FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

24 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2018-05-15 23:33

Jeszcze bardziej w dół

Eurodolar na południu
Główna para walutowa wznosiła się dziś co prawda do 1,1940 (prawie), ale to były tylko pozory. Wieczorem zakreślono 1,1820, czyli już prawie minima z 9 maja. Po raz kolejny można odnieść wrażenie, że los nam sprzyja w naszych prognozach: zdaje się bowiem potwierdzać tyle razy przywoływana przez nas 10-letnia linia spadkowa na tej parze.

Indeks ZEW z Niemiec w zgodzie z prognozą uplasował się na poziomie -8,2 pkt - tak samo jak miesiąc wcześniej. Ale przecież to wynik sam w sobie słaby, a już zwłaszcza na tle mizernego odczytu dynamiki PKB z Niemiec za I kw. 2018. Oczekiwano +0,4 proc. k/k oraz +1,7 proc. r/r, faktycznie uzyskano +0,3 proc. k/k oraz +1,6 proc. r/r.

2018-05-15 07:51

Mocne punkty w programie

Obfite kalendarium
Za nami poranne odczyty z Chin za kwiecień. Produkcja przemysłowa przebiła prognozę ustawioną na poziomie +6,3 proc. r/r, faktycznie bowiem uzyskano +7 proc. r/r. Sprzedaż detaliczna z kolei trochę zawiodła, odnotowano +9,4 proc. r/r, oczekiwano +10 proc. Inwestycje w aglomeracjach miejskich też wypadły gorzej od założeń. Bilans wyników jest więc, mówiąc kolokwialnie, taki sobie.

O 8:00 mamy dynamikę PKB Niemiec (i Rumunii, co akurat nie wstrząśnie eurodolarem, ale jest ciekawe w kontekście silnego rozwoju tego kraju w ostatnich czasach), a także Norwegii. Dane będą dotyczyć I kw. 2018, podobnie jak w przypadku Węgier i Słowacji (o 9:00) czy Strefy Euro (o 11:00). Dla Strefy ukaże się też dynamika produkcji przemysłowej, zaś w Niemczech poznamy wskaźnik instytutu ZEW za maj. Warto pamiętać, że duża część najnowszych publikacji z Niemiec była słaba (poprzednie odczyty Ifo, ZEW, PMI dla usług i parę innych), tak więc trzeba być gotowym na rozczarowanie.

2018-05-14 22:05

Głos Villeroya i czekanie na serię danych

Sytuacja wieczorna
Szef Banku Francji, zarazem zaś jeden z członków zarządu EBC, pan Villeroy de Galhau, powiedział dziś, że EBC nosi się z zamiarem zakończenia operacji QE w niedługim czasie, być może we wrześniu lub grudniu. Co więcej, o ile później mielibyśmy nadal mieć niskie stopy procentowe w Eurolandzie, o tyle okres tego stanu rzeczy miałby trwać tylko kwartały, a nie całe lata.

Spowolnienie gospodarcze ma być tymczasowe, po nim ma natomiast wrócić ożywienie – w ciągu miesięcy, które nas czekają. Na fali tych słów eurodolar poszedł w górę, zbliżając się do 1,1995 w maksimach dziennych, gdy tymczasem rentowność obligacji niemieckich (10-letnich) zwiększyła się z 0,571 proc. do niemal 0,62 proc.

Po 16:00 jednak sytuacja się zmieniła, a eurodolar cofnął się do 1,1945. Miało to pewien związek z czysto techniczną kwestią – przetestowano symboliczny opór przy 1,20 (w przybliżeniu) i opór ten się potwierdził. Dolar się wzmocnił, choć p. Bullard z Fed straszył ewentualnością recesyjnej, odwróconej krzywej dochodowości obligacji w roku bieżącym lub przyszłym.

2018-05-14 10:27

Czas ciekawych danych

Ten tydzień
Na wykresie dziennym eurodolara za nami trzy białe świece. Trwa korekta na rzecz euro, co jednak nie dziwi, biorąc pod uwagę skalę wcześniejszego umocnienia waluty amerykańskiej. Pod koniec kwietnia, po trzech miesiącach zmagań przebito dolne ograniczenie konsolidacji, schodząc z 1,2160 do – jak się okazało po kilkunastu dniach, już w maju – okolic 1,1830.

Jeśli teraz jesteśmy przy 1,1980, to nie narusza to w poważny sposób naszej generalnej hipotezy, mówiącej, że piłka jest bardziej po stronie dolara, a potwierdzenie 10-letniej tendencji spadkowej nie jest pomyłką. Jasne, diagnozy trzeba weryfikować, ale elementarna wiarygodność wymaga pewnej odwagi w trzymaniu się ich przez jakiś czas. Zresztą, aktualne poziomy to w sumie lokalny opór.

2018-05-11 06:42

Polska inflacja i raport Michigan z USA

Michigan po południu
Istotnie, po południu, a dokładniej o godzinie 16:00, poznamy raport Uniwersytetu Michigan, czyli jeden z ważniejszych wskaźników makro dla USA. W każdym razie jeden z takich, które mogą mieć pewien wpływ na eurodolara, o ile wynik odbiega od prognoz. W tym wypadku przewidywania na maj to zwyżka indeksu z 98,8 pkt do 99,5 pkt.

Co jeszcze w programie? Mamy parę odczytów o produkcji przemysłowej, aczkolwiek nie takich, które poruszyłyby głównymi parami walutowymi. O 8:00 - Rumunia, o 9:00 - Słowacja, o 14:00 - Indie. Do tego o 14:30 wypowie się James Bullard z Fed, zaś o 15:15 Mario Draghi, szef EBC - i te momenty mogą już być ważne dla EUR/USD (na przykład). O 14:30 mamy również dane z Kanady o zatrudnieniu i bezrobociu, jak też i amerykański odczyt nt. cen eksportu i importu.

2018-05-10 21:17

Angielski dżentelmen osłabiony

W wirze wydarzeń
Parę tematów było dziś istotnych. Jeden z nich dotyczył Wielkiej Brytanii. Odczyt dotyczący produkcji przemysłowej za marzec trochę rozczarował, oczekiwano +3,1 proc. r/r, wygenerowano faktycznie +2,9 proc. Ważniejsze były jednak kwestie związane ze stopą procentową.

Otóż o 13:00 okazało się, zresztą zgodnie z prognozą, iż Bank Anglii na razie nie zmienił głównej stopy, utrzymując ją na poziomie 0,50 proc. Siedem głosów było za tym krokiem (albo: za brakiem kroku...), dwa przeciw. Istotne jest zaś to, iż Mark Carney, szef BoE, potwierdził, iż zakłada na ten rok podwyżkę stóp, o ile nie będzie jakichś szokujących czynników wpływających na gospodarkę. Tej natomiast umiarkowanego zacieśnienia, zaś wpływ Brexitu na gospodarkę można uznać za stały, nie zwiększający się.

2018-05-10 07:20

Brytyjskie procenty o pierwszej po południu

W Europie i Ameryce
Wstępnie niepokojące sygnały nadchodzą ostatnio z Niemiec - o tym już parę razy pisaliśmy, analizując dane takie jak PMI, Ifo, ZEW czy te dotyczące przemysłu.

W tym kontekście warto zauważyć, że np. wczoraj rozczarowały także dwa inne kraje Strefy Euro, tj. Francja (dynamika produkcji przemysłowej za marzec -0,4 proc. m/m, oczekiwano +0,3 proc.) i Włochy (spadek marcowej sprzedaży detalicznej o 0,2 proc. m/m przy prognozie +0,1 proc.). Nie upieramy się, że to oznaki wpisujące się w owo niemieckie fatum przywołane na początku, ale zawsze warto mieć rzecz na uwadze i rękę na pulsie (tudzież oczy z tyłu głowy i cokolwiek mógłby sobie jeszcze czytelnik dopowiedzieć, korzystając z obfitości przysłów i powiedzeń).

2018-05-09 07:21

Kierunek pro-dolarowy

Stan rzeczy
Stan rzeczy jest taki, iż eurodolar pozycjonuje się na 1,1855, a ropa WTI przy kursie 70,60 dolara za baryłkę. Innymi słowy, ropa jest droga, dolar mocny, a w tle mamy wzrost napięcia pomiędzy Iranem i USA. Ale także pomiędzy Europą a USA, bo państwa UE uczestniczące w porozumieniu nuklearnym z Teheranem wcale nie kwapią się do realizowania programu sankcyjnego prezydenta Trumpa.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice