Puls rynku: Raporty codzienne
2012-12-13 08:45 | Po decyzji FED – rewolucji nie było |
Szczyt w Brukseli w cieniu decyzji FOMC
Wczoraj wieczorem FOMC zatwierdził dodatkowy skup obligacji skarbowych wartych 45 mld USD miesięcznie, jest to rekompensata za wygasający w tym miesiącu „operation twist” Zostały również ustawione warunki, których spełnienie oznaczałoby zacieśnienie polityki monetarnej w USA. Nie było również niespodzianki jeśli chodzi o stopy procentowe. Komitet pozostawił je nadal na bardzo niskich poziomach i pozostaną one w takim stanie tak długo, jak bezrobocie będzie powyżej 6,5 proc., a inflacja pozostawać będzie poniżej 2,5 proc. Decyzje te są zgodne z oczekiwaniami rynku. Warto dodać, że wczoraj została obniżona prognoza wzrostu gospodarczego dla USA. Nowa prognoza PKB na przyszły rok to wzrost 2,3 do 3 proc wobec wcześniejszych założeń o wzroście PKB na poziomie 2,5-3 proc. Natomiast w 2014 roku wzrost wyniesie w ocenie Fedu 3-3,5 proc. wobec wcześniejszych doniesień o wzroście na poziomie 3-3,8 proc. Prawdopodobnie zmniejszy się też bezrobocie i będzie wynosiło średnio w IV kwartale przyszłego roku od 7,4 do 7,7 proc. wcześniej Fed zakładał 7,6-7,9 proc.
2012-12-12 16:00 | Czy rajd Świętego Mikołaja rozpoczął się na dobre ? |
EUR/USD - powyżej 1.30 USD
Korzystając z dobrych nastrojów na rynku kurs eurodolara wspiął się dziś na poziom 1,3050, który niestety okazał się niestabilny. Na chwilę obecną kurs pary EUR/USD osuwa się i znajduje się na poziomie 1,3038.
Wydaje się, że rajd Świętego Mikołaja właśnie się rozpoczął. Widocznie w ostatnich dniach zwiększył się apetyt na ryzyko, na czym korzysta zarówno wspólna europejska waluta, jak i inne bardziej ryzykowne aktywa – np. polskie i europejskie akcje. Dobrze mają się również nasze dziesięciolatki, których rentowność obecnie spada i wynosi 3,871 proc. Dziś mieliśmy kilka odczytów makroekonomicznych, dotyczących m.in. produkcji przemysłowej w Strefie Euro (przypomnijmy, że w relacji miesiecznej odczytana wartość to -1,4% wobec prognozy 0,2 % oraz wartości poprzedniej -2,5 %; natomiast w relacji rocznej -3,6 % wobec prognozy -2,3 % oraz wartości poprzedniej -2,8 %). Pomimo, że odczyty były najgorsze od kilku miesięcy (a w ujęciu rocznym – od trzech lat), nie wpłynęły negatywnie na rynek. Ba, kurs euro do dolara rósł wtedy nadal. Wydaje się, że dla inwestorów liczy się dziś tylko jedno wydarzenie: decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych (tu raczej niespodzianki nie będzie i stopy pozostaną na bardzo niskich poziomach) oraz późniejsze projekcje makroekonomiczne, a przede wszystkim konferencja prasowa po posiedzeniu Komitetu, która zacznie się o 20:15. Przemawiać będzie na niej Ben Bernanke. Rynek oczekuje kontynuacji luzowania polityki pieniężnej oraz nowego programu, który zastąpiłby Operation Twist. Możemy doczekać się również nowych informacji w sprawie możliwości rozwiązania klifu fiskalnego.
2012-12-12 08:30 | Czekając na decyzje FOMC. Czy dziś znów powieje optymizmem na rynkach? |
Konsolidacja powyżej 1,30
Wczoraj na fali optymistycznych nastrojów kurs pary EUR/USD przebił mocny opór na poziomie 1,30, który teraz stał się wsparciem. W czasie ostatnich godzin handlu nie widać mocnych odchyleń, a kurs tej pary to w tej chwili 1,3006
Dzisiaj wydarzeniem numer jeden jest decyzja FOMC ws. stóp procentowych oraz późniejsze projekcje makroekonomiczne, na wieczór jest również zaplanowana konferencja prasowa po posiedzeniu Komitetu, gdzie przemawiać będzie Ben Bernanke. Wszystkie te wydarzenia niestety będą miały miejsce po sesji europejskiej, ale rynek już nerwowo wyczekuje tych informacji. Trzeba również mieć na uwadze, że w grudniu dobiega końca program „Operation Twist” polegający na skupie papierów wartościowych i możliwe jest, że już dziś poznamy kolejne decyzje w sprawie dalszego kierunku prowadzenia i potencjalnego luzowania polityki monetarnej w USA. Niewątpliwie na konferencji padną też kolejne wypowiedzi dotyczące klifu fiskalnego.
2012-12-11 16:00 | Wzrost optymizmu w Niemczech. Rynek czeka na decyzje FOMC |
Mocny odczyt z Niemiec
Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara przebiegała w głównej mierze pod dyktando byków. Kurs pary EUR/USD wzrósł do poziomu z 6 grudnia. Tendencja aprecjacji euro w stosunku do dolara została szczególnie wzmocniona po bardzo optymistycznym odczycie indeksu instytutu ZEW, który pomimo, że nie należy do najważniejszych w razie dużych odchyleń jest w stanie wpłynąć na rynek (przypomnijmy, że odczytana wartość wyniosła 6,9 pkt wobec prognozy -12 pkt). Publikacja tej wartości dała bykom mocny argument do wzrostów, pokazujący, że najsilniejsza z gospodarek Strefy Euro wydaje się być mocniejsza niż uważał dotąd rynek. W tej chwili wzrost wyhamował i konsoliduje się w okolicach 1,2990.
2012-12-11 08:30 | Umocnienie pomimo złych nastrojów. W którą stronę zmierza złoty? |
Para EUR/USD w dół
Za oceanem prezydent Barack Obama kontynuuje działania, które mają na celu uchronić jego kraj przed klifem fiskalnym. Przemawiał w poniedziałek po południu w Detroit w stanie Michigan w fabryce części samochodowych firmy Daimler.
"Zależy mi na obniżeniu deficytu, ale trzeba to zrobić w zrównoważony sposób. Ludzie pracują najlepiej, kiedy każdy ma równe szanse awansu" - powiedział Obama.
W ten sposób chciał nawiązać do swojej propozycji podniesienia podatków dla najbogatszych amerykanów. Natomiast w niedzielę Obama spotkał się z Johnem Boehnerem – głównym republikańskim negocjatorem w sprawie klifu fiskalnego oraz deficytu. Po negocjacjach obie strony ogłosiły odmienne oświadczenia, z których wynikało, że różnica stanowisk nadal jest widoczna.
2012-12-10 16:15 | Czy umocnienie złotego jest tylko tymczasowe? |
Czy rezygnacja premiera Włoch popsuje nastroje rynku?
Przez niemal całą dzisiejszą sesję kurs pary EUR/USD oscylował w okolicach 1,2900, na wykresie nie zauważyliśmy również większych odchyleń. Dopiero około godziny 14:00, kiedy na rynku pojawili się gracze zza oceanu, zobaczyliśmy lekkie osłabienie dolara wobec euro. Sądzę jednak, że jest to tylko odreagowanie po ostatnich mocnych spadkach na wykresie. Obecnie wartość pary EUR/USD wynosi 1,2935.
Niemal codziennie docierają do nas doniesienia prasowe na temat braku porozumienia w USA w sprawie klifu fiskalnego. Sprawa Grecji została tymczasem zamknięta (przynajmniej na jakiś czas). W sobotę rynki obiegła informacja, że Mario Monti – premier Włoch – podjął decyzję o złożeniu dymisji ze swojego stanowiska zaraz po przyjęciu budżetu, co ma nastąpić już w najbliższych tygodniach.
2012-12-10 08:45 | Złoty zyskuje na wartości? |
Poniedziałkowy brak impulsów
Poniedziałkowa sesja na eurodolarze rozpoczyna się kontynuacją tego, czego byliśmy świadkami od 5 grudnia, mianowicie spadku wartości euro, które w tej chwili jest wyceniane na 1,2896 USD.
Podczas dzisiejszego dnia nie mamy istotnych wydarzeń makroekonomicznych, więc w dużej mierze kursy walut będą kształtowane przez siły podażowe i popytowe.
Można także zwrócić uwagę na mniej istotne dane z eurolandu, jak np. raport dotyczący handlu zagranicznego w Niemczech za październik (prognoza 16,1 mld, odczytana wartość 15,2 mld) oraz na odczyty indeksu Sentix oraz na PKB i produkcję przemysłową Włoch.
2012-12-07 08:30 | Eurodolar w odwrocie, złoty traci |
Eurodolar poniżej 1,3000
Wczoraj po konferencji prasowej, na której niezbyt optymistycznie wypowiadał się szef ECB Mario Draghi, kurs eurodolara spadł z poziomu powyżej 1,31 USD do niższego niż 1,30 wieczorem. Natomiast dziś spadki zostały wyhamowane, przynajmniej na razie. Inwestorzy czekają na dalsze sygnały z rynku, a obecna wartość eurodolara to 1,2957 USD.
O 11:00 odbędzie się wystąpienie publiczne szefa ECB, a poza tym dzisiejszy dzień przyniesie nam kilka istotnych odczytów makroekonomicznych. O 12:00 poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech. O 14:30 napłynie, jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, raport z amerykańskiego rynku pracy, natomiast o 16:00 indeks Uniwersytetu Michigan.