FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

31 październik 2020

Puls rynku: Raporty miesięczne

2015-12-31 16:32

W samej końcówce roku nie tak spokojnie

A jednak
Co do tego, że eurodolar pozostanie w pasie 1,08 – 1,1060 z pewnością się nie myliliśmy, a tezę taką głosiliśmy od dłuższego czasu. Również i to, że złoty na razie nie będzie się dalej umacniał, potwierdza się na naszych oczach.

Faktem jest jednak, że sytuacja w ostatnich godzinach roku nie jest już tak spokojna, jak wczoraj czy przedwczoraj. Rynek – pomimo braku jakichś przełomowych informacji gospodarczych czy politycznych – podjął dziś próbę przebijania 1,09 na głównej parze walutowej.

Gdy piszemy te słowa, na EUR/USD jest 1,0880-90. Na naszych oczach dobiega końca znaczący rok i znaczący miesiąc. Rok – np. dlatego, że w Strefie Euro wprowadzono operację QE. Miesiąc: bo operacja QE na początku grudnia nie została poszerzona ilościowo (choć dopuszczono możliwość jej przedłużenia, jak też i obniżono stopę depozytową), zaś Fed (w połowie grudnia) podwyższył stopy procentowe. Ten ostatni ruch był czymś, czego od lat nie oglądano – od czasów sprzed kryzysu, który wybuchł w 2008.

2015-11-30 16:01

Tak naprawdę czekamy na czwartek

Tu jesteśmy
Tu – czyli w okolicach 1,0570-80, jeśli chodzi o główną parę walutową, tj. eurodolara. Rynek prawdopodobnie nie podniesie notowań znacząco wyżej (1,0630 uważamy za lokalny opór dla ewentualnej korekty), ponieważ od czwartkowego posiedzenia EBC oczekuje się powszechnie wdrożenia nowej fazy luzowania ilościowego w Eurolandzie.

Innymi słowy, rynek spodziewa się, że Mario Draghi poszerzy lub przedłuży operację QE, a może też ogłosi wprowadzenie innych środków – i takie przewidywania są już w cenach. W czwartek eurodolar może się wydatnie obniżyć, jeśli Draghi zaskoczy czymś naprawdę mocnym – a więc, jeżeli da rynkom coś więcej niż obniżka stopy depozytowej o 10 pb i wydłużenie QE o pół roku (tj. do marca 2017). Jeśli natomiast spełni się to, co można uznać za rynkowe prognozy, to nie wykluczamy nawet lekkiej korekty i realizacji zysków. Ale uwaga: nie byłaby to zmiana trendu, w żadnym razie. Swoje do powiedzenia ma przecież za dwa tygodnie Fed, który prawdopodobnie zacznie ścieżkę podwyżek stóp.

To, czy zacznie, zależy jeszcze od piątkowych payrollsów (danych z rynku pracy), ale musiałyby one być naprawdę przygnębiające i zespolić się z innymi słabymi doniesieniami, by Fed wstrzymał się z ruchem.

2015-10-30 18:12

Pro-dolarowy tydzień zwieńczony korektą

Istotne zmiany
Najpierw, jeszcze w minionym tygodniu, swoje zrobił Mario Draghi, czyli szef Europejskiego Banku Centralnego. W czwartek 22 października zasugerował dość wyraźnie, że EBC w razie czego gotów jest do dalszego luzowania pieniężnego – czyli np. do wydłużenia lub zwiększenia zakresu operacji QE. To odbiło się potężnym spadkiem eurodolara – z okolic 1,1350 do 1,1080. Ale to nie było wszystko. Po trzech niepewnych sesjach, w czasie których gracze nie bardzo się kwapili do rysowania jakiejś sensowniejszej korekty, FOMC podbił dolara po raz kolejny, mianowicie przy pomocy swego komunikatu, wydanego w środę wieczorem. Komunikat ten był jak zwykle napisany ezopowym językiem i rozmaite twierdzenia wzajemnie się tam łagodziły czy redukowały – niemniej istotne było porzucenie paru niuansów, jeśli chodzi o sformułowania. Rynek odebrał to jako sygnał o jastrzębim charakterze i sprowadził EUR/USD jeszcze niżej, nawet do 1,09. Wczoraj sytuacja była dość niepewna, wahania trwały w zakresie 1,09 – 1,10, odczyt dynamiki PKB USA za III kw. był umiarkowanie przebojowy, brakło impulsów czy to do poważniejszej korekty, czy do dalszych spadków. Ostatecznie jednak świeca dzienna z czwartku okazała się wzrostowa, a dziś ceny wyraźnie wybiły się ponad 1,10. Może i odczyt o sprzedaży detalicznej w Niemczech nie był rewelacyjny, ale wczorajsze dane o inflacji wypadły trochę ponad prognozami. W sumie to trochę paradoksalne, że wyższa inflacja umacnia walutę, ale chodzi o to, że to właśnie przy niskiej inflacji EBC będzie gotów na dalsze luzowanie, a przy wysokiej szanse tego spadają.

2015-08-28 16:48

Sierpień zmian

Chiński powiew niepewności
18 czerwca tego roku na EUR/USD notowano poziomy rzędu 1,1430, mniej więcej tak, jak w połowie maja (wtedy były nieco wyższe). Później rozwinął się trend spadkowy, za którego potwierdzenie uznać można np. szczyty z 10 i 13 lipca, wynikające z euforii na rzecz euro, wywołanej porozumieniem greckim. Ale tak naprawdę euro było traktowane raczej jako nisko oprocentowana waluta, w której warto brać tani kredyt, by na jego podstawie inwestować czy to w dolary, czy w rozmaite inne aktywa, dające jeszcze wyższy zwrot (przy większym ryzyku, nie inaczej). Równocześnie wzrost wartości dolara był napędzany przeświadczeniem, że dane gospodarcze z USA (zwłaszcza z rynku pracy) są na tyle dobre, iż Fed w końcu zdecyduje się na podwyżkę stóp – i że nastąpi to już we wrześniu.

2015-07-31 22:22

Co nam pokazał ten tydzień i miesiąc?

Na głównej parze
Jeśli chodzi o EUR/USD, to kończący się tydzień (w sensie tygodnia roboczego) pokazał nam, że mimo wszystko na wykresie wciąż gra dużą rolę trend spadkowy, zapoczątkowany 18 czerwca i znaczony dalej szczytami z 10 i 13 lipca. Trzeba jednak mieć na uwadze, że trend ten był chwilami mocno naruszany. W poniedziałek i wtorek wykres wybijał się ponad linię 1,11, a w dodatku do zakresów tych powrócił dziś w ciągu sesji. Finalnie jednak piątek dobiega końca poniżej linii 1,10, przy 1,0980, a więc relatywnie nisko. Byki miały zatem swoją siłę, która wystarczyła do wykonania mocnych szarpnięć, ale jeszcze nie do frontalnego odwrócenia ogólnej tendencji.

2014-09-30 15:00

Miesiąc spadków na EUR/USD

Ciężki czas dla euro
Tak naprawdę wrzesień na EUR/USD rozpoczął się dopiero czwartego dnia tego miesiąca, w czwartek. Wcześniej główna para walutowa poruszała się jeszcze w okolicach 1,3115 – 1,3155 (mniej więcej) i mogło się wydawać, że dalsze spadki, jeśli nastąpią, to będą relatywnie powolne.

Sceną wstrząsnął jednak szef Europejskiego Banku Centralnego, czyli Mario Draghi. Właśnie 4 września EBC, o godzinie 13:45, ogłosił obniżkę stóp procentowych dla euro, czego mało kto się spodziewał (w zasadzie można powiedzieć, że rynek był totalnie zaskoczony). Główna stopa zmniejszona została z 0,15 proc. do 0,05 proc. Stopa depozytowa uległa obniżce z -0,10 proc. do -0,20 proc., pożyczkowa zaś spadła z 0,40 proc. do 0,30 proc.

2014-04-01 12:00

Kolejny miesiąc mocnego euro

Marzec był kolejnym miesiącem umocnienia euro wobec dolara, jednak tym razem tylko niewielkiego. W połowie tego okresu zanotowano również wzrost nawet w okolice 1,40

2014-02-28 16:00

Wyraźne umocnienie złotego

Zobacz jak wyglądał luty na rynku walutowym

W tym miesiącu byliśmy świadkami dobrych nastrojów na rynku, przyniósł on nam wyraźny wzrost wartości wspólnej waluty względem dolara. O ile jeszcze na początku miesiąca na parze EUR/USD notowane były poziomy nawet w okolicach 1,348, to obecnie jesteśmy na poziomach z końca grudnia, ponad poziomem 1,38. 

1 2 3 4 5 6 7 8
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice