Puls rynku: Raporty codzienne
2013-03-18 16:00 | Czy na Cyprze się skończy? Lekkie odreagowanie złotego |
Głosowanie jednak jutro
Niepokój na rynkach związany z wydarzeniami na Cyprze jest bardzo duży, w szczególności było to widoczne na walutach. Eurodolar osunął się wczoraj z poziomu 1,3108 do 1,2883. Od rana mieliśmy lekkie odreagowanie i obecnie kurs tej pary wynosi 1,2955.
Wzrost awersji do ryzyka, spowodowany doniesieniami z Cypru, można zauważyć na niemal wszystkich światowych parkietach, a także na rynkach długu krajów PIIGS – Hiszpanii i Włochów. Ich obywatele również obawiają się zajścia podobnego scenariusza jak na Cyprze.
2013-03-18 08:30 | Cypr opuści Strefę Euro? Dolar drożeje |
Mocny spadek eurodolara
Dziś rano główna para walutowa rozpoczyna sesję mocną przeceną. Kurs od piątku spadł z poziomu 1,3108 do 1,2883, a obecnie wynosi 1,2903. Dziś rano można się również spodziewać mocnych spadków na europejskich parkietach.
Przyczyną tego zjawiska są doniesienia z Cypru. Rząd tego kraju zamierza sięgnąć do kieszeni swoich obywateli, aby ratować gospodarkę kraju. W sobotę ministrowie finansów Strefy Euro zgodzili się przeznaczyć na pomoc dla Cypru 10 mld EUR, które zostaną przeznaczone na dokapitalizowanie zadłużonych tamtejszych banków. Warunkiem otrzymania pomocy jest jednak wprowadzenie jednorazowego podatku od depozytów (6,75% dla depozytów poniżej 100 tys. EUR i 9,9% w przypadku depozytów powyżej tej wartości) dodatkowo podwyższony zostanie podatek dla przedsiębiorstw (z 10% do 12,5%.) Cypryjczycy protestują przeciwko podatkowi i szturmują bankomaty, ale z racji dnia wolnego banki w tym kraju są dziś nieczynne (zresztą odpowiednie kwoty na depozytach i tak zostały już zabezpieczone). W zamian mieszkańcy tego kraju mają dostać akcje swoich banków. Prezydent Nikos Anastasiadis dodał, że takie kroki są konieczne, aby uniknąć bankructwa.
2013-03-15 08:45 | Dziś pierwsza sesja włoskiego parlamentu. Jak zareaguje eurodolar? |
Rekordy na Wall Street
W pierwszej części wczorajszej sesji w newralgicznych momentach główna para walutowa była wyceniana na 1,2912. W drugiej części sesji nastąpiła poprawa nastrojów, która wyprowadziła kurs powyżej poziomu 1,30, a obecnie wartość eurodolara wynosi 1,3035. Za poprawą nastrojów w głównej mierze stoją wzrosty na Wall Street. Dodajmy, że nowy historyczny rekord ustanowił indeks DJIA, a Nasdaq jest najwyżej od 2000 roku, natomiast S&P 500 jest już tylko o włos od rekordu wszechczasów. Po takich wzrostach oczywiście nasuwa się tylko jedno pytanie: kiedy nastąpi odwrót? Wzrosty nie mogą przecież trwać wiecznie, a ewentualna korekta będzie miała również odbicie w kursie pary EUR/USD, trzeba więc trzymać rękę na pulsie i bacznie śledzić rynek.
2013-03-14 16:00 | Obniżka inflacji w Polsce |
Eurodolar w górę i w dół
Podczas dzisiejszej sesji na głównej parze byliśmy świadkami dominacji zarówno strony podażowej, jak i popytowej. Na początku sesji górą były niedźwiedzie, które zostały wsparte dobrym odczytem z amerykańskiego rynku pracy. Liczba ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła w minionym tygodniu do 332 tys. wobec prognozy 350 tys. i wartości poprzedniej 342 tys. Łącząc to z dobrym wczorajszym odczytem dotyczącym sprzedaży detalicznej oraz z wcześniejszymi publikacjami mówiącymi o ożywieniu za Oceanem, można powiedzieć, że I kwartał tego roku wypada zdecydowanie dodatnio dla gospodarki amerykańskiej.
2013-03-14 08:45 | Dziś dane z Polski. Co z kwotowaniami złotego? |
Eurodolar poniżej 1,30
Wczoraj po dobrych odczytach sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych za luty (odczytana wartość wyniosła 1,1 proc. wobec prognozy na poziomie 0,5 proc.), kurs głównej pary walutowej osunął się i dotarł do poziomu 1,2924, czyli do okolic, których nie obserwowaliśmy od 10 grudnia ubiegłego roku. Później nastąpił lekki ruch powrotny na tej parze, która jest obecnie wyceniana na 1,2957.
2013-03-13 16:27 | Kluczowy odczyt ze Stanów zmienia układ sił |
Mocny spadek eurodolara
Dziś poznaliśmy ważne odczyty ze Strefy Euro, jednak najpierw poznaliśmy dane dotyczące inflacji CPI (czyli inflacji konsumenckiej) dla Francji, Słowacji i Hiszpanii. Odczyty w większości okazały się niższe od prognoz.
Tymczasem na głównej parze walutowej zaczęła dominować strona podażowa. Ważny odczyt o produkcji przemysłowej ze Strefy Euro wypadł gorzej w ujęciu miesięcznym, natomiast lepiej w ujęciu rocznym (przypomnijmy, odczyty: -0,4% m/m i -1,3% r/r, prognozy -0,1% m/m oraz -2,2% r/r ). Początkowo nie wywołało to żadnej reakcji, lecz po chwili znów do głosu doszła strona podażowa, która najpierw lekko przebiła poziom 1,30, co zdarzało się już kilkakrotnie w tym miesiącu. Jednak wyczekiwany odczyt z USA postawił kropkę nad i.
2013-03-13 08:45 | Dziś w centrum uwagi dane o sprzedaży detalicznej w USA. Poranne umocnienie złotego. |
Wybicie eurodolara
Środową sesję rozpoczęliśmy od odczytów inflacji CPI (czyli inflacji konsumenckiej) dla Francji, Słowacji i Hiszpanii. Odczyty w większości okazały się niższe od prognoz, co wzmocniło nieco wspólną walutę. Obecnie jesteśmy na poziomie 1,3061, ale dopiero przebicie poziomu 1,31 może wygenerować mocniejsze wybicie, a do tego potrzebny jest silniejszy impuls.
2013-03-12 16:00 | Jutro ważny odczyt z USA Złoty stabilny. |
Eurodolar blisko 1,30
Dzisiejsza sesja pod względem wydarzeń makro nie była zbyt okazała. Z ważniejszych odczytów poznaliśmy jedynie dane o inflacji konsumenckiej z Włoch i Niemiec oraz wyniki produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. O ile dwa pierwsze odczyty nie zaskoczyły, to bardzo rozczarowały wyniki produkcji przemysłowej na Wyspach (przypomnijmy -2,9% (r/r) i -1,2% (m/m) wobec prognoz -1,1% i 0,1%). Te dane dały impuls do przeceny funta.