FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

02 maj 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2019-05-21 22:10

Głosy z Fed i wątki brexitowe

Jak upłynął wtorek?
Eurodolar wahał się dziś w zakresie 1,1142 - 1,1187 (w przybliżeniu). Obecnie mamy 1,1160, tak więc jesteśmy pomiędzy skrajnościami. W ogólności można powiedzieć, że dolar pozostaje dość silny, aczkolwiek dopiero przebicie od góry linii 1,11 byłoby prawdziwym znakiem aprecjacji.

Pan Evans z Fed stwierdził, że zmniejszone tempo wzrostu gospodarczego powoduje, iż znów staje się prawdopodobna operacja QE. Ciekawie mówił Rosengren - o tym, że polityka monetarna generuje obecnie dwa sprzeczne sygnały, albo też, że gospodarka generuje dwa takie sygnały dla polityki: niska inflacja sugeruje, by stosować podejście luźne i gołębie, a niskie bezrobocie skłania do podwyższania stóp. Ogólnie jednak p. Rosengren sądzi, że na razie polityka nie powinna być zmieniana.

2019-05-20 21:50

Głos z RPP za obniżką odsetek

Na świecie
Pan Bullard z Fed jest dziś dumny z tego, że w grudniu wysuwał argumenty przeciwko podwyżce stóp w USA, a w każdym razie przypomina, że tak właśnie robił. Sądzi zresztą, że obecne nastawienie Fed, gołębie i odległe od wizji kolejnych podwyżek (po czterech uprzednich w 2018) - jest właściwe.

Bullard w wywiadzie dla "Handelsblatt" stwierdził też, że gospodarka USA ma się obecnie dobrze, zaś wojna handlowa na linii Stany - Chiny może się paradoksalnie okazać najgorsza nie dla Ameryki, a dla różnych krajów pomniejszych, które będą teraz w krzyżowym ogniu. W pewien sposób Bullard bronił też Trumpa. Otóż często mówiło się, że mocne komentarze Trumpa w kwestii stóp są nie na miejscu, nie przystoją prezydentowi czy politykowi. Bullard uważa wszelako, że Trump ma prawo mówić w tej kwestii co chce, jak każdy polityk, szczególnie że wywodzi się z biznesu nieruchomościowego, gdzie odsetki zawsze były istotne.

2019-05-20 09:38

Jutro o polskich wynagrodzeniach

Zachodni świat
Na wykresie eurodolara mamy dziś rano - tzn. przed godziną dziesiątą - kurs 1,1160. Jeśli spojrzymy na wykres w retrospektywie sięgającej połowy ubiegłego roku, to widzimy, że jest to coś w rodzaju łagodnego trendu spadkowego - nawet jeżeli przez kilka miesięcy jesiennych i zimowych można było rzecz traktować jako konsolidację.

Za nami dane makro, ale dość egzotyczne, dla eurodolara może nieistotne. PKB w Japonii w ujęciu annualizowanym (za I kw. 2019) wyniósł 2,1 proc., a prognozowano tylko -0,2 proc. Produkcja przemysłowa w marcu spadła niestety o 4,3 proc. r/r oraz o 0,6 proc. m/m (jakkolwiek prognozy były jeszcze niższe).

2019-05-17 06:41

Bardziej ogólne spojrzenie

Na wykresie głównej pary
W styczniu eurodolar był przy 1,1570, jeśli chodzi o ówczesne miesięczne maksimum. Od tego czasu można mówić o tendencji spadkowej, tj. o systematycznym umacnianiu się dolara. Apogeum to końcówka kwietnia - z kursami typu 1,1110-20. Teraz mamy ok. 1,1160-80.

Jeszcze kilka tygodni temu wyglądało to wszystko raczej na jesienno-zimową, częściowo wiosenną konsolidację - ale teraz widać, że kryje się w tym pewna wyraźniejsza tendencja. Tym niemniej proces postępuje powoli. Ciekawe jest, swoją drogą, to, że po relatywnie krótkim "jastrzębim" okresie oba banki centralne - Fed i EBC - znów są dość "gołębie".

2019-05-15 19:25

Trump, Unia, cła i dane z USA

Eurodolar i jego sprawy
Za nami parę ciekawych danych makro. Rankiem mieliśmy wiadomości z Chin - o produkcji przemysłowej, sprzeaży detalicznej i inwestycjach. Wszystkie dynamiki (za kwiecień, liczone r/r) - poniżej prognoz. Czyżby z powodu efektów wojny handlowej z USA?

Dynamika PKB Niemiec za I kw. 2019 wyniosła +0,6 proc. r/r, oczekiwano +0,7 proc. W Polsce odnotowano +4,6 proc. r/r, przy prognozie 4,5 proc., tak więc wynik bł niezły. W Eurolandzie jako całości po prostu spełniono prognozy: +0,4 proc. k/k, +1,2 proc. r/r.

2019-05-15 06:58

W programie sporo odczytów PKB

Po danych
Dane poniedziałkowe nie były zbyt ważne, ale we wtorek było parę ciekawych publikacji, które warto przypomnieć. To, że w Turcji produkcja przemysłowa w marcu spadła tylko o 2,2 proc. r/r, a nie o 4,25 proc., jak prognozowano, raczej nie wstrząsnęło eurodolarem, ale zawsze warto wiedzieć, co się dzieje w tej gospodarce - która w ubiegłym roku wzbudzała napięcie na rynkach finansowych.

W rzeczywistości chodziło nam jednak raczej o indeks ZEW z Niemiec, który miał wzrosnąć z 3,1 pkt do 5 pkt, a spadł do -2,1 pkt. Owszem, to "tylko" miernik nastrojów analityków, a nie faktycznej produkcji czy sprzedaży, ale jednak źle to świadczy o kondycji gospodarki Niemiec. Z drugiej strony, produkcja przemysłowa Eurolandu zaskoczyła nawet nieco pozytywnie: oczekiwano -0,8 proc. r/r za marzec, było -0,6 proc.

2019-05-13 17:28

Rosengren, Trump i Xi

Główna para i jej sprawy
Eurodolar wybił dziś do 1,1265 - co nastąpiło ok. godziny 15:00. Ten ruch dowartościowujący euro był jednak chwilowy i pewno przedwczesny, skoro wkrótce potem wykres opadł do 1,1230-40. Minima dzienne, notowane rano, to na razie 1,1225.

Mało było dziś danych, które mogły być istotne dla głównej pary. Rynek czeka raczej na jutrzejsze publikacje, jak np. indeks ZEW z Niemiec. Co ciekawe, mieliśmy raczej pocieszającą dla amerykańskiej gospodarki wypowiedź p. Rosengrena z Fed: według którego gospodarka ta jest dość mocna, by przetrwać problemy związane z wojną handlową. A ta narasta: Trump zapowiada (prezydentowi Xi), że Chiny będą "mocno zranione", jeśli nie zgodzą się na "deal" ze Stanami, zaś Chiny deklarują, że od 1 czerwca podniosą cła na towary z Ameryki.

2019-05-13 07:12

Kashkari i niskie oprocentowanie

Na wykresie EUR/USD
Otóż na wykresie EUR/USD w poniedziałek rano, 13 maja, widzimy poziom 1,1230. Tak więc można rzec, iż wróciliśmy (zresztą, już kilka sesji temu) do wnętrza dawnej konsolidacji, wszczętej jesienią. Mało tego, w piątek kreślono nawet 1,1250. Dla porównania, minima z końcówki kwietnia to ok. 1,1110.

Dziś w programie nie ma zbyt wiele danych istotnych dla głównej pary, bo trudno w tym kontekście uwypuklać takie odczyty jak inflacja CPI w Rumunii (o 8:00) czy saldo rachunku bieżącego Turcji (o 9:00). Ważniejsze będzie może to, iż po południu wystąpią Rosengren i Clarida, przedstawiciele Rezerwy Federalnej.

Jutro w programie mamy m.in. niemiecki indeks ZEW, bilans płatniczy Polski, dane z USA o cenach importu i eksportu czy niemiecką inflację CPI.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice