Puls rynku: Raporty codzienne
2013-01-08 16:00 | Rentowność długu w dół. Niewielkie zmiany na złotym |
Przełamane wsparcie na 1,31
Pierwsza polowa dzisiejszego handlu na parze EUR/USD to marazm i brak impulsów, również kalendarium makroekonomiczne nie obfitowało w ważne figury makroekonomiczne. Jedynym ważniejszym odczytem był raport dotyczący zamówień w niemieckim przemyśle (przypomnijmy, odczytana wartość to -1,8%, wobec prognozy -1,4% i wartości poprzedniej 3,8%), jednak i po tym gorszym odczycie nie zauważyliśmy większych odchyleń kursu. Dopiero w późniejszej części sesji kurs osunął się i przebił poziom 1.31. Obecnie wartość pary EUR/USD to 1,3088.
2013-01-08 08:30 | Pierwszy dzień posiedzenia RPP. Co ze złotym? |
Para EUR/USD w górę
Na parze EUR/USD przebity został poziom 1,31. Jest to odreagowanie po wcześniejszym mocnym spadku kursu w okolice 1,30. Obecnie wartość tej pary to 1,3110
Podczas dzisiejszej sesji mamy kilka wydarzeń makroekonomicznych. O 11:00 poznamy dane dotyczące koniunktury gospodarczej, sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia w Strefie Euro. Godzinę później poznamy raport dotyczący zamówień w przemyśle w Niemczech.
2013-01-07 16:00 | Poniedziałkowy brak impulsów. Złoty niemal bez zmian |
Eurodolar nadal powyżej wsparcia na 1.30
Dzisiejsza sesja przebiegała w niemrawym tonie. Brak było znaczących impulsów, a inwestorzy nie przejawiali chęci do bardziej zdecydowanych ruchów. Wydaje się, że rynek czeka na kolejne dane makro (których sporo pojawi się jutro i pojutrze) oraz na czwartkową konferencje prasową po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego i jego ewentualną decyzję w sprawie stóp procentowych.
2013-01-07 08:30 | Wskaźnik apetytu na ryzyko w górę. Co ze złotym? |
Eurodolar nadal blisko wsparcia 1,30
Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego ustalił w niedzielę w Bazylei przepisy, które mają zagwarantować, że banki będą miały wystarczające kapitały, by przetrwać ostry kryzys finansowy trwający 30 dni. Zważywszy, że kryzysy finansowe z reguły trwają dłuższy okres czasu, nie sądzimy, aby w jakiś sposób uchroniło to banki przed skutkami przyszłych kryzysów. Mimo wszystko dobrze jednak, że pojawiają się kolejne zmiany w tym kierunku.
Na parze EUR/USD po piątkowym spadku kursu dotarliśmy do poziomu wsparcia 1,30 (a przez moment został on nawet przebity), obecnie zaś znajdujemy się nieco wyżej (na poziomie 1,3045).
2013-01-04 08:30 | Złoty może dalej tracić na wartości. Dziś seria odczytów PMI |
Eurodolar blisko wsparcia 1,30
Para EUR/USD od 2 stycznia zdecydowanie traci na wartości. Jej kurs spadł z poziomu niemal 1,33 do niemal 1,30. Obecnie eurodolar znajduje się na poziomie 1,3019.
Wczoraj poznaliśmy protokół z posiedzenia FOMC. Kilku jego członków uważa, że program luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych powinien zakończyć się przed końcem 2013 r., ponieważ jego kontynuowanie może grozić destabilizacją systemu finansowego w USA.
2013-01-03 16:00 | Dzisiaj złoty pod presją podażową |
Eurodolar w odwrocie
Przez niemal cały dzisiejszy dzień para EUR/USD traciła na wartości, przez chwilę przebity został poziom 1,31, jednak dopiero po jego zdecydowanym przełamaniu będzie można mówić o głębszej korekcie. Obecnie wykres znajduje się na poziomie 1,3106, co świadczyć może, że euforia związana z porozumieniem za oceanem była tylko chwilowa i przez niektórych zbyt wyolbrzymiana, tym bardziej, że nie jest to całkowite rozwiązanie problemu. Dodatkowych argumentom niedźwiedziom dostarczyły wczorajsze słabe odczyty indeksów PMI w Niemczech oraz całej Strefie Euro, a także dobre (powyżej psychologicznej bariery 50 pkt.) odczyty indeksów PMI i ISM dla przemysłu w USA.
2013-01-03 08:30 | Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy. Czy to koniec umocnienia na złotym? |
Eurodolar w odwrocie?
Wczoraj kluczową była informacja o rozwiązaniu problemu klifu fiskalnego w USA. Politycy zwlekali jednak z porozumieniem do samego końca. Ostatecznie udało się dojść do konsensusu, a rynki zareagowały na tę informację bardzo pozytywnie. Teraz pytanie na ile starczy sił bykom, aby utrzymać tę tendencje? Po wczorajszych porannych wzrostach na parze EUR/USD gdzie kurs doszedł niemal do poziomu 1,33, w drugiej połowie dnia i w nocy nastąpiła zmiana kierunku, a w nocy osiągnięty został poziom 1,3126. Na chwile kurs tej pary to 1,3146. Można teraz sobie zadać sobie pytanie, czy nie dojdzie za chwilę do sprzedaży faktów, co może sugerować zachowanie eurodolara. Przypomnijmy, że porozumienie zakłada podniesienie podatków dla najbogatszych, ale utrzymane zostały niższe stawki dla klasy średniej i biedniejszych Amerykanów. Dzięki kompromisowi udało się zapobiec bolesnym cięciom budżetowym i podwyżce podatków dla wszystkich mieszkańców USA. Warto dodać, że uzyskane porozumienie nie kończy problemów Amerykanów, zostało bowiem jeszcze kilka kwestii do rozwiązania, na poradzenie z którymi politycy dali sobie dwa miesiące
2013-01-02 16:00 | Dobre nastroje na rynkach po kompromisie w USA. Na jak długo? |
Dzień publikacji indeksów PMI dla przemysłu
Kompromis w sprawie klifu fiskalnego znacznie poprawił nastroje na rynkach. Przypomnijmy, że podniesiono podatki dla najbogatszych, ale utrzymane zostały niższe stawki dla klasy średniej i biedniejszych Amerykanów. Dzięki porozumieniu udało się zapobiec bolesnym cięciom budżetowym i podwyżce podatków dla wszystkich mieszkańców USA. Trzeba się jednak zastanowić, czy poprawa nastrojów nie jest tylko chwilowa: po pierwsze możliwa jest opcja sprzedaży faktów, a po drugie trzeba pamiętać, że w dłuższej perspektywie sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest daleka od normalności. Uzgodniono tylko utrzymanie obniżek podatków dla większości Amerykanów, ale ciągle nie ma porozumienia w sprawie obniżenia wydatków i podwyższenia limitu zadłużenia. Na rozwiązanie tych problemów politycy dali sobie czas do połowy lutego