FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

18 styczeń 2025

Puls rynku

2013-04-30 11:00

Dobry miesiąc dla posiadaczy obligacji – raport miesięczny

Raporty miesięczne

 

Ten miesiąc okazał się bardzo dobrym dla posiadaczy polskich obligacji. Rentowność polskich papierów dłuższych w przypadku obligacji 10-letnich wynosiła miejscami 3,25 proc. Do mocniejszych zakupów naszych papierów inwestorów skłoniły słabsze dane z USA.

2013-04-30 10:00

Gorsza sprzedaż w Niemczech

Komentarze wideo

Jeszcze dziś rano główna para walutowa próbowała sforsować poziom 1,31. 
Przez chwilę mogło się wydawać, że atak zakończy się sukcesem, jednak słaby odczyt z Niemiec o godzinie 8:00 dotyczący sprzedaży detalicznej, który wypadł poniżej prognoz ( przypomnijmy, sprzedaż detaliczna s.a. (m/m) -0,3% wobec prognozy 0,0%, natomiast ten sam odczyt w ujęciu rocznym niewyrównany sezonowo -2,8%, wobec prognozy -1,2% ) skutecznie ostudził zapędy byków i sprowadził kurs głównej pary walutowej do poziomu 1,3081, na którym znajdujemy się obecnie.

2013-04-30 08:45

Włochy nie pomogły na długo. Złoty lekko słabnie

Raporty codzienne

Gorsza sprzedaż w Niemczech

Jeszcze dziś rano główna para walutowa próbowała sforsować poziom 1,31. Przez chwilę mogło się wydawać, że atak zakończy się sukcesem, jednak słaby odczyt z  Niemiec o godzinie 8:00, dotyczący sprzedaży detalicznej, skutecznie ostudził zapędy byków i sprowadził kurs głównej pary walutowej do poziomu 1,3081, na którym znajdujemy się obecnie.  Odczyt ten wypadł poniżej prognoz (przypomnijmy, sprzedaż detaliczna s.a. (m/m) spadła o 0,3% wobec prognozy 0,0%, natomiast ten sam odczyt w ujęciu rocznym niewyrównany sezonowo ukształtował się na poziomie -2,8%, wobec prognozy -1,2% ) 

2013-04-29 16:00

Starcie pod linią 1,31

Raporty codzienne

Rozstrzygnięcia jeszcze nie ma

Dzisiejsza sesja nie przyniosła, jak dotąd, wyraźnego rozstrzygnięcia na parze EUR/USD. Nad ranem notowano kursy rzędu 1,3050, później byki przystąpiły do ataku, choć trudno sądzić, by było to czymś więcej niż zagrywką czysto spekulacyjną. Zauważmy na przykład, że odczyt sprzedaży detalicznej w Hiszpanii był (dane za marzec) nader słaby, wyniósł -8,9 proc. w stosunku rocznym, a to nie może świadczyć o kondycji tego współczesnego „chorego człowieka Europy” (chorego, co prawda, równolegle z Grecją i paroma innymi krajami).

2013-04-29 09:15

Próby podejścia do góry

Komentarze wideo

 Kurs eurodolara oscyluje w obszarze pomiędzy 1,30 a 1,31, widać jednak próby zmierzania na północ i wyjścia z tej konsolidacji. Przekłada się to na umocnienie złotego, w wyniku czego na USD/PLN zmierzamy poniżej 3,18, nawet w kierunku 3,17, a na EUR/PLN do 4,15. Dziś w kalendarium był już słaby odczyt sprzedaży detalicznej w Hiszpanii, teraz czekamy na pozostałe dane - koniunkturę gospodarczą w Strefie Euro o 11:00, dochody i wydatki Amerykanów o 14:30 oraz indeks podpisanych umów kupna domów w USA o 16:00.

2013-04-29 08:35

Ile kupili Hiszpanie?

Raporty codzienne

Wciąż pomiędzy granicami

Obszar pomiędzy 1,30 a 1,31 to (w przybliżeniu) wciąż stały kanał wahań pary EUR/USD. Dziś po godzinie ósmej mamy kurs 1,3065, co oznacza wzrost w porównaniu z poziomami notowanymi nad ranem (1,3050) oraz w piątek pod koniec sesji (okolice 1,3030). Na 1,3075 widzimy pierwszy opór, później mamy 1,31 i być może 1,3125-30.

We Włoszech tymczasem zaprzysiężony został już nowy rząd pod dowództwem Enrico Letty. Będzie to rząd centrolewicowy, ale pojawią się w nim także ministrowie pracujący wcześniej w gabinecie Montiego. Wygląda więc na to, że zakończył się kryzys trwający dwa miesiące, a polegający na niemożności powołania rządu. Jest to w jakimś stopniu sygnał optymistyczny dla rynków, choć oczywiście decydujące będzie to, jakie działania rząd podejmie.

Dodajmy, że dziś odbędzie się aukcja 5-i 10-letnich włoskich obligacji skarbowych, której wyniki pozwolą nam ocenić, jak bardzo rynek ufa obecnie temu państwu i jego zdolności regulowania zobowiązań.

O 9:00 poznamy wyniki (marcowe) sprzedaży detalicznej w Hiszpanii, tj. jej dynamikę. Odczyt dotyczący tego kraju może – zwłaszcza w dłuższym terminie – mieć pewne znaczenie, w tym sensie mianowicie, że pozwoli nam ocenić, jaka jest obecnie skala zagrożenia powrotem największych hiszpańskich problemów. W każdym razie wydaje się, podobnie jak w przypadku innych krajów południa Europy, że wszelkie dotychczasowe „rozwiązania” były tylko zamiataniem spraw pod dywan. Wynik dużo słabszy od poprzedniego może spowodować pewien ruch na eurodolarze (na południe, rzecz jasna), choć trzeba mieć na uwadze, że zwykle najistotniejszymi odczytami są te dla całej Strefy Euro oraz dla Niemiec i USA, a nie dla pozostałych, pojedynczych krajów.

 

 

Brak danych z Polski

 

Piątkowa sesja była dla złotego relatywnie spokojna. W efekcie ruchy na głównych parach były ograniczone i zawierały się w przedziale ostatniej zmienności. Dziś zarówno EUR/PLN, jak i USD/PLN otworzyły się nieco poniżej ostatniego zamknięcia, a to głównie za sprawą wyższych poziomów na eurodolarze (EUR/PLN testował 4,1580 a USD/PLN 3,1825).

W przypadku polskich danych kalendarium jest dziś całkowicie puste. Rodzima waluta będzie więc głównie uzależniona od ruchów jakie odbędą się na wykresie EUR/USD.

 

2013-04-26 16:00

Tydzień osłabienia złotego

Raporty tygodniowe

Eurodolar w dół

 

Poniedziałkowa sesja na głównej parze walutowej przebiegała względnie stabilnie, jednak w lekkim trendzie spadkowym. Pod koniec sesji para EUR/USD była wyceniana na 1,3026. 

Tego dnia  (poza sprzedażą domów na rynku wtórnym w USA) nie mieliśmy również istotnych figur makroekonomicznych.

 

We wtorek 23 kwietnia zgodnie z naszymi przypuszczeniami, słabe odczyty ze Strefy Euro oraz najważniejszych gospodarek europejskich pogrążyły tego dnia wspólną walutę i sprowadziły kurs pary EUR/USD poniżej poziomu 1,30. Początek sesji zapowiadał się dość optymistycznie, albowiem po lepszych od prognoz wstępnych odczytach indeksów PMI dla przemysłu i usług z Francji wartość eurodolara wzrastała. Jednak chwilę później bardzo słabe wyniki dla tych samych wskaźników z Niemiec i Strefy Euro sprowadziły kurs tej pary poniżej psychologicznej bariery 1,30. Nastroje inwestujących w euro nieco się poprawiły po południu (po publikacji odczytu indeksu PMI dla przemysłu w USA), który wypadł nieco gorzej od prognoz.  Pod koniec sesji główna para walutowa nieco odrabiała straty, a jej kurs wynosił 1,2975.

2013-04-26 08:30

Co przyniosą dzisiejsze odczyty. Co ze złotym?

Raporty codzienne

Dziś ważny odczyt z USA

Główna para walutowa po wczorajszym mocnym spadku w końcówce sesji kiedy to przebity został istotny psychologicznie i technicznie poziom 1,30, dziś od wczesnych godzin nocnych  nieco odrabia straty. Obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,3029. Z technicznego punktu widzenia nadal znajdujemy się w trendzie spadkowym zapoczątkowanym na początku lutego bieżącego roku. Mocny poziom wsparcia znajduje się w okolicy poziomu 1,3000, zaś opór na 1,3071.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice