczego? Na przykład swoje zrobił tu Ewald Nowotny z EBC. Całkiem niedawno jedna z jego wypowiedzi została odebrana jako kontrująca wartość euro i zapowiadająca poszerzenie operacji QE w strefie wspólnej waluty, ale wczoraj dla naszej rodzimej „Rzeczpospolitej” oficjel ten mówił nieco inaczej. Oto bowiem teraz stwierdził, że na rozszerzanie QE jest jeszcze za wcześnie, należy mieć pewność ogólnych trendów i inflacji (tego, że jest niska) – a tymczasem metodą poprawiania wzrostu gospodarczego powinny być raczej „reformy strukturalne” oraz „zmiany w polityce podatkowej” (fiskalnej), która przez długi czas była „restryktywna”, teraz jest „neutralna”, ale może powinna stać się „ekspansywna”. A co powiedział Williams z Fed dla Bloomberga? M.in. to, że potrzeba będzie kilkuletniej polityki akomodacyjnej ze strony Rezerwy, nawet po ewentualnej podwyżce stóp; że nie ujawni na razie jak zagłosuje na październikowym posiedzeniu FOMC; że spodziewa się zejścia bezrobocia poniżej 5 proc., a wzrost gospodarczy powinien krążyć wokół 2 proc., gospodarka USA posuwa się natomiast dobrym torem etc.

2015-10-19 16:20

Eurodolar powoli brnie na południe

Raporty codzienne

Ku 1,13 – ale czy niżej?
Dzisiejsze minima na EUR/USD ukształtowały się niewiele ponad linią 1,13, aczkolwiek poziomu tego nie próbowano przekroczyć i wydaje się, że sesja dobiegać będzie końca nieco wyżej (z naszej, krajowej perspektywy, bo tak naprawdę handel toczy się na forexie całodobowo i zawsze gdzieś jest jakaś sesja). Istotne jest jednak to, że przebito zakres wsparcia przy 1,1360-70. Rankiem ważne były dane chińskie. Owszem, produkcja przemysłowa nie spełniła prognoz, ale wydaje się, że rynek bardziej wziął pod uwagę sprzedaż detaliczną oraz dynamikę PKB, które były w miarę zadowalające (abstrahując od tego, na ile oficjalne chińskie publikacje są wiarygodne – ale i tak nie ma innych). Fakt, że w PKB większy postęp zrobiły usługi niż przemysł uważa się za dowód na to, iż chińskim władzom (partii nominalnie komunistycznej) udaje się powoli transformować gospodarkę w kierunku większego nastawienia na popyt wewnętrzny i sektor usługowy. Wszystko to nie musi znaczyć, że z tego powodu Amerykanie jednak zdecydują się na podwyżkę stóp dla dolara w grudniu, tym niemniej jest całkiem prawdopodobne, że gracze zepchną eurodolara trochę w dół. Co więcej, w czwartek mamy konferencję po posiedzeniu EBC. Naturalnie ogólnym zamierzeniem EBC jest to, by euro nie było warte przesadnie wiele, więc także i z tego powodu rynek może już profilaktycznie obniżać jego cenę w dolarach. Zaś Mario Draghi może zasugerować coś na temat przedłużenia i poszerzenia QE czy też innych "luźnych" działań.

2015-10-19 05:02

Czy dolar ruszy na całego?

Raporty codzienne

Chińskie wnioski
Na pierwszy rzut oka tydzień nie rozpoczął się źle, jeśli chodzi o potencjalną siłę dolara, który – jak pamiętamy – wzmocnił się wyraźnie w minionym tygodniu po niezłych danych z USA o inflacji oraz po osłabiającej euro wypowiedzi E. Nowotnego z EBC. Oto bowiem kurs EUR/USD oscyluje nadal w okolicach 1,1350-70, a jednocześnie pojawił się przyzwoity odczyt dynamiki PKB w Chinach za III kw. Przewidywano +6,8 proc. r/r i +1,7 proc. k/k, a otrzymano +6,9 proc. oraz +1,8 proc., czyli wyniki nieco wyższe. Minimalnie lepiej od prognoz wypadła też dynamika sprzedaży detalicznej za wrzesień (+10,9 proc. r/r, a zakładano +10,8 proc.). Z drugiej strony, produkcja przemysłowa za wrzesień rozczarowała: przewidywano spadek z +6,1 proc. r/r (w sierpniu) do 6 proc., a faktycznie było to tylko +5,7 proc. Niższa od spodziewanej była też dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich.

2015-10-16 17:54

Tydzień z pewną zmianą

Raporty tygodniowe

Szeroki horyzont czasowy
Spójrzmy na wykres kursu eurodolara w dłuższym terminie, biorąc pod uwagę np. świece dzienne jako interwał. Minimum z 13 marca to niewiele ponad 1,0440. Między 10 a 14 kwietnia notowano ponownie niskie zejścia, do 1,0520-40. W lipcu notowano mniej niż 1,0815, w sierpniu pojawił się w roli dołka kurs nieznacznie wyższy. Taki układ pozwala wytyczyć linię dość łagodnego, ale jednak konsekwentnego trendu wzrostowego. Wykres umknął jej w czasie minimów majowych, które wypadły sporo ponad linią i jej w żadnym razie nie testowały. Podobnie było w ostatnich tygodniach, kiedy to okolice 1,11 – 1,1150 okazywały się wsparciem wystarczająco mocnym, by blokować autentyczny test linii trendu. Co więcej, od 23 września wykres generalnie szedł w górę. Ostatnie payrollsy z USA były słabe, wskaźniki PMI takie sobie (mówiąc potocznie), zawiodła też sprzedaż detaliczna, niepokoiły dane z Chin o imporcie, eksporcie i właściwie o wszystkich ważniejszych rzeczach. Nie wszystkie komentarze luminarzy Fed były jastrzębie. Rynek zaczął wątpić w to, że dojdzie do podwyżki stóp w tym roku (stóp w USA, rzecz jasna) i kurs głównej pary niedawno dobijał niemal do 1,15.

2015-10-16 06:26

Piątek - dolar na razie mocniejszy

Raporty codzienne

Fakty czy plotki?
EUR/USD jest dziś rano, po godzinie szóstej, w okolicach poziomu 1,1380. Tak jak sugerowaliśmy, wczorajsze umocnienie dolara zatrzymało się – nie znaczy to oczywiście, że na zawsze – w okolicach wsparcia 1,1360-70. Obecnie sytuacja nie jest pewna, tzn. z jednej strony istnieje jeszcze pewna szansa na to, że strona grająca na rzecz silniejszego dolara zaatakuje to wsparcie ponownie, ale z drugiej strony powrót nieco wyżej też jest możliwy i uzasadniony. Wczoraj euforię wzbudziły odczyty inflacyjne nieco wyższe od prognozowanych. Wysoka (stosunkowo) inflacja – czyli można podwyższyć stopy w USA, tak rozumował rynek. Ale to przecież tylko jeden odczyt. W porządku, można do tego dodać niską liczbę wniosków o zasiłek w ostatnim tygodniu, tym niemniej poza tym mieliśmy słabe odczyty Fed z Filadelfii oraz NY Empire State. Trzeba jednak przyznać, że za mocniejszym dolarem są mimo wszystko pewne argumenty. Oto np. Ewald Nowotny z EBC ogłosił, że potrzebne są nowe instrumenty w wykonaniu EBC, nowe narzędzia – co można odbierać jako sygnał, że operacja QE będzie przedłużona. To zaś jest czynnik osłabiający euro. Z kolei Loretta Mester z Fed ogłosiła, że pełne zatrudnienie w zasadzie zostało w USA osiągnięte, inflacja stopniowo rośnie – i i wypada brać się za podnoszenie stóp. Podobno też większość członków FOMC jest gotowa podjąć już taki krok.

2015-10-15 16:15

Eurodolar, inflacja i inne tematy

Raporty codzienne

Amerykańskie doniesienia
Podano dziś o 14:30 – zgodnie z harmonogramem – amerykańskie dane na temat wrześniowej inflacji CPI. Rezultaty to -0,2 proc. m/m (tak jak mówiła prognoza) oraz 0,0 proc. r/r (a tu spodziewano się -0,1 proc.). Inflacja bazowa r/r wyniosła 1,9 proc. wobec założenia 1,8 proc. Indeks NY Empire State wypadł arcy-słabo, bo z -14,67 pkt (wynik wrześniowy) wzrósł w październiku tylko do -11,36 pkt (a nie do -8 pkt, na co liczono). Gracze jednak zapewne bardziej patrzyli na inflację, a także na tygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek. Tych wniosków było tylko 255 tys., mniej niż się spodziewano, a z perspektywy rynku pracy to dobry wynik. Takie odczyty spowodowały spadki eurodolara, tj. wzrost wartości dolara. Tak naprawdę sądzimy, że po mizernych payrollsach, niespecjalnie przebojowych wskaźnikach PMI, słabej sprzedaży detalicznej i kiepskich odczytach z Chin – to, co widzieliśmy dziś, to zbyt mało, by Fed naprawdę podniósł stopy w grudniu, tym niemniej potwierdza się to, co mówiliśmy. To znaczy: że pogłoski o takiej możliwości, nadzieje i podejrzenia będą się jeszcze pojawiały.

2015-10-15 07:36

Ciekawy obraz na złotym

Raporty codzienne

Kurs w górę
W tej sekcji raportu mamy na myśli główną parę walutową, czyli EUR/USD. Istotnie, poszła mocno w górę. Dziś rano, przed 7:30, mamy tu 1,1480-85. To przejaw silnego ruchu, którego nie można już bagatelizować. Owszem, nadal jest możliwe, że przed końcem roku rynek parę razy obiegną pogłoski, że "to jednak w grudniu" (to – czyli podwyżka stóp w USA). Ale stwierdzamy to jedynie pro forma, bo tak naprawdę trudno powiedzieć, jakie miałyby być ku temu podstawy. Nie tylko ku faktycznej podwyżce, ale i ku samym tylko pogłoskom, nawet jeśli miałyby się nie sprawdzić. Wczoraj np. mizernie wypadła dynamika sprzedaży detalicznej w USA, która r/r wzrosła we wrześniu tylko o 0,1 proc., przy czym wynik sierpniowy, poprzedni – i tak obniżono. Sprzedaż bez samochodów spadła o 0,3 proc. m/m. Narastają głosy w myśl których stosunkowo ostre zapowiedzi Janet Yellen były przedwczesne. Zwraca się uwagę na to, że np. J. Lacker, który chciał zacieśniać politykę już we wrześniu, teraz ogłosił, że w odniesieniu do października nie podjął jeszcze decyzji.

2015-10-14 14:46

Europejski przemysł, amerykańska sprzedaż

Raporty codzienne

Po danych
Dynamika produkcji przemysłowej w Strefie Euro wyniosła w sierpniu, jak to dziś podano, -0,5 proc. w relacji miesięcznej (zgodnie z prognozą) oraz +0,9 proc. r/r. W tym drugim ujęciu było to znacznie gorzej niż przewidywano, założeniem był bowiem wynik +1,8 proc. r/r. Co więcej, rezultat lipcowy obniżono z +1,9 proc. r/r do +1,7 proc. r/r w ramach rewizji. Zrewidowano również i amerykańskie dane o sprzedaży, pochodzące z lipca. Była to rewizja w dół: z +0,1 proc. m/m do -0,1 proc. bez samochodów, z +0,2 proc. m/m do 0,0 proc. ogólnie. Z kolei wyniki sierpniowe, podane o 14:30, to -0,3 proc. bez samochodów oraz +0,1 proc. r/r w całości. Były to raczej słabe rezultaty i stąd też kolejny, po kiepskich payrollsach czy niskich danych o imporcie chińskim, głos za tym, że Fed być może jednak nie podniesie stóp. Oznaczałoby to spadek wartości dolara. Z drugiej strony wiadomo też skądinąd, że na zbyt mocne euro nie może sobie pozwolić EBC w dłuższym terminie – stąd pewnie znów zaczną się spekulacje na temat tego, czy operacja QE w Eurolandzie zostanie przedłużona.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice