FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

17 styczeń 2025

Puls rynku: Raporty codzienne

2012-09-04 09:00

Nastroje nadal dobre

Perspektywa skupu obligacji pomaga euro

Wczorajsza sesja popołudniowa przyniosła wzrost kursu eurodolara, mimo braku inwestorów zza oceanu. Notowania podeszły po poziom 1,26 i byki podjęły próbę naruszenia tej wartości. Udało się to jednak dopiero po dołączaniu do handlu inwestorów azjatyckich. Wtedy to notowania głównej pary sięgnęły wartości 1,2628.

2012-09-03 15:55

Pary złote blisko ostatnich szczytów

Spokojny start nowego tygodnia

Poniedziałkowa sesja na eurodolarze przebiegała w spokojnej atmosferze. Od początku notowań kurs utrzymywał się w wąskim paśmie pomiędzy poziomami 1,2560 a 1,2585. Nieco większą zmienność można było obserwować na początku handlu na Starym Kontynencie. Na podwyższoną aktywność inwestorów miały wpływ publikowane ostateczne odczyty indeksu PMI dla przemysłu w poszczególnych krajach europejskich jak i dla całej Strefy Euro.

2012-09-03 08:55

Po Jackson Hole

Wyciszenie?

Piątkowe przemówienie Bena Bernanke w Jackson Hole wzbudziło niemałą nerwowość na rynku eurodolara (i nie tylko). Raptem kilka minut po godzinie 16:00 na wykresach zaczęły się spore i gwałtowne wahania, sugerujące szybką zmianę nastrojów: od rozczarowania po euforię. W pewnym momencie wykres zaliczył nawet szczyt na poziomie 1,2636, ale ostatecznie skierował się w drugą stronę, na południe. Nie doszło jednak do systematycznego, ciągłego spadku, w wyniku czego od piątkowego popołudnia kurs EUR/USD oscylował pomiędzy 1,2556 a 1,2585.

2012-08-31 08:40

Czekając do godziny 16:00

Wysoko, ale niżej

O ósmej rano kurs pary EUR/USD wynosi około 1,25, choć wczoraj przez prawie całą sesję oscylował w okolicach 1,2550. Wykres osunął się po godzinie 15:00. W nocy podjęta została próba powrotu, która jednak wyprowadziła notowania jedynie do poziomu 1,2520. Dziś natomiast rynki walutowe (i nie tylko one) czekają na to, co powie Ben Bernanke w Jackson Hole o godzinie 16:00 naszego czasu. Podstawowe pytanie tradycyjnie dotyczy QE3, trzeciej rundy luzowania ilościowego. Według ankiety agencji Reuter’s głosy analityków rozkładają się mniej więcej po połowie (ok. 45% badanych ekonomistów liczy na prezentację decyzji o luzowaniu ilościowym jutro lub 12-13 września, podczas posiedzenia FOMC).

2012-08-30 15:48

Złoty na sprzedaż

Skromne ruchy

Na EUR/USD zmienność była dziś niewielka. Wykres oscylował pomiędzy 1,2535 a 1,2562. Czy to cisza przed burzą? Może po prostu dezorientacja, wywołana sprzecznymi doniesieniami na temat ewentualnej trzeciej rundy operacji QE. Analitycy nie są zgodni co do tego, jak interpretować ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki, a właściwie – jak zinterpretuje je Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej.

2012-08-30 09:12

Orzeł pikuje

W górę i w dół

Zgodnie z tym, co sugerowaliśmy kilka dni temu, ten tydzień okazuje się być tygodniem nieco chaotycznych wahań na eurodolarze. Chaotycznych dlatego, że niekoniecznie mających wyraźne podstawy fundamentalne. Zauważmy na przykład, jak wiele jest plotek i dywagacji na temat ewentualności QE3. Oto z jednej strony duża część obserwatorów wyklucza, że Ben Bernanke powie jutro „drukujemy!”, z drugiej wciąż są tacy, którzy obstawiają ten scenariusz. Należy też uwzględnić tych inwestorów, którzy – licząc się z tym, że samo spotkanie w Jackson Hole nie musi być przełomowe – sądzą jednak, że do QE3 tak czy inaczej jest niedaleko. Tę grupę wsparł wczoraj swoim głosem Bill Gross z PIMCO (najwiekszego na świecie funduszu obligacji), który stwierdził, że uruchomienie procedury luzowania ilościowego nastąpi „względnie szybko”, nawet jeżeli prezes Bernanke nie ogłosi tego w Jackson Hole.

2012-08-29 15:48

Czy to koniec mocnego złotego?

Bez wyraźnej tendencji

O dziwo, dziś to na głównej parze walutowej działo się stosunkowo niewiele. Owszem, kurs wahał się pomiędzy 1,2531 (minimum osiągnięte po 8 rano) a 1,2571 (maksimum po godzinie 10), ale trudno było wychwycić jednoznaczną tendencję. Można raczej powiedzieć, że wykres przez całą sesję oscylował w okolicach 1,2550. Na razie brakuje wyraźnych impulsów, które mogłyby skłonić inwestorów do gremialnego skierowania się w górę lub w dół. Owszem, hiszpańskie obligacje dziesięcioletnie potaniały w ciągu dnia o ponad 0,63 proc., ale z drugiej strony pojawiały się też sygnały skłaniające do optymizmu.

2012-08-29 08:33

Na wyżynach

Ciągle w górze

Połączenie dołka z 20 sierpnia z wczorajszym mogłoby sugerować, że na eurodolarze rozpoczyna się nowy trend wzrostowy pod wyższym kątem, ale jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na traktowanie takiego pomysłu jako czegoś więcej niż jednej z możliwych alternatyw. Zauważmy zresztą, że w szerszej perspektywie zbliżamy się raczej do linii trendu spadkowego, który rozwija się niemal dokładnie od roku. Patrząc z technicznego punktu widzenia, do testowania tej linii może dojść w ciągu pierwszego tygodnia września. Jeśli jednak zabraknie wzbudzających euforię danych fundamentalnych, to może się okazać, że obserwowana od ponad miesiąca zwyżka na eurodolarze jest jedynie korektą – właśnie w obrębie „dużej” tendencji spadkowej.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice